Inzerce

Jak láska ovlivňuje naše zdraví

4. května 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 7617x

foto: shutterstock.com

Jak láska ovlivňuje naše zdraví

V mládí je rozhodující, zda je svobodný mladý muž či žena zamilován šťastně, či nešťastně. V prvním případě je zdraví ovlivněno pozitivně, jak můžeme vidět v celé řadě filmů, číst v románech červené knihovny a všech časopisech pro ženy. Stručně lze říci, že: "S ním či s ní je den krásný." Srdce bije pouze pro milovanou osobu, plíce dýchají pouze pro něj nebo pro ni, chtělo by se létat, nejen proto, že nic nebolí, ale mysl je veselá a mladý člověk vyzařuje světlo, obrovskou energii a chuť k životu.

V případě nešťastné lásky je všechno obráceně. Srdce, které nikomu nepatří, téměř nebije a může se i zastavit, není pro koho dýchat, nitro je rozjitřené, smutné až depresivní, noci bezesné, tělo bez života a život beze smyslu. Takový stav může skončit i smrtí. Smrt na lásku (usoužení se k smrti) je dnes díky vyspělé lékařské péči téměř vyloučena, proto si někteří nešťastníci musejí pomoci nějakým sebevraždidlem, nejčasněji medikamenty. Výhoda prášků spočívá v tom, že je lze většinou rozpustit v alkoholu, umírání tolik nebolí a pokud mladý člověk zvolí špatně (živočišné uhlí, nosní kapky, přípravek proti paradentóze), má ještě šanci na záchranu života a veselou příhodu z mládí, kterou bude jednou vyprávět svým vnukům. Jestliže se mladé ženě podaří se vdát a mladému muži se oženit, nastává určitá fáze zklidnění, která je rovněž organismu ku prospěchu. Bušící srdce by totiž nemuselo vydržet dlouho a hormony by se brzy vyplýtvaly.

Stará panna a starý mládenec, pokud si vůbec lásku připustí, přistupují k ní s krajní opatrností a nedůvěrou, která musí nutně vyústit ve zhoršení již tak nepříjemných chronických zdravotních potíží.

Jednoznačně pozitivní vliv má láska na vdané ženy a ženaté muže středního věku. Ti jsou již natolik zkušení, že se bezhlavě nevrhají do nešťastných a platonických vztahů. Starosti jim přináší každodenní soužití s životním partnerem a život si neopětovanou láskou zásadně nekomplikují. Muži omezují kouření a pití alkoholu, začínají cvičit, běhat a jezdit na kole, aby zhubli, posilují, aby měli souměrnou postavu, hrají tenis, aby měli fyzičku, vyhledávají adrenalinové sporty, aby měli zážitky, hrají golf, aby se dokázali koncentrovat, chodí plavat, aby byli otužilí, jsou v pravidelném kontaktu se svým zubařem, který jim nahradí několik roků chybějící pětky a šestky vlevo nahoře a volí sestřih na 1 mm, aby zakryli počínající pleš.

A co dělají pro své zdraví ženy? Ke zlepšení fyzického i duševního stavu přispívá pravidelná návštěva kosmetičky, kadeřnice, fitcentra a osobního trenéra, psychologa či psychiatra, který poradí, jak se vypořádat s nevěrou a vleklou manželskou krizí, solárium, modeláž nehtů, hormonální antikoncepce, pravidelná návštěva gynekoložky, vitaminy, stopové prvky, krémy na vrásky a celulitidu, přípravky na hubnutí, rostlinné preparáty na zmírnění premenstruační tenze a migrény a barva na vlasy tón v tónu, která pomůže zakrýt první šediny.

Občas je nutné i něco odoperovat nebo přioperovat. Naštěstí takových pracovišť, kde to umí, je již u nás mnoho. Dále je žádoucí dokonalý make-up s použitím značkové kosmetiky od vaší kosmetic lady , parfém se svůdnou vůní, značkové eroticky dráždivé spodní prádlo s krajkou, punčochové kalhoty s lycrou, oblečení v souladu s barevnou typologií a rady z časopisů, které mají v záhlaví, že život začíná po třicítce a že ve čtyřiceti rozhodně nekončí. Všechny tyto aktivity se příznivě podepisují nejen na zdraví a vzhledu každého z milenců, bohužel však i na peněžence. Nedovedete si představit, co to všechno stojí.

V pozdním věku platí, že čím je člověk starší, tím méně lze tělo láskou ošálit. O to více však reaguje lidská duše. Je zajímavé, že vdovci většinou po zdravotní stránce chátrají, ale vdovám se začne dařit lépe. Pozitivní vlivy, např. na krevní oběh , dýchání, pohybovou soustavu, které jsou jasně v mládí prokazatelné, ve stáří nefungují s takovou razancí a intenzitou. Láska 80letého důchodce k mladé studentce jeho artrózu a vysoký krevní tlak pravděpodobně neovlivní.

V tomto věku nastupuje solidarita jednoho partnera s druhým, který ja dána třeba tím, že jeden z partnerů špatně slyší a ten druhý hůře vidí. A tak jeden čte a ten druhý zase poslouchá rádio a televizi, aby si po té informace vyměnili. Občas potkáte manželský pár, který se drží za ruce ne proto, že by podpíral jeden druhého, ale proto, že se ještě mají rádi. To je dojemné a krásné zároveň, je to vítězství lásky nad neúprosnými zákony přírody.

PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.