Inzerce

Úzkost a strach

4. května 2007, MUDr. Miroslav Sekot   |   přečteno: 7867x

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

foto: shutterstock.com

 Úzkost je neurčitá obava, kdy není znám podnět, čili "to čeho se bojíme". Strach je již vázán na konkrétní situaci či objekt, odborně jej nazýváme fobií. Tyto příznaky se mohou vyskytovat v podstatě u jakýchkoliv psychických poruch.(např. organické poruchy, schizofrenie či deprese), nejčastěji se však vyskytuje v rámci tzv. "neurotických poruch".

Kdy navštívit lékaře?

Návštěva lékaře je vhodná zejména tehdy, je-li intenzita příznaků tak značná, že brání jedinci v běžném sociálním fungování (např. v práci, rodinném či sexuálním životě, či v provozování různých aktivit či činností, které jsou běžně považovány za příjemné.

Konkretně se jedná zejména o:

 • Generalizovaná úzkostná porucha - neurčitý dlouhodobý strach z budoucnosti.
 • Panická porucha - záchvatovitá úzkost doprovázená tělesnými pocity (např. dušnost či bušení srdce), nemocní s touto poruchou se často obávají, že mají infarkt či jiné tělesné onemocnění,často se spojuje s agorafobií.
 • Fobické poruchy - zejména agorafobie (strach z cestování a velkých prostranství) či sociální fobie - strach z určitých společenských situací (např. seznamování se, či vystupování před větším počtem lidí)
 • Obsedantně kompulsivní porucha - nemocný se snaží nebezpečné situaci vyhnout neúčelnými rituály ( např. opakované mytí rukou, kontrolování, zda vypnul plyn apod.)

V případě jakýchkoliv pochybností se můžete obrátit buď na svého praktického lékaře, či anonymně na některou z linek důvěry. K návštěvě odborného lékaře psychiatra nepotřebujete lékařské doporučení!!!

Co je příčinou vzniku?

Na vzniku úzkostných či fobických příznaků se podílí řada faktorů. Nicméně není přijata jednoznačná odpověď, jedná se buď o konflikty v ranném dětství, o netypické chování, které se člověk postupně naučí a opět se je musí postupně odnaučovat, nebo se může jednat o poruchu mozkového metabolizmu.

Jaké jsou možnosti léčby?

Jako nejúčinnější se v současné době jeví kombinace lékových a psychoterapeutických přístupů. Co se týče léků, nejčastěji jsou používaná anxiolytika (např. Diazepam, Neurol, Oxazepam),kde však při dlouhodobém podávání hrozí riziko vzniku lékové závislosti, a samy o sobě neřeší podstatu onemocnění.Osvědčenější se jeví léčba různými druhy antidepresiv, jejichž podávání je však většinou doménou psychiatra. Tyto léky nezpůsobují závislost, dají se užívat i dlouhobě. Bez současné psychoterapeutické léčby však po vysazení léků dochází často k návratu příznaků. Z psychoterapeutických postupů se používají buď kognitivně behaviorální terapie - t.j. nácvik té situace, která činí potíže, či déledobějších analyticky orientovaných psychoterapií,jejichž princip spočívá v uvědomění si nevědomých příčin jednotlivých příznaků.

Jaká je možnost prevence?

Základní prevencí je včasná návštěva lékaře. Čím déle budete návštěvu odkládat, tím zdlouhavější a svízelnější bude i léčba. Dále se dá vzniku úzkostných poruch do jisté míry předejít dodržováním správné duševní hygieny. To znamená vhodné rozložení práce a odpočinku, dostatek zálib a koníčků a spokojenost v osobním životě.

autor: MUDr. Miroslav Sekot

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

  Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

 • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

  Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

 • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

  Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.