Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Zdravotní židle

Už dlouho mě bolí záda. Pracuju z domova, u počítače prosedím hodiny, tak jsem časem dospěla k článkům o zdravém sezení. Že bych se měla hýbat víc, to samozřejmě tuším, ale nedá se nic dělat, moje práce je prostě sedavá. Počítám i s tím, že si koupím lepší židli, než co mám z IKEA, kdy jsme vybavovali domácnost. Ale teď řeším, jsou zdravotní židle jenom marketingovej buzzword, nebo to dává smysl? Chápu, že je výrobci vyzdvihují, ale jak je to doopravdy? Za popslední měsíc jsem pročetla desítky diskusí. Překvapilo mě, že na Ordinaci se o tom nic nepíše. Je to proto, že je to jenom reklamní trik, nebo tady nikoho nebolí záda nebo jak? Díky za všechny užitečné reakce předem!

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Miroslav Richter
3x

Z kterého konce to vzít? Ptáš se správně, úplně stejně jako já od září, kdy jsem kvůli zádům marodil. Od tý doby pravidelně cvičím, i když jsem do té doby "neměl čas". Překvapilo mě, když mi doktor řekl, že to mám z práce. Jako IT sedím většinu času u kompu. Někde jsem se přitom dočetl, že od čtyř hodin sezení denně dochází k poškozování zdraví - pracovní doba je přitom podle zákoníku osm hodin. Dost smutný, co? Takže určitě děláš dobře, když přemýšlíš o pohybu a nepodceňuj to! Čas je vždycky! No a pokud u práce fakt musíš sedět, což asi většina z nás musí, zkus cvičit i v práci, zkus část práce řešit vestoje, a kup si pořádnou židli. Ikeácká rozhodně není na pořádnou práci. K těm zdravotním židlím bych nebyl tak skeptickej. Míváme sice tendenci tvrdit, že reklama je špatná, ale je to jako každý jiný obor: klamavá reklama dlouhodobě smysl nemá a o zdravém sezení se píše na tolika docela důvěryhodných online portálech, že věřím, že to není jenom trik. Po Vánocích ti klidně dám nějakou referenci, dostanu od ženy pod stromeček židli Adaptic. To je jedna z variant, když po tom budeš pátrat, dočteš se, že z českých značek existuje ještě Therapia, ta existuje déle, a zahraniční Spinalis. Trochu se liší cenou, my vybrali Adaptic proto, že dáváme přednost českým výrobkům, navíc vypadá moderněji a má dobrou cenu. S manželkou jsme se rozhodli pořídit si pořádnou židli, než se ve středním věku zmrzačit. Ale taky jsme si slíbili, že doma budeme pracovat míň, než jsme byli zvyklí. Jinak jestli diskuse sleduje i redakce, přimlouvám se, aby se tomu tématu věnoval i nějaký odborník, vážně by mě zajímalo, jak moc velký vliv židle má na potíže s páteří.

Herzy

Mirku, jako přes kopírák jsem to teď řešil :) Celej život dělám v reklamce, a když si pak sám mám vybrat, trpím strašnou podezíravostí, že všichni chtěj jenom prodat. Přitom reklamě v zásadě věřím, ale vysolit skoro dvě desítky tisíc za židli jen tak se mi nechtělo tak snadno. No ale ono je to dost podobný investici do auta: ve stejný kategorii jsou si často v technických parametrech podobný, cena je skoro stejná, a nakonec rozhoduje to srdíčko. Shodli jsme se se ženou na verzi Adaptic, protože je česká, má lepší design a ještě jsme ušetřili, i když jenom trošičku. Čímž samozřejmě nikoho neodrazuju od jiných značek, jen myslím, že tohle je dobrý model rozhodování, pokud seš v nějakém oboru laik. Na druhou stranu, teď už židli měnit nebudu, jsem s ní spokojený, ale pro další lidi by nebylo od věci udělat srovnávačku nejčastějších značek z pohledu fyzioterapeuta. Zatím jsem četl jen různý srovnání, ze kterých jsem nebyl vůbec moudrej, netušil jsem, kdo a podle jakých kritérií srovnání dělá a vrcholem byla jedna recenze, kde byly i výrobky, o kterých jsem jinak nic nikde nečetl :-)

Ivan Cihlář
2x

Rozhodně to není jenom reklama. Je pochopitelné, že se jednotliví výrobci přetahují, kdo je lepší, ale zdravé sezení je zásada, kterou fyzioterapeuti prosazují už dlouho. A právě tzv. zdravotní židle způsobují to, že na nich sedíš přirozeně, tak, aby všechny svaly byly rovnoměrně zapojené. Nech si to vysvětlit u prodejce, Adaptic se teď hodně věnuje vzdělávání zákazníků.

Dr Alena
4x

Nepodceňujte zdravé sezení! I na internetu jsou stovky článků, mnohé i v češtině, ze kterých se dočtete, jak moc tělu nekvalitní židle ubližuje. Nedávno vydala pražská Fyzioklinika zajímavou recenzi židlí Adaptic a Spinalis, velmi precizně tam zdůvodňuje, proč fyzioterapeuti vybrali jako vítěze tu první, a současně potvrzuje, že obě představují nejvhodnější řešení pro celodenní sezení.

Fyzioterapeut
3x

Přínos zdravotní, nebo také balanční židle spočívá ve vyváženém zapojení posturálních a fázických svalů, což páteř zatěžuje rovnoměrněji. To je velké plus oproti běžným kancelářským židlím, kde sezením dochází ke kumulování napětí, což vede k bolestem beder a krční páteře, o riziku protruze ploténky ani nemluvě.

Romana Šebestová

Ahoj, nevíte někdo, jestli na zdravotní židle přispívá nějaká zdravotní pojišťovna, popřípadě která? Ptala jsem se u naší VZP, paní říkala, že spíš ne, ale tvářila se ne moc jistě. Rozhodně o její koupi uvažuju, jenže to není zrovna pár korun.

Lenka z HR

Romano, taky jsem po tom pátrala, ale zatím jsem nenašla žádný zdroj příspěvku na zdravotní židle. Nicméně loni jsme u zaměstnavatele prosadili firemní příspěvek do výše dvaceti tisíc na zaměstnance. Můžeme si to dovolit, jsme malá poradenská firma se šesti lidmi, takže to máme z čeho uhradit, ale pro větší společnosti nebo fyzické osoby by asi nějaký příspěvek užitečný byl. Ostatně zdravé sezení se dá zahrnout do zásad BOZP.

Jitka Rychlá

Teď jsem se na chatu porafala s kamarádkou. Teda v dobrým. Kvůli věcem se přece dobrý kamarádky nepohádaj. Ale ona tvrdí, že mezi zdravotní židle patří spousta jiných, třeba česká Therapia. Co jsem si já naštudovala, zařadila bych mezi ně jenom už tady zmiňovaný Spinalis a Adaptic, které jsou vysloveně doporučované jako zdravotní židle pro zdravé sezení. Nevyzná se tu v tom někdo? Mně se po všech stránkách zdá lepší ten Adaptic, ne jenom proto, že je taky český. Má dobrou cenu a vede u fyzioterapeutů.

Mgr. David Hrdý

Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím dál víc lidí. Když jsme s kolegy před pěti lety organizovali přednášku s ukázkou zdravotních židlí, přišly nám tři paní a to jsme ještě dvě podezírali, že se nechaly nalákat na ochutnávku zdravých potravin. Dneska se na to ptá každý týden minimálně jeden dva pacienti. Proto jsem taky rád, že na přelomu roku udělala FYZIOklinika z pražského Chodova nezávislé srovnání židlí Spinalis a Adaptic a já teď můžu s klidným svědomím na jejich recenzi odkázat. A taky jsem rád, že Adaptic se věnuje edukaci, protože pokud si lidi myslí, že sedět se dá na čemkoliv, je těžké jim vysvětlovat, že to tak není.

Roman158

Co je zajímavý, že nikde jinde jsem o zdravém sezení nebo zdravotních židlích nečetl. Nedávno mi dokonce jeden fyzioterapeut tvrdil, že je to svým způsobem český unikát, tím spíš, že tady spolu o pozice bojuje starý Spinalis a nový Adaptic.

Jaroslav Ryšták
3x

Rád bych se s Vámi podělil o osobní zkušenost se zdravotními židlemi.... Je mi 51let a dlouhodobě pracuji v IT oboru a prosedím opravdu velké množství času. Cca ve 46 letech jsem začal mít veliké potíže se zády a skoro nemohl pracovat. Začal jsem tedy chodit k fyzioterapeutovi, který mi kromě cvičení doporučil také vylepšení pracovního místa, konkrétně pracovní židle. Začal jsem tedy hledat mezi zdravotními židlemi a zaujalo mě řešení na pružině u židle Spinalis, což se později ukázalo jako velice špatná volba. Židli Spinalis jsem měl cca rok a půl, na začátku po pořízení jsem se cítil velice svěže a vědomí, že neustále zapojuji vnitřní svalstvo bylo potěšující. :) bohužel po tom cca roce a půl se mi najednou bolesti zad vrátili a to ještě ve větší míře a na židli jsem naopak nevydržel vůbec sedět. Později sem byl nucen marodit, nějaký čas strávil v nemocnici a na rehabilitacích. V jedné z nemocnicí mi řekli, že tento systém balančního sezení sedáku na pružinách (spinalis nebo adaptic) svalstvo přetěžuje a vůbec ho nedoporučují! Naopak mi doporučili židli Therapia, která prý opravdu funguje. Po zlepšení mých problému se zády jsem se vrátil do pracovního procesu a rozhodl se vyzkoušet židli Therapia, dokonce jsem zjistil, že jeden pražský prodejce (firma DELSO) ji zdarma zapůjčuje k otestování. Židli jsem měl zapůjčenou k otestování na cca 2 týdny a musím říct, že jsem byl překvapen ze skvělé funkčnosti jejího ergonomického tvarování. Židli jsem si tedy pořídil a mám ji již 2 roky a jsem absolutně spokojen. Rád bych tedy upozornil na klamavou reklamu s balančním sezením, které je dle mého názoru jen na občasné sezení a ne pro neustálou práci u PC!

Lukáš Trávník
3x

Řekl bych, že uvažování o tom jestli si koupit zdravotní židli je spíš o prolomení nějakého „předsudku“, že kancelářská židle stojí cca 2000,- a lidé tak za ní nechtějí dát více. Nicméně podle mě takové uvažování není racionální. Totiž pokud někdo tráví na židli třeba 3 hodiny denně (mnoho lidí i mnoho více), tak se vyplatí si za židli připlatit. Ono se to časem opravdu vrátí. A to už jen tím, že to případně ušetří čas a starosti s lítáním po rehabkách. Co se týče samotného výběru, tak já osobně se rozhodnul na základě testů, ve kterých vyšla nejlépe židle Adaptic Evora a s odstupem času můžu říct, že jsem si vybral opravdu dobře. Židle se perfektně přizpůsobí tělu. Nebolí mě tak záda a hlavně vím, že mě nebudou bolet ani když na ní budu sedět třeba 8 hodin. Čím více času na židli sedím, tím více pociťuji výhody balančního sezení.

Liman
1x

Bál jsem se dát za židli 15 tisíc a taky že bych nikdy ani nedal. Ale manželka to vyřešila za mě a zdravotní židli mi koupila na vánoce. Koupila mi Adaptic a jsem s ní teda maximálně spokojený. To aktivní sezení má něco do sebe. Židle navíc vypadá docela betelně, takže očekávám, že nějakou tu dobu poslouží. Pořád bych si ji teda sám asi nekoupil, ale musím uznat že opravdu není židle jako židle a je to teda jiný kafe než židle za 2 tisíce

Beata
1x

Zdravotní židli si musí každý vyzkoušet. Každému totiž může vyhovovat něco jiného a každý má jinou postavu a problémy. Já si vyzkoušela Adaptic a hned jsem poznala, že ta židle je o něčem jiném než co jsem měla dříve. Takže s Adapticem jsem opravdu maximálně spokojená.

Hanicka93
1x

Vřele doporučuji Adaptic! Na mateřské jsem si našla práci na počítači. Seděla jsem u toho sice jen cca 4 hod denně, ale záda mě bolela jako kdybych seděla 24h. Na doporučení známého jsem si koupila balanční židli a opravdu nelituju těch 15 tisíc.

Simča

I za mě je Adaptic nejlepší a hlavně ty židle vydrží. Mám již 4 roky a nevypadá, že by měla jít do důchodu :)

Haniik

Ahojte, nemáte někdo prosím zkušenost s židlí Adaptic Butterfly? Je to novinka a je teda o dost dražší než ostatní. Tak by mě zajímalo, jestli se vyplatí jít do ní, nebo jít do těch klasických. Děkuji

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Musíte se u praktického lékaře registrovat?

Registrace pacienta je administrativní úkon, který podle zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách) musí následovat vždy po tom, co lékař registrujícího poskytovatele přijme pacienta do své pravidelné péče. Registrace se provádí u praktického lékaře, u zubního lékaře a ženy se registrují u ženského lékaře.

Suchý kašel u dětí

Dobrý den. Co pomáhá na suchý kašel u dětí?

Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky

Nejčastější formou cukrovky – diabetem 2. typu – trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Onemocnění většinou provázejí různé zdravotní komplikace, ty ale lze zvrátit vhodným pohybem. Zásadní je pravidelnost a přiměřená zátěž. Závažnost cukrovky připomíná Světový den diabetu 14. listopadu.

Přírodní projímadla

Dobrý den. Jaké je nejlepší přírodní projímadlo? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce