Inzerce

Smích je lék proti rýmě, bolestem i rakovině

aktualizováno 23. července 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 15359x

Jestli chcete být zdraví a plní energie, pusťte si komedii. I lékaři přiznávají, že smích je účinným lékem, který působí blahodárně na celé tělo i duši, aniž by měl jediný vedlejší účinek. Lenochy potěší, že má podobný efekt jako cvičení.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
84 Kč

Co všechno smích léčí?

 • Optimisté onemocní méně – pesimisté jsou třikrát až čtyřikrát náchylnější nachladit se, dostat chřipku, rýmu, trpět na záněty horních cest dýchacích a trpět na bolesti hlavy. Také si jich víc týkají negativní dopady stresu.
 • Jisté je, že když se smějete, vyplavuje vaše tělo endorfiny, tedy hormony štěstí. Ty tlumí bolesti hlavy, zubů, ale třeba i menstruační bolesti. Stačí se deset minut pořádně smát a máte od nich nejméně na dvě hodiny pokoj.
 • Při smíchu se víc nadechujete, takže se zrychlí srdeční tep, až na 130 tepů za minutu, což je podobné, jako při cvičení. Takže smích prokrvuje mozek a celé tělo – plíce při něm dostávají čtyřikrát víc kyslíku. Pomáhá tedy i při léčení mozkových poruch a je skvělý jako „rehabilitace“ mozku.
 • Při smíchu víc pracuje bránice, plíce a celý hrudní koš – to vše působí jako masáž na žaludek a střeva, což zrychluje zažívání.
 • Smích zpomaluje vylučování stresového hormonu adrenalinu, takže se díky němu cítíte uvolnění, opadnou svalové křeče.
 • Zdravý smích podporuje tvorbu a vylučování hormonů, které působí na tělo podobně jako antidepresiva či sedativa. Nejen, že tlumí fyzickou a psychickou bolest, ale odstraní i pocit smutku, depresi.
 • Smích prý nejen posiluje imunitu, ale má i schopnost zvýšit v těle počet buněk, které umí likvidovat infekce, ale i nádory.
 • Při smíchu se v ústech tvoří více slin, což má příznivý vliv na prevenci zubního kazu.
 • Při smíchu si procvičujete mimiku obličeje, masírujete jím vlastně všechny obličejové svaly, takže působíte proti vzniku vrásek – kdo se směje, ten zůstane déle mladý.

Fakta o smíchu

 • Děti se smějí asi 400 krát denně, dospělí maximálně 20 krát.
 • Podle statistik se každý z nás denně směje asi šest minut.
 • Dvacetivteřinový smích je prý stejně přínosný jako tři minuty veslování nebo patnáctiminutová jízda na kole.
 • Mužský smích má frekvenci minimálně dvě stě osmdesát kmitů za vteřinu, u žen je to pět set kmitů.
 • Severské národy se údajně smějí méně než lidé z jihu planety.
 • Lékaři zatím netuší, kde v mozku smích vzniká – ale když sledovali reakce mozku na magnetické rezonanci, zjistili, že akce probíhá v mozkovém kmeni a různých částech mozkové kůry – jakých, to záleží na podnětu, který smích vyvolal. Člověk přitom nemá nad smíchem absolutní kontrolu – však si vzpomeňte na pocit, když vás někdo lechtá.
 • Smějí se i orangutani a šimpanzi.

I „umělý“ smích pomáhá

Nemusíte se smát upřímně, abyste mohli využít všechny jeho příznivé vlastnosti. Již před několika desítkami let vymyslel indický lékař jógu smíchu – hasja jógu. Učí se smát „řízeně“, tedy bez zjevného důvodu. Psychologové potvrzují, že i uměle vyvolaný smích má podobné účinky, jako ten spontánní.  Příznivcem a propagátorem terapie smíchem je i MUDr. Karel Nešpor, CSc., primář Oddělení léčby závislostí mužů v Psychiatrické léčebně Bohnice. Ve své práci „Pozitivní emoce, smích, laskavost a klinická medicína“ mimo jiné uvádí, že smích, který vyvolali u hospitalizovaných dětí klauni, zabral proti předoperační úzkosti lépe, než premedikace.

Zdravotní klauni jako součást léčby těžce nemocných

Smích jako lék ordinovali i lékaři ve středověku – záznamy již ze 13. Století uvádějí, že známý chirurg Henri de Mondeville doporučoval smích jako součást pooperační rekonvalescence. Nebyl sám, kdo si ověřil, že veselý pacient se dřív hojí. V Rusku chtěl lékař Andrej Skutin dokonce o smíchu přednášet na univerzitě budoucím lékařům.

Terapii smíchem doporučuje oficiálně i Americká společnost proti rakovině – ostatně i kvůli jeho příznivým dopadům na psychiku a tím pádem i zdraví pacientů, zná i české zdravotnictví „zdravotní klauny“, které často potkáte na dětské onkologii. „Psychický stav nemocného je velmi důležitým faktorem léčení a někdy i uzdravení. I onkologičtí nemocní, který svůj boj se zákeřnou nemocí nevzdávají, mají prokazatelně větší šanci na dočasné nebo i trvalé uzdravení. Naproti tomu u pesimistů, kteří ztrácejí naději často i optimální léčba zabírá pomaleji a výjimečně je i málo úspěšná.  Snaha o udržení dobré nálady pacienta by tedy měla být nedílnou součástí komplexní péče o nemocného i v onkologii,“ potvrzuje účinky dobré nálady i přední český onkolog prof. MUDr. Pavel Klener.


autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Honza

Článek podle mého gusta. Není nad pozitivní a optimistické smýšlení. Přeji ordinaci.cz více takových to článků.

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. ledna 2012, 14:33:25

majka

Proto se také říká, že smích je nejlepší lékař

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. ledna 2012, 10:03:30


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.