Inzerce

Máte problém s nadváhou?

( Michal Domeny | přečteno: 13701x )

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech, kde její úroveň dosahuje astronomických mezí. Skutečnost, že na našem trhu existuje nepřeberné množství různých dietních přípravků a takzvaných "zaručených redukčních diet", mě vedla k sepsání série článků s tématikou redukční diety. V nich se pokusím přinést více světla do této oblasti a přispět tak k lepší informovanosti našich čtenářů. Sám se problematikou obezity zabývám poslední čtyři roky ve Spojených státech, kde je obézních téměř 55 procent obyvatel a obezita je v současnosti považována za národní epidemii.

Mnozí čtenáři si možná nyní řeknou, co je tak hrozného na člověku s nadměrnou váhou. Skutečnost je taková, že kromě málo přitažlivého vzhledu, pocitu společenské izolace a snížené fyzické aktivity, je s tímto stavem spojena řada nemocí zejména chronického rázu. Mezi onemocnění, která byla dána do souvislosti s nadváhou, patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuku v krvi, cukrovka 2. typu, kornatění srdečních cév, infarkt, ale i nemoci žlučníku, artritida, dýchací problémy, poruchy děložní výstelky, rakovina prsnu, střev, či prostaty.

Snížení hmotnosti je jedním z nejdůležitějších kroků ke stabilizaci některých výše uvedených onemocnění a jako preventivní opatření u mnoha dalších. Zajímavé je, že snížení tělesné hmotnosti o pouhých 10 % může mít za následek dramatické změny k lepšímu, např. podstatné snížení hladiny cukru u cukrovkářů 2. typu, jež může vést k výraznému snížení dávek perorálních antidiabetik, či k jejich kompletnímu vyloučení. Stejný pokles hmotnosti vede i k výraznému snížení krevního tlaku, které sníží riziko akutních srdečních příhod. Tyto dva příklady jsou pouze malou demonstrací, jak významnou roli v našem zdraví hraje udržování optimální tělesné hmotnosti. Hlavní motivací ke snížení váhy je však mnohdy fyzická krása a nikoli zdraví. To je příčinou velkého nárůstu řad tzv. chronických dietářů.

V sérii článků, které připravuji pro Lékárnu.cz, budeme hovořit o různých aspektech redukční diety, na jakém principu diety fungují, a s jakými problémy se lidé usilující o redukci váhy setkávají. Zmíníme se o správném způsobu docílení zdravé tělesné váhy, ale i o populárních mýtech týkajících se redukce nadměrné váhy, které kolují mezi veřejností a vedou obvykle k tzv. JO-JO efektu.

Svůj první článek bych rád začal definicí obezity podle Americké Dietologické Asociace: "Obezita je charakterizována hmotností o 20 % vyšší než ideální a body mass indexem (BMI) vyšším než 30". Moderní výzkumy však prokazují, že velice důležitým ukazatelem zdravotního rizika je rovněž akumulace tuku v oblasti pasu. Obvod kolem pasu (u mužů větší než 102 cm, u žen větší než 88 cm) je znakem zvýšeného rizika zdravotních problémů. Pokud i vaše BMI je vyšší než 30, měli byste se vážně zamyslet nad změnou stravovacích zvyků, ale i nad zvýšením tělesné aktivity.

Co je to body mass index (BMI)? Jedná se o ukazatel porovnávající váhu s výškou. Výsledek jednoduché kalkulace nám poslouží jako všeobecný ukazatel, zda má daný člověk nadváhu, nebo je obézní. To nám pomůže v identifikaci rizika pro určitá chronická onemocnění. Hodnoty BMI mezi 19 až 25 jsou považovány za optimální. BMI mezi 25 až 27 je klasifikován jako mírná nadváha a mírné riziko pro vývoj chronického onemocnění. BMI přes 27 poukazuje na nadměrnou hmotnost a zvýšené riziko pro chronické onemocnění. BMI přes 30 je klasifikováno jako obezita. Zde se ale musíme zmínit o jedné velice důležité věci. BMI nemůžeme absolutně považovat za ukazatel nadváhy či obezity u profesionálního kulturisty a jiného atleta, který usiluje o maximální svalový vývoj. Pro tyto jednotlivce se proto BMI jako ukazatel rizika chronického onemocnění nepoužívá.

Pokud si chcete spočítat svůj vlastní BMI, použijte následující vzorec: BMI=hmotnost / výška na druhou (např. hmotnost=55 kg, výška=1,62 m, BMI=55/1,622=21).

Nyní máte přibližnou orientaci, jak jste na tom. Z vlastní zkušenosti vím o množství lidí, zejména mladých dívek, s tendencí k hubnutí. To vychází z jejich pocitu nadváhy, i když ve skutečnosti je jejich hmotnost optimální. Tato všeobecná mánie "perfektní postavy" je výsledkem tlaku médií, které prezentováním anorektických hereček a modelek dávají široké veřejnosti mylný dojem zdravého a žádaného vzhledu. Nejenže je tento názor zcela špatný a nechává velký počet zejména mladých dívek s pocitem viny a méněcennosti, pokud tato kritéria nesplňují, ale tato honba za co nejnižší tělesnou hmotností může mít velice vážné následky, z nichž anorexie a bulimie jsou klasickými příklady.

V mém příštím příspěvku začneme hovořit o základních principech zdravé redukční diety, významu kalorií pro redukci hmotnosti a zmíníme se i o tom, proč populární diety na trhu fungují jen v omezeném časovém měřítku, a proč většina dietářů od těchto diet upouští.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
pepa1

Musíte vědět co máte jíst. Když to porušíte musíte vědět jak to opět napravíte. Ahoj, četl jsem Vaši diskuzi na snížení váhy. Mám něco vyzkoušeno a dalších cca 500 lidí v ČR. Technologie z Holandska, která je na světe přes 8 let a dělá divy v Německu, Holandsku, Rakousku a u nás taky. Já sám jsme za 42 dnů zahodil z 88Kg na 78Kg (1.9.2005) dnes mám 80-82Kg. Manželka z 60Kg na 54Kg. Známí z 114Kg na 82Kg. Bez JOJO. Nejde o Herbalife. Když Vás to bude zajímat. Tak napište odkud jste není to na mail ani na telefon. Jde o systém stravování, potr. doplňků, atd...... Pošlu Vám základní informace: mail: disc@wo.cz pepa1


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 280 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Diabetik: Nechci si píchat inzulín, proto krotím kila

Bohumil Veselý je aktivní muž v důchodu studující univerzitu třetí věku. Jeho diagnóza zní: diabetes 2. typu. Kvůli cukrovce musí zhubnout ať chce, nebo ne. Spoustu let se snažil svoje kila zkrotit, podařilo se mu to až pod pohrůžkou inzulínu.

Když hubnout, tak jedině s odborníky

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.