Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Zubní kaz

(MUDr. Tomáš Kohoutek | přečteno: 203664x )

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

shutterstock.com

Starší než lidstvo samo…

Zubní kaz (Caries dentis) provází nejen lidstvo, ale vlastně již i všechny živočichy s obdobnou stavbou zubu. Je tedy starší, než lidstvo samo. Málokdo si však uvědomuje, že zubní kaz je současně také nejčastějším onemocněním, které nás postihuje! Má k řadu odlišností od ostatních nemocí a vzhledem k faktu, že neohrožuje přímo lidský život, bývá někdy odsunut na okraj zájmu.

Kdo z pacientů zubních ordinací a klinik ale uvědomí před příchodem ke svému lékaři, že rozsáhlejší poškození zubních tkání kazem je neléčitelné v pravém slova smyslu? Tvrdé zubní tkáně lze ve většině případů nahradit jinými materiály, ale nelze je „donutit“ k zahojení!

Proč se nám kazí zuby?

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá. Podkladem každého zubu je zubovina. Ten má uvnitř dutinu, vyplněnou zubní dření. Na povrchu kořene zubu je zubní cement, do kterého se upínají četná vlákna, která drží zub v zubním lůžku.

Na povrchu viditelné části zubu, tzv. korunky, pak nalezneme nejtvrdší materiál v našem těle, sklovinu. Ta pomáhá vzdorovat zubu při velké mechanické námaze, kterou je žvýkání. Tato její vlastnost je však vykoupena tím, že sklovina není tvořena živými buňkami a nemůže se teda sama obnovit. Je tvořena z přibližně 97% krystalických minerálů, asi 1% vody a zbytek tvoří minimální množství bílkovin.

V dutině ústní je vlhko, teplo a žije zde řada mikroorganizmů. Tyto mikroorganizmy a zbytky stravy jsou základní předpoklady pro vznik zubního kazu. Bakterie jsou hlavní součástí povlaku na povrchu zubů, tzv. plaku. Některé bakterie zpracovávají cukerné zbytky potravy a produkují kyseliny.

Ačkoli je sklovina velmi mechanicky odolná, proti chemickým vlivům prostředí se nemůže dobře bránit. Kyseliny vyplavují ze skloviny minerální látky a zbylé složky pak mohou být napadány jinými bakteriemi a vzniká zubní kaz. Jakmile prostoupí bakterie sklovinou, napadnou také dentin, kde se mohou šířit směrem k zubní dřeni drobnými kanálky, které vedou v dentinu od skloviny ke dřeni.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Anonym

To co je v článku je dobrá věc, ale zatím hudba budoucnosti. Existuje účinný způsob, jak dosáhnout stejného účinku již nyní. NENECHAT SE INFIKOVAT! K infekci dochází v dětství při prořezávání zubů. Pokud v tomto věku nedojde k infekci S. mutans, zuby jsou kolonizovány neškodnými bakteriemi a S. mutans pak nemá šanci. Na Je to jednoduché a účinné!

jana
2x

Někdo si může čistit zuby jak chce a má kazů furt spustu, někdo si nečistí zuby skoro vůbec a kaz nemá. Znám člověka, kterému je víc jak 30 let a kaz v životě neměl a to o zuby skutečně téměř vůbec nepečuje. Ani sebelepší ústní hygienou se kazů nezbavíte, maximálně je můžete lehce omezit..

nikdo

To je způsobeno dalšími faktory. U nás nemají problémy se zuby ti členové, kteří pijí spoustu mléka. Ti kteří se mu vyhýbají mají plné ústa plomb přestože hygienu dodržují. Ach ty bílkoviny...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 24. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce