Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Co je wellness? Vše zdravé, co nám dělá dobře!

( Redakce | přečteno: 21729x )

Slovo wellness na nás útočí ze všech stran - vaše kamarádky jezdí na wellness pobyty, zaklínají se jím vyživoví poradci, slogan vašeho fitness centra obsahuje slovo wellness atd. Zkrátka wellness, kam se podíváš. Ale co to znamená? Obecně wellness znamená zdravý životní styl, který vede k harmonii těla a duše.

shutterstock.com

Význam slova wellness

Životní styl wellness zapadá do koncepce 21. století - být stále mladý, svěží, štíhlý a v pohodě. Wellness obsahuje mnoho postupů, které mají vést ke spokojenému životu, který jinak prožíváme ve shonu a stresu moderního života, k dosažení optimální hmotnosti pomocí zdravé, vyvážené a racionální výživy a pomocí pravidelného pohybu. Důležitá ovšem není jen hmotnost, váha a ideální proporce, ale to, aby byl člověk v psychické pohodě. Dodržujete-li wellness jako životní styl, naučíte se zvládat stres, odpočívat a načerpat novou energii.


Pokud začnete žít wellness, čeká vás:

  • pravidelný sport
  • zdravá strava
  • masáže a koupele
  • kontrola váhy
  • omezení stresu
  • relaxace
  • rehabilitace

Zdraví můžeme ovlivnit

Myšlenka wellness stojí na faktu, že kvalita a délka života již není určována jen genetickou predispozicí, ale i tím, jak se k sobě během života chováme, zda dodržujeme správnou životosprávu. Výživa a zdravá strava má zásadní vliv i na naši obranyschopnost a odolnost proti nemocem.


Díky wellness odstraníte bolesti zad, bolest a ztuhlost krční páteře. Přestanete-li se vystavovat stresovým situacím, upraví se vám hodnota krevního tlaku, přestane vás bolet hlava a budete v lepší psychické pohodě. Není nidky pozdě začít žít zdravěji!


Pravidelný pohyb a sport

Tělo je kompaktní celek a pokud funguje dobře, je v rovnováze. V těle totiž vše souvisí se vším - jedna disproporce a disharmonie ovlivňuje další pochody. Ve wellness je důležité, abyste dělali hlavně to, co vám dělá dobře a působí pozitivně na vaši psychickou pohodu – to platí i o pohybu. Máte-li rádi individuální sporty, běhejte nebo začněte plavat, pokud vás naopak motivuje cvičení ve skupině, jděte na aerobik nebo si s kamarádkami domluvte pravidelné hraní volejbalu. Obecně se však doporučuje do cvičení zařadit i sporty, které harmonizují tělo i duši a rozproudí vaši energii - jóga, cvičení Pět Tibeťanů, soubor cviků nazvaný Pozdrav slunci atd.


Rehabilitace

Rozhodnete-li se žít zdravě, měli byste si domluvit fyzioterapeutické vyšetření. Fyzioterapeut vyšetří pohybový systém, odhalí problémy a svalové disbalance, které dnes má snad každý, kdo pracuje převážně v kanceláři. Po definování problémů vám fyzioterapeut doporučí vhodné rehabilitační cviky, které odstaraní disbalance a neduhy, které vznikají především jednostranným přetěžováním pohybového aparátu.


Správné stravování

Jak již bylo nesčetněkrát řečeno, bez zdravého stravování není zdravého životního stylu ani wellness. Obecné doporučení všichni dobře známe - jíst pravidelně pětkrát denně spíše menší porce, nezapomínat na často opomíjené svačiny a snídaně, důležitá je také pestrá skladba jídelníčku, jíst hodně čerstvé zeleniny a ovoce kvůli vitamínům, jíst celozrné pečivo, přidat do jídelníčku ryby atd.


Pokud patříte k těm, které trápí nadváha, opakovaně se snažíte zhubnout svépomocí, chcete žít zdravěji a nedaří se vám, obraťte se na odborníka. Není se za co stydět – nutriční poradce nebo přímo obezitolog odhalí kámen úrazu, pojmenuje vaše největší a stále se opakující chyby. Společně přijdete na to, kde je váš problém a dostanete jídelníček přímo na míru. U některých lidí jsou nutné změny tak odlišné od jejich zvyklostí, že nemohou všechno zvládnout najednou a sami. Hubnout můžete také ve skupině.


Relaxace a dobrá psychická kondice

Během relaxace se v těle uvolňuje svalové a psychické napětí. Relaxace neznamená pouze celodenní ležení u televize, ale může to být také například pobyt v přírodě, kdy naše tělo díky čerstvému vzduchu a zeleni načerpá nové síly, někteří relaxují např. prací na zahrádce. Základem relaxace je tedy to, že člověk provádí takovou činnost, která ho baví, je mu příjemná a naplňuje jej klidem a dobrou náladou. Díky tomu se zbavujeme stresu a únavy.


K nejčastěji praktikované a oblíbené relaxační technice patří autogenní trénink. Pět minut denně nám zabere Jacobsonova progresivní relaxace, díky které uvolníme svalové napětí. Uvolňující a zklidňující jsou také nejrůznější dechová cvičení. Relaxační techniky nejsou jen důležitou složkou wellness, ale jsou i nezbytným doplňkem terapie mnoha psychických nemocí, neuróz či závislostí.


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
míla
1x

dobrý den, zajímavý článek, ale chybí mi v něm podrobnější informace o relaxačních metodách. havně mě zajímají ty, které můžu provádět sama doma. díky.

Nina Šeblová, Ordinace.cz
1x

Vážená Mílo, děkuji Vám za zajímavý podnět, určitě připravíme článek o relaxačních metodách. S pozdravem a přáním krásného dne Nina Šeblová, PR a obsah Ordinace.cz

Vilém Taci
1x

A nebo se da krasně relaxovat přez ruzne salony, je jich dost, kazdopadne se blbě hledaji. Osobně mam dobrou zkušenost s těmito strankami, tak kdyby jste něco hledali, třeba masáž nebo fitko a buh vi co ještě, tak šup sem http://www.fitkastudia.cz. Vetšinou tam dělaji profíci a když vás naučí základy tech cviků, tak se to dá ve finále dělat kdekoliv, i doma nebo někde v tělocvičně, každopadně spravne zazemi pro sport je duležité. Tak přeji hodně svalů a pohodových relaxací. :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce