Inzerce

Zubní kaz

aktualizováno 4. dubna 2007, MUDr. Tomáš Kohoutek   |   přečteno: 189878x

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Starší než lidstvo samo…

Zubní kaz (Caries dentis) provází nejen lidstvo, ale vlastně již i všechny živočichy s obdobnou stavbou zubu. Je tedy starší, než lidstvo samo. Málokdo si však uvědomuje, že zubní kaz je současně také nejčastějším onemocněním, které nás postihuje! Má k řadu odlišností od ostatních nemocí a vzhledem k faktu, že neohrožuje přímo lidský život, bývá někdy odsunut na okraj zájmu.

Kdo z pacientů zubních ordinací a klinik ale uvědomí před příchodem ke svému lékaři, že rozsáhlejší poškození zubních tkání kazem je neléčitelné v pravém slova smyslu? Tvrdé zubní tkáně lze ve většině případů nahradit jinými materiály, ale nelze je „donutit“ k zahojení!

Proč se nám kazí zuby?

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá. Podkladem každého zubu je zubovina. Ten má uvnitř dutinu, vyplněnou zubní dření. Na povrchu kořene zubu je zubní cement, do kterého se upínají četná vlákna, která drží zub v zubním lůžku.

Na povrchu viditelné části zubu, tzv. korunky, pak nalezneme nejtvrdší materiál v našem těle, sklovinu. Ta pomáhá vzdorovat zubu při velké mechanické námaze, kterou je žvýkání. Tato její vlastnost je však vykoupena tím, že sklovina není tvořena živými buňkami a nemůže se teda sama obnovit. Je tvořena z přibližně 97% krystalických minerálů, asi 1% vody a zbytek tvoří minimální množství bílkovin.

V dutině ústní je vlhko, teplo a žije zde řada mikroorganizmů. Tyto mikroorganizmy a zbytky stravy jsou základní předpoklady pro vznik zubního kazu. Bakterie jsou hlavní součástí povlaku na povrchu zubů, tzv. plaku. Některé bakterie zpracovávají cukerné zbytky potravy a produkují kyseliny.

Ačkoli je sklovina velmi mechanicky odolná, proti chemickým vlivům prostředí se nemůže dobře bránit. Kyseliny vyplavují ze skloviny minerální látky a zbylé složky pak mohou být napadány jinými bakteriemi a vzniká zubní kaz. Jakmile prostoupí bakterie sklovinou, napadnou také dentin, kde se mohou šířit směrem k zubní dřeni drobnými kanálky, které vedou v dentinu od skloviny ke dřeni.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Anonym

To co je v článku je dobrá věc, ale zatím hudba budoucnosti. Existuje účinný způsob, jak dosáhnout stejného účinku již nyní. NENECHAT SE INFIKOVAT! K infekci dochází v dětství při prořezávání zubů. Pokud v tomto věku nedojde k infekci S. mutans, zuby jsou kolonizovány neškodnými bakteriemi a S. mutans pak nemá šanci. Na Je to jednoduché a účinné!

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. září 2006, 09:22:42

jana1 poděkování

Někdo si může čistit zuby jak chce a má kazů furt spustu, někdo si nečistí zuby skoro vůbec a kaz nemá. Znám člověka, kterému je víc jak 30 let a kaz v životě neměl a to o zuby skutečně téměř vůbec nepečuje. Ani sebelepší ústní hygienou se kazů nezbavíte, maximálně je můžete lehce omezit..

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. prosince 2006, 19:30:48

nikdo

To je způsobeno dalšími faktory. U nás nemají problémy se zuby ti členové, kteří pijí spoustu mléka. Ti kteří se mu vyhýbají mají plné ústa plomb přestože hygienu dodržují. Ach ty bílkoviny...

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. února 2012, 21:35:59


Celkový počet příspěvků v diskusi: 24. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 279 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • jana (Pravda o endoprotézách: I nejlepší kloubní náhradu dostanete zadarmo ) 23. září 2019, 09:41:48

    Dotaz-je někde uzákoněno, že do 65let smí člověk dostat lepší kyčelní kloub a pak již… Diskutovat

  • Kukuc (cipralex) 23. září 2019, 14:07:51

    Ahoj, mam to podobne, jak to dopadlo u tebe? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.