Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Muže bolí hlava jinak než ženy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16296x )

Muže často přepadá tak intenzivní bolest, že by nejraději tloukli hlavou o zeď. Rychle odezní, ale ráda se vrací...

shutterstock.com

Pár dní či hodin před migrénou můžete mít určité pocity či stavy, po kterých bude záchvat migrény následovat. Mohou to být příznaky jako depresivní nálada, či naopak euforie, ospalost, úzkost, podrážděnost, rozmrzelost, chuť na určitý druh potraviny, nebo naopak nechutenství.

Po několika hodinách se dostaví bolesti, nejčastěji jedné poloviny hlavy. Bolest bude nejspíš pulzující (údery kladivem, píchání jehlicemi), nejvíce v oblasti čela, oka či na jednom nebo druhém spánku. Bolest bude provázet pocit "špatně od žaludku", nezřídka přímo zvracení. Nesnesete světlo (fotofobie) a i jindy tiché zvuky (fonofobie) Vám budou připadat nepříjemné. Bolest trvá od 4 do 72 hodin.

Někdy bolestem předchází tzv. aura (předzvěst). Uvidíte pár minut zrakový vjem v některé části zorného pole. Bude vypadat podobně, jako když se zadíváte do žárovky a potom zavřete oči. Bude se pohybovat v závislosti na pohybu Vašich očí, může se zvětšovat. Oblast se bude lesknout, blikat, vlnit, třpytit. Jde o výpadek zorného pole. Po několika minutách zmizí a současně či v krátké době nastupuje bolest.

Po odeznění bolesti se budete cítit vyčerpaní. Většina lidí usíná. Po probuzení asi nebudete mít žádné obtíže, někdy ještě přetrvává mírná tupá bolest několik hodin či dní. Přečtěte si o příznacích.

Migréna nebývá závažným onemocněním. Je ale potřeba vyšetřit, zda se o migrénu skutečně jedná. Navíc i vy budete šťastni za to, pokud příští záchvat alespoň trochu zmírníte. Navštivte lékaře.

Tenzní bolesti hlavy

Měli jste v práci či doma stres? Nebo jej teprve očekáváte? Bolí vás často za krkem a "tuhnou" vám šíjové svaly? Nespali jste dlouho a jste unavení? Pokud si na většinu těchto otázek odpovíte ano, pak vás pravděpodobně stihne tenzní bolest hlavy.

Bolest bývá tupá, postupně narůstá. Na rozdíl od migrény nebudete mít pocit tepající bolesti. Je to však bolest neméně otravující. Pocity tlaku "že se Vám ta hlava snad rozskočí" nebo "svíraní obručí kolem hlavy" bývají typické. Můžete mít nepříjemné pocity "bolesti vlasů" i při česání či dotyku. Tyto bolesti trvají od půl hodiny do několika dnů.

Nenechte se bolestí terorizovat. Myslíte, že máte opravdu tenzní bolest hlavy? Přečtěte si o příznacích. Navštivte lékaře a poraďte se s ním o nejvhodnější léčbě a prevenci.

Ostatní bolesti hlavy

Další v řadě záchvatových bolestí je tzv. cluster headache. Volně přeloženo jako "salva bolestí hlavy". Obyčejně se tento termín ale nepřekládá. Na tu trpí nejvíce muži. Bolest bývá velmi intenzivní, náhlá, nevíce za okem či na čele. Provází jí výrazný neklid. Lidé s tímto typem bolesti se nezřídka bijí pěstmi do čela, buší hlavou o zem, pobíhají jak smyslů zbavení. Bolest náhle mizí, aby se v průběhu dne či měsíce ještě několikrát opakovala. Pak se na několik měsíců ztratí úplně. Po určité době se opět vrací se stejnou intenzitou.

Bolí Vás hlava po úrazu hlavy? Měli jste například klíště či infekční onemocnění a teď se vám může hlava rozskočit? Máte pocit narůstající bolesti hlavy bez zjevné příčiny? Měl někdo příbuzný mozkovou mrtvici nebo nádorové onemocnění mozku? Ano? Pak při každé takové bolesti hlavy vyhledejte lékaře. Možná Vám sdělí, že je vše v pořádku. Každá bolest hlavy by měla být řádně vyšetřena!

Zdroj: www.bolestihlavy.cz

Poznáte na sobě, že se blíží migréna? Na Vaše ohlasy čekáme v diskusi nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Komerční sdělení
2022_Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti hlavy.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana

Dobrý den.Nevím,zda se jedná přímo o migrénu,nikdy mi nebylo řečeno,že trpím migrénou,přesto,že jsem byla na vyšetření u neurologa,který mě 2x poslal na EEG ,pak mi předepsal léky na migrénu ,které mi nezabraly a nakonec konstatoval,že je to vlivem hormonální antikoncepce.Tak když mě začne bolet hlava,tak vím,že zhruba tři dny bude.Snažím se ji alespoň tlumit léky na bolest,ale žádný zázrak,pouze lehce bolest otupí.

Robert
1x

Dobrý den, také mám ve svém věku 40ti let občasné potíže s náhlou a velmi silnou bolestí hlavy. Také jsem byl na EEG, kde mi řekli, že se nejedná o migreniozní ložisko a nic nenašli. Vyšetření u očního také nic. Jedná se o bolest za a nad pravým okem, kde nakonec konstatoval ortoped, že je to od páteře a sice trojklanný nerv, že je to způsobené zníčenou meziobratlovou ploténkou mezi 4. s 5. obratlem krční páteře a že to bude jen horší. " uklidnil " mě tvrzením, že jsou lidé, co s tímto žijí chronicky a naučili se s tím žít. Tak to bych asi nedal. Je to taková bolest, která se objeví bez varování, okamžitě ze sekundy na sekundu a v plné síle, kdy se nemůžu ani nadechnout. 4 Ibalginy 400 a snad usnu. ale nevidím to jako rozumné řešení. A to mi ještě neurolog s klidem řekl, že to nevidí na rakoviné ložisko, ale jistý si není. Fakt dobrý. Mějte se, Robert, Brno

Míša

Dobrý den, nevím jestli nás bolí hlava rozdílně než muže..každopádně já na bolesti hlavy trpěla a hledala jsem různé způsoby jak je odstranit. Velmi mi pomohl přísun hořčíku...takže doporučuji, můžete vyzkoušet. :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 52. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti hlavy
Partner rubriky Bolesti hlavy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 527 lidí

Mohlo by vás zajímat

Migréna

Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.

Pomoc při migréně

Záchvaty migrény jsem úspěšně zvládala včasným užitím Ergofeinu, později v kombinaci s Alnagonem. Ergofein se nedodává a Alnagon je přísně dokladovaný receptem. Jakou pro mne můžete mít radu? Migrénu mívám v posledních letech velmi často (každý týden). Jitka

Dotaz na migrénu

Mám žaludeční neurózu spojenou s migrénou a potící se nohy. Poraďte! Vendula

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce