Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Zubní kaz

(MUDr. Tomáš Kohoutek | přečteno: 201608x )

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

shutterstock.com

Nejčastější dotazy

Proč se kazí více zuby v těhotenství?
Kazivost zubů nestoupá, ale mění se hygiena, složení stravování a často i v důsledku hormonálních změn složení ústní mikroflóry. To má za následek vyšší riziko vzniku kazu. Nikdy nebylo prokázáno, že by se u budoucích maminek měnil obsah vápníku v zubech. To jsou jen fámy.

Kdy jít poprvé k zubaři s dítětem?
Vezměte děcko sebou ne nejbližší preventivní prohlídku jakmile dosáhne věku půl roku nebo jakmile se mu začnou prořezávat zoubky. Zvykne si na prostředí ordinace, pachy a zvuky a na osobu lékaře natolik, že se nebude bát nechat si prohlédnout ústa. Lékař tak může hned od začátku kontrolovat správný vývoj chrupu.

Mají se dětem nechat spravovat kazy na mléčných zubech?
Odpověď je jednoznačná! Ano a to co nejdříve! Vždyť dětské dočasné zoubky jsou také citlivé a drží místo pro stálé zuby.

Které zuby se kazí nejdříve?
Je to zdánlivě paradoxní, ale nejzkaženější bývají nejmohutnější zuby v našich ústech a to jsou první stálé stoličky – tzv. šestky. Ty se totiž prořezávají jako první ze stálých zubů, hned za poslední mléčnou stoličkou a řada rodičů si neuvědomí, že nejde o dočasný, ale stálý zub a nevěnují zvýšenou pozornost jeho čištění.

Kde vzniká zubní kaz nejčastěji?
Nejčastěji se kazí zuby na místech, kde nepůsobí samoočišťování při žvýkání a kde se tedy může hromadit plak. Mezi tato místa patří prostory mezi zuby, místa kolem zubních krčků a rýhy mezi hrbolky stoliček. Odborně se jim říká „místa habituálně nečistá“ a je třeba jim při ústní hygieně věnovat zvýšenou pozornost.

Jak si čistit zuby?
Asi nejčastější otázka vůbec – detailní odpověď by zabrala mnoho času, ale hlavní zásady jsou: Používat nejen klasické zubní kartáčky a naučit se správnou techniku od lékaře, ale více se soustředit na čištění mezizubních prostor speciálními kartáčky a zubními (dentálními) nitěmi. Správná technika čištění zubů je nejdůležitějším krokem - nechejte si ji ukázat a předvést od zubaře!

Kdy si čistit zuby?
V každém případě je vhodné vyčistit si zuby vždy po jídle. I tak se bakterie tvořící plak vracejí na povrch zubů asi do 4 hodin po vyčištění. A proto: při správně prováděné technice čištění zubů by se dalo říci - čím častěji, tím lépe. Za naprosté minimum se považuje čištění chrupu 2-3 krát denně po dobu nejméně dvou minut.

Jaká pasta je nejvhodnější?
Zubních past je dnes veliké množství a jejich účinky jsou méně odlišné při správné technice čištění, než jejich chuť či dokonce jejich propagace. V podstatě lze shrnout, že dobrá je taková pasta, která obsahuje fluorid, látky které desinfikují dutinu ústní a které odstraní zubní zápach.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Anonym

To co je v článku je dobrá věc, ale zatím hudba budoucnosti. Existuje účinný způsob, jak dosáhnout stejného účinku již nyní. NENECHAT SE INFIKOVAT! K infekci dochází v dětství při prořezávání zubů. Pokud v tomto věku nedojde k infekci S. mutans, zuby jsou kolonizovány neškodnými bakteriemi a S. mutans pak nemá šanci. Na Je to jednoduché a účinné!

jana
2x

Někdo si může čistit zuby jak chce a má kazů furt spustu, někdo si nečistí zuby skoro vůbec a kaz nemá. Znám člověka, kterému je víc jak 30 let a kaz v životě neměl a to o zuby skutečně téměř vůbec nepečuje. Ani sebelepší ústní hygienou se kazů nezbavíte, maximálně je můžete lehce omezit..

nikdo

To je způsobeno dalšími faktory. U nás nemají problémy se zuby ti členové, kteří pijí spoustu mléka. Ti kteří se mu vyhýbají mají plné ústa plomb přestože hygienu dodržují. Ach ty bílkoviny...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 24. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 488 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce