Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Alergie na sperma může ničit partnerský život, ale také komplikovat početí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3368x )

Objevilo se u vás zarudnutí, otok a svědění intimních partií? Nepropadejte hned panice, že se jedná o pohlavní infekci! Může jít také o alergii na sperma.

shutterstock.com

Alergie na mužský ejakulát není příliš rozšířená - podle studií postihuje asi 12 % žen, a často není jednoduché ji odhalit. Kromě místních reakcí však může mít i vážné projevy a samozřejmě být i překážkou otěhotnění. Tělo ženy automaticky vytváří protilátky vůči ejakulátu partnera a brání tak spermiím, aby se dostaly k připravenému vajíčku. Proto je při podezření na tuto alergii potřeba správně stanovit diagnózu a zvolit vhodnou léčbu.     

Alergie na sperma může být vrozená a doprovázet tak ženu už od samého počátku, jindy se objevuje až v průběhu let a to zcela nečekaně.

Alergie na sperma je ve svém jádru poměrně stejná, jako běžné formy alergie. Také v jejím případě jde o přehnanou reakci organismu a celého imunitního systému na určité látky, v tomto případě na ty, které obsahuje mužský ejakulát. Podle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu je alergie na sperma nejčastěji alergickou reakcí na bílkoviny, které se přirozeně nacházejí v mužském spermatu. 

Čtěte také: Zapomenutá antikoncepční pilulka. Jak postupovat?

Alergie na sperma můžeme rozdělit na dvě skupiny

  • První představuje takzvaná histaminová alergie, při které žena velmi rychle po pohlavním styku bez užití ochrany, přibližně do pěti minut, pociťuje pálení v pochvě i v oblasti zevních rodidel. Kůže je většinou zarudlá, svědí, může se objevit i vyrážka až puchýřky.
  • Druhou skupinu alergií na sperma tvoří buněčná imunita, kdy žena vytváří protilátky proti spermiím partnera. Právě zvýšená buněčná imunita může být příčinou poruchy plodnosti partnerů.

Jak se alergie na sperma projevuje?

Běžné a mírnější příznaky zahrnují:

  • pálení,
  • svědění či bolest,
  • kopřivku,
  • otok, zarudnutí nebo vyrážku.

Obvykle se objevují během 10 až 30 minut od kontaktu kůže nebo sliznice se spermatem.

Samozřejmě se problémy netýkají jen vaginy. Mohou se objevit na jakýchkoliv dalších částech těla, které přijdou do kontaktu se spermatem při jiných praktikách, než je vaginální soulož. Často tedy jde o ústa a jejich okolí nebo anální otvor.

Celkové projevy

Alergie na ejakulát ale může mít i velmi vážné projevy zasahující celé tělo. To jsou například potíže s dýcháním a sípání, otoky jazyka a hrdla, rychlý a slabý puls, závratě, mdloby a nevolnost nebo zvracení a průjem. V takovém případě se jedná o silnou anafylaktickou reakci, při které je potřeba okamžitě zajistit lékařskou pomoc.

Čtěte také: Pohotovostní antikoncepce - její spotřeba v létě roste o 15 %

Důležitá je správná diagnóza

Některé příznaky alergie na sperma jsou podobné vaginálním mykózám či infekcím. To, jestli se může opravdu jednat o alergii, zjistíte použitím kondomu. Pokud se příznaky po pohlavním styku neobjeví, jde s největší pravděpodobností o alergii na sperma. V tom případě co nejdříve navštivte lékaře, který jediný může určit diagnózu.

Stejně jako u jiných alergických reakcí je potřeba pomocí testů vyloučit další potenciální alergeny, které by mohly způsobovat reakci ve vaginální oblasti. Tedy latex obsažený v kondomech, spermicidy nebo lubrikanty. V mužském ejakulátu navíc mohou být přítomny ve stopovém množství potravinové alergeny, které se z jídla metabolismem přenášejí do spermatu. Může jít o celé spektrum potravin. Opět je na alergologovi, aby stanovil, která z nich působí ženě potíže. Často jde o ořechy, sóju nebo mléko, ale také mák nebo mořské ryby a léky, jako antibiotika. Pokud jsou tedy nepříjemné reakce vyvolány některým z těchto alergenů, řešením je, aby je muž vyřadil ze svého jídelníčku. Po třech týdnech už by od nich měl být organismus očištěný.

“V případě podezření na alergii na ejakulát je potřeba vyhledat specializované pracoviště, tedy alergologii a imunologii. Tato alergie logicky u žen způsobuje také problémy s otěhotněním, proto pokud se o něj snaží a alergie je překážkou, měla by žena konzultovat centrum reprodukční medicíny,” radí sexuolog a urolog MUDr. Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. 

Čtěte také: Jak žena pozná, že má ovulaci?

Kondom může pomoci

Jednoduchým řešením mírných projevů alergie je použití kondomu. Ten zamezí kontaktu kůže a sliznic s ejakulátem a díky výběru vhodného typu není třeba se obávat snížené rozkoše z milování.
K intimitě ve vztahu neodmyslitelně patří také pocit bezprostředního dotyku. Ideální volbou jsou tedy utratenké typy kondomů, které poskytují pocit velmi podobný milování bez ochrany. Pro alergiky doporučuji bezlatexové typy,” radí Vojtěch Sláma, majitel online sexshopu Yoo.cz.      

V případě, že jsou projevy alergie na sperma silné, musí se žena kromě podpůrných metod svěřit do rukou odborníků. Anafylaktický šok je život ohrožující stav, proto je nutné nasadit léčbu, o které by měl vždy rozhodnout lékař.  

Léčba alergie na sperma

Léčba se ovšem liší podle typu alergie. Pokud se jedná o histaminovou alergii, měla by být účinná běžně dostupná antihistaminika. Léčba tohoto typu alergie patří do rukou alergologa.

U poruch buněčné imunity je třeba navštívit imunologa. Při léčbě se v první řadě doporučuje styk s kondomem a kortikoidní léky pro ženu. Zatímco histaminová alergie je poměrně vzácná a vyskytuje se přibližně u jedné ženy z dvou set, poruchy buněčné imunity se vyskytují až u poloviny párů, které mají problém s početím.

Další možností jak překonat mírné projevy, může být takzvaná desenzibilizace.
“Jedná se o opakované vystavování semenné tekutině. Do pochvy se zavádí malé množství spermatu. Jeho množství se postupně zvyšuje a zkracují se intervaly. Pokud se příznaky alergie postupně výrazně zmírní nebo zcela vymizí, je léčba úspěšná. U nás tento léčebný postup zatím není příliš rozšířený, ale jako úspěšný jej popisují odborné studie,” 
doplňuje MUDr. Marek Broul.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Chtěli bychom miminko, ale ... část 1.

Pokud právě vy jste se v těchto slovech (nebo myšlenkách) poznali, jste těmi pravými, pro koho jsme připravili toto téma. Protože autorka textu není lékařka, nýbrž terapeutka, která se zabývá touto problematikou z psychosociálního hlediska, nebudeme se zde zabývat měřením bazálních teplot, počtem vajíček, transfery… ale spíše tím, co znamenají problémy s početím potomka pro konkrétní páry a jak zvládnout úskalí léčby.

Chtěli bychom miminko, ale ... část 3.

Jsme spolu už 5 let a teď jsme se začali léčit v CAR. Asi to ještě nějakou dobu potrvá, než budeme mít vlastní dítě. O tom, že máme tyto problémy nevědí ani naši nejbližší...

Chtěli bychom miminko, ale ... část 4.

Léčím se již 7 let, v posledním roce jsem 2x byla na IVF, ale neúspěšně. Jednou jsem sice otěhotněla, ale ve 5. týdnu jsem potratila...

Asistovaná reprodukce

V současnosti je přibližně 10-15% párů nedobrovolně bezdětných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce