Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Sexuální poruchy a úchylky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 25052x )

MUDr. Luděk DanešSexuologický ústav, 7. března 2002

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem MUDr. Luďkem Danešem ze Sexuologického ústavu l. LF UK, která proběhla ve čtvrtek 7. února 2002 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz

Moderátor: Vítám všechny stávající i budoucí účastníky dnešního setkání, specielně pana doktora Daneše a doufám, že se mu u nás bude líbit.

MUDr.Luděk Daneš: Já také doufám, že se mi tady bude líbit a že bude dost otázek.

Moderátor: Zeptám se tedy jako první: má naše zdravotnictví hodně pacientů se sex. úchylkou a které patří mezi nejčastější?

MUDr.Luděk Daneš: Pacientů se sexuálními úchylkami je poměrně dost, ale více lidí trpí méně závažnými poruchami, jako je třeba poruch erekce.

Sarka: Dobry den, tohle tema je trochu stydlive, tak se na zacatek zeptam ponekud siroce: s jakymi poruchami nebo úchylkami se setkavate ve sve praxi nejcasteji? Diky. A jaky mate nazor na viagru?

MUDr.Luděk Daneš: Nejčastěji se setkáváme s poruchami ztopoření, předčasnou ejakulací a potížemi s dosahováním orgasmu. Viagra je velmi dobrý lék a za tři roky používání s ním máme velmi dobré zkušenosti.

Sarka: Potize s dosahovanim orgasmu je docela zajimava uchylka :) Da se vubec lecit?

MUDr.Luděk Daneš: Potíž s orgasmem není úchylka, ale porucha. Dá se dobře léčit, ale samozřejmě záleží, v čem je příčina.

*Jana*: Tak za prvé se tedy velmi stydím, ale jsem zvědava na odpoveď, tak se pokusím. Jsem vdaná 10 let a mám s manželem syna, a otázka by směřovala k manželovi. Po pěti letech manželství jsem zjistila, že můj muž masturbuje, sám se k tomu přiznal a dodal, že je to v době, když nejsem doma. Nicméně manžel se se mnou intimnostem oddával méně častěji, než bych si přála. To mi po pěti letech tedy vysvětlil s tvrzením, že když já měla chuť na sex, tak on byl zrovna unavený a pak když jsem nebyla doma, tak si sám vyhověl, resp.masturboval. Jenže od té doby, co se mi s tím svěřil, řekla bych , že častěji masturboval. Před dvěma roky začal masturbovat i během našich intimností. Nic jsem nenamítala, celkem mi to nevadí, neboť vždy myslí i na mne. Nicméně, co mi začíná vadit, že ho velmi přitahuje konečník. A to jak můj tak i jeho. V tomto ohledu mu nejsem schopna vyhovět a tak by si alespoň přál, abych mu dráždila konečník prstem.

MUDr.Luděk Daneš: To, že Váš muž masturbuje, není nic, čeho byste se měla děsit. Dělá to většina ženatých mužů a vdaných žen. Možná, že Váš muž trpí určitým sexuálním stereotypem a potřebuje změnu. Pokud se máte rádi, určitě najdete způsob, jak svůj sexuální život zpestřit. Nedělejte ale nic, co je Vám proti srsti a nepříjemné.

*Jana*: Mně se to tedy dvakrát nelíbí. Tak dokonce koupil vibrátor a chtěl by s ním dráždit /na konečníku/. Také během milování si vibrátor přiloží ke svému penisu a kape si na něj kapičky, které buď olízne a nebo mi to pak přiloží na moji vagínu a slízne to. A já z toho začínám mít pocit, či manžel nemá tak trochu homosexuální sklony, neboť by si i přál, abych se milovala s ním a třeba ještě s nějakým mužem.

MUDr.Luděk Daneš: :Je to sice trochu netradiční pojetí párového sexu, ale nic nebezpečného, co byste mu musela odmítnout. Samozřejmě je na Vás, zda jste ochotna to alespoň zčásti akceptovat. O homosexualitu se spíše nejedná. Je hodně mužů, které vzrušuje představa, že vidí svoji manželku souložit s jiným mužem a homosexuální určitě nejsou. Dejte mu ale jasně najevo, kam až jste ochotná jít.

*Jana*: Láká ho lízání sperma, touží po dráždění konečníku, chce připojit ještě jiného muže a já se obávám, že se to bude stupňovat.

MUDr.Luděk Daneš: Musíte být trochu razantnější a neustupovat mu. Pokud i jemu bude jasné, co si může dovolit, situace se zlepší.

*Jana*: Velmi děkuji za odpověď. Zatím jsem s mužem 10 let a dalo by se říci, že jsme se většinou dokázali domluvit. Jen jsem měla pocit s tím lízáním vlastního sperma a dráždění konečníku, že se v něm rozjíždí homosexualita, kterou zřejmě skrýval

MUDr.Luděk Daneš: Dráždění konečníku nemusí znamenat poruchu sexuální orientace. Tato oblast je vzrušivá u mužů i u žen a její dráždění u obou pohlaví může navodit orgasmus.

*Jana*: Ano, vím jen jsem si to vše poskládala pospolu / jeho choutky a začala jsem se obávat. Jinak teď je mi mnohem lépe, když jsem se svěřila a velmi děkuji. Hezký den a více sluníčka/. obávat /homosexuality/

Linda: Pane doktore, mám takový menší problém. Je mi 27 let, 4 roky mám stálého přítele, 2 roky spolu bydlíme. Bohužel ale již téměř 2 roky mám problémy se zájmem o sex, respektive nemám zájem o sex skoro vůbec, nebaví mě. Vím, že je ten problém asi u mě, protože přítel zájem má, ale já ho pořád odmítám. Necítím bohužel skoro žádnou sex. potřebu, ač svého přítele mám skutečně ráda.Děkuji za odpověď.

MUDr.Luděk Daneš: Ztráta libida může být způsobena např. hormonální poruchou, ale častěji psychickými faktory. U žen je důležitá právě psychická pohoda, kvalitní vztah apod. Zkuste se zamyslet, zda je u Vás vše toto v pořádku. Existují samozřejmě léky, které podporují sexuální apetit, ty jsou ale na předpis. Můžete proto navštívit sexuologa, který Vám je ochotně předepíše.

Linda: děkuji za Vaši odpověď, již mě napadlo, že by můj problém mohl vyřešit nějaký sexuolog, nemám ovšem tušení jak se k nějakému dostat, nemáte na nějakého kontakt? Raději bych ovšem nějakou ženu-doktorku, které by nebylo tak těžké se svěřit.děkuji.

MUDr.Luděk Daneš: Mohu Vám doporučit dr. Jonášovou ze Sexuologického ústavu v Praze nebo sebe. Jsem sice muž, ale trpělivý a hodný.

Linda: Pane doktore, jste první, komu jsem svůj problém sdělila, takže si asi dokážete představit, jak bych se u vás v ordinaci jinak červenala.... Mohl byste mi dát přesnější kontakt na Dr.Jonášovou? Znovu děkuji.

MUDr.Luděk Daneš: Dr.Jonášová, Sexuologický ústav Praha 2, tel.:24966610

Iva: Pred dvema lety se mi 10-leta dcera sverila, ze ji tenkrat uz muj byvaly manzel sex. zneuzival. Pres spoustu pozitivnich psych. posudku vc. soudniho znalce soud rozhodl o zprosteni viny pro nedotatek dukazu - mj. se pri vysetreni neprokazala uchylka. Mohu vedet, jak lze vubec zjistit, zda ma ci nema tuto uchylku, je-li asi jedinou obeti vlastni dite? Lze obratit vysetreni zamerne ve svuj prospech?

MUDr.Luděk Daneš: Stanovení diagnózy sexuální deviace je velmi složité. Jsme odkázáni na to, co nám ten dotyčný člověk řekne, ale máme i laboratorní metody, které jsou velmi spolehlivé. Simulace tam prakticky nepřipadá v úvahu. Zneužití se může ale dopustit i člověk, který úchylný není..

Karzai: Někde jsem se dočetl, že pomocí nějakého programu jde zvětšit a tvarovat penis. Chtěl bych se Vás teda zeptat, jestli je to možné nebo je to jenom nějaká fáma

MUDr.Luděk Daneš: Také jsem četl o penisovém tělocviku, ale nevěřím tomu. Myslím, že článek na toto téma byl v posledním čísle NEI reportu. Bojím se, že to může spíše uškodit, než pomoci.

Karzai: Myslím si, že na strankách zdravimuze.cz nabízejí nějaký program na toto téma, tak jestli budete mít chvilku čas na to mrkněte a řekněte mi co si o tom myslíte. Já si myslím, že je to nějaká blbost, ale brácha mě furt přesvědčuje, že bychom to měli vyzkoušet, tak nevím.

MUDr.Luděk Daneš: Rád se podívám, ale penis, stejně jako noha u dospělého člověka nenarostou. Raději nic nezkoušejte, velikost není to nejdůležitější

Karzai: Já mu to říkám pořád, ale on má svou hlavu

MUDr.Luděk Daneš: Jste rozumný muž a v přesvědčování vytrvejte!

Karzai: A ještě jeden dotaz, dá se něco dělat se zakřiveným penisem?

MUDr.Luděk Daneš: Pokud je zakřivení malé a nevadí při styku, je lepší nechat to být. Pokud jsou ale problémy, lze to řešit chirurgicky nebo ozařováním.

Karzai: A mohl byste někoho doporučit?

MUDr.Luděk Daneš: Doporučil bych doc. Weisse na Sexuologickém ústavu v Praze, který se psychoterapií deviantů zabývá mnoho let.

Karzai: A někoho v okolí jižní Moravy?

MUDr.Luděk Daneš: Na zakřivený penis bych doporučil spádovou urologii anebo sexuologické odd. v Brně

Karzai: Zatím děkuji pane doktore, mohl byste mi dat nějaký kontakt (telefoní číslo)

MUDr.Luděk Daneš: Můžete mi zavolat na 0602945708

Klara: Dobry den, vim, ze je to individualni, ale z ceho vetsinou vznikaji masochisticke sklony? Daji se lecit? Treba psychoterapii?

MUDr.Luděk Daneš: Všechny deviantní sklony jsou více či méně vrozené. Masochistické sklony v mírném stupni jsou u žen dost časté. Touží např. po razantním muži, který se se sexem moc nepáře apod. Pokud jsou ale těžšího stupně a člověk potřebuje být např. mrskán a bit, pak to může dělat v sexuálním soužití problémy. Pak je na místě konzultace se sexuologem.

klara: Diky. Telefon je stejny jako na Mudr. Jonakovou?

MUDr.Luděk Daneš: Ano

ludek: Dobry den, chtel bych se zeptat, jak vznika masochismus u muzu. Mam casto masochisticke choutky, ale lisi se to od nalady a od prozivaneho obdobi. Citim, ze je mozne to nejak ovlivnit, pripadne se toho zbavit, ale nevim presne jak. Neni to u me totiz az tolik rozvinute. Dekuji

MUDr.Luděk Daneš: Dispozice k masochismu jsou u mužů také od narození. Svojí roli může hrát i výchova a prostředí, v kterém vyrůstá. Nutkání k deviantnímu jednání není pořád stejné. Záleží třeba na tom, zda v té době máte sex s partnerkou, stresy v práci, doma apod. Nejlepším lékem je kvalitní sex s partnerkou a celková pohoda. Projevy masochismu nejsou většinou tak závažné, aby bylo potřeba s nimi něco dělat. Vyléčit to zcela nakonec také nejde.

ludekz: Myslite opravdu od narozeni? Me se zda, ze v tom muze mit prsty i puberta... prece jen, je pohodlnejsi byt masochistou nez o zeny usilovat, tak bych se chtel zeptat, jestli i tento faktor (jakasi pohodlnost ci odpocinek od jakesi role), pripadne neuspechy v puberte nemuzou mit v tom prsty. Take bych se rad zeptal, jestli jsou statistiky kolik % populace ma podobene problemy. Dekuji

MUDr.Luděk Daneš: Většina deviací se projevuje právě v pubertě, ale dispozice je již dříve. Problémy kolem puberty mohou vést spíše k jakési rezignaci a a sexualitě, nikoliv k masochismu. Statistiky jsou jen orientační, většina deviací se pohybuje v řádech jednotlivých procent až promile.

ludekz: Ad. pred-predchozi odpoved - myslite si, ze vliv pravidelneho sexu a stastneho ziti ma pozitivni vliv na mensi puzeni k deviacim?

MUDr.Luděk Daneš: Přesně to jsem měl na mysli, to je ten nejlepší způsob, jak deviantní puzení potlačit.

Moderátor: Loučím se se všemi, doufám, že se všichni dozvěděli, co chtěli slyšet, děkuji dr. Danešovi za trpělivost a někdy zase na shledanou.

MUDr.Luděk Daneš: Nashledanou

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
honza
1x

Zdravim, chtel bych se zeptat jestli je "normalni" aby pri orgasmu behem par vterin zacala bolet leva cast hlavy, tepani, a postupne sireni do cele hlavy. Tento stav ume trva jiz 24hodin, je to ovsem lepsi.. leky pomohou docasne ale bolest se vrati. Jiz drive se tento problem projevil, avsak ne takto razantne.. Nejsem plnolety, stale v puberte.. dekuji za odpovedi

jana novakova

mela bychtakovy dotaz od ledna toho roku jsem se lecila na zanet delozniho cipku,s manzelem jsem po celou dobu nemela pohlavni styk,kdyz jsme to zkouseli nemohl do me vniknout ,muze to byt psychicky problem??? a pokud jo jak ho odstranit ,nevim jak bych se k tomuto problemu dostala dekuji za odpoved

Roman
1x

Mam dotaz,,,jde zabranit erekci...? Neužiju si pořadně sex...?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Lubrikační gely

V internetových obchodech s erotickým zbožím jsou v nabídkách lubrikační oleje a gely. Lze nějak zjistit jejich zdravotní nezávadnost? Existují tyto přípravky i s mikrobicidním účinkem (které)? Můžete informovat o přípravcích, které mají příslušné atesty? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce