Můj přítel (4 roky, žijeme spolu) pracuje šest hodin denně jako učitel, ale odpoledne, dojíždí cca 50 km vlakem, domů se vrací okolo 21.30. Je permanentně unavený, celé dny, i o víkendech. Jistě chápete, že mi to vadí, nelze s ním nic podnikat, nelze s ním normálně sexuálně žít. Existuje nějaký lék nebo potravinový doplněk, který by ho "nabil energií", odstranil únavu? Prosím poraďte, děkuji předem. Petra Martincová
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Moderní doba klade na jedince značné nároky, jejichž zvládání je často na hranicích jeho možností a schopností, či je dokonce přesahují.
Stres z medicínského hlediska je fyziologickou reakcí jedince na situaci, ve které se dostává do stavu ohrožení, a na danou situaci reaguje bojem či útěkem.
K udržení tělesného a duševního zdraví, by měl každý člověk zachovat rovnováhu tří základních součástí lidského života.
- Práce
- Volný čas
- Spánek
Za ideálních podmínek by měl každou z těchto činností strávit zhruba třetinu dne. Pochopitelně ne vždy lze tohoto ideálního stavu dosáhnout, člověk pak věnuje stále více zvládání pracovních povinností na úkor volného času, odpočinku, rodiny, přátel a koníčků.
Situaci může na první pohled dlouho dobře zvládat, po čase se však může vyskytnout některá z následujících obtíží:
a) úzkostné příznaky -- jedná se o obavy typu "něco se stane, tohle nezvládnu, selžu".
b) depresivní příznaky -- pocity smutku, vyčerpanosti, apatie provázené úvahami typu "nezvládl jsem, selhal jsem, mohl jsem lépe"
c) poruchy spánku -- narušení spánku v rámci stresové reakce je nejčastěji charakterizováno obtížným usínáním, případně nočním probouzením a děsivými sny.
d) psychosomatická onemocnění -- jedná se o onemocnění s tělesnými příznaky jejichž příčina je však psychická. Častěji se vyskytují u osob, které "nenaslouchají" svým pocitům a potřebám, či je dokonce potlačují.
e) Riziko vzniku závislosti -- může vzniknout u těch jedinců, kteří provozují "samoléčbu" výše popsaných příznaků alkoholem nebo psychofarmaky.
Jak se bránit stresu?
- Vybudujte si pravidelný denní režim, který by měl zahrnovat dostatečné množství spánku, potřebného k zotavení.
- Jezte pravidelně (nejméně 3x, ale raději 5x denně). Na jídlo si udělejte dostatek času, dbejte na to, aby strava byla vyvážená.
- Nepodceňujte pohyb a cvičení, vhodný může být rekreační sport.
- Neopomíjejte dovolenou, víkendy alespoň částečně využijte k odpočinku.
- Zvažte co skutečně musíte udělat, a kdy a komu můžete říci NE.
- Zvažte, zda jste skutečně nenahraditelní a nezastupitelní.
- Mějte člověka (či více lidí), kterým byste se mohli svěřit v případě potíží,a abyste nebyli se svými problémy sami.
- I když se dostanete do situace, která vám nedovolí se výše uvedenými doporučeními řídit, stanovte si nějaký "světlý bod" (situace na kterou se těšíte) v nedaleké budoucnosti.
- Vyhýbejte se alkoholu, když cítíte, že se potřebujete napít.
- Pokud byste dospěli k závěru, že všechny vaše snahy zachovat si duševní zdraví selhaly a že by bylo potřebné řešení vaší situace napomoci léky, nechejte to na odbornících. Jsou tu od toho.
Přidat nový komentář