Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Přenos chlamydie

( Jaroslava Sladká | přečteno: 88598x )

Přenos chlamydie je dvěma cestami - pohlavní styk nebo kapénková nákaza.

shutterstock.com

Chlamydie jsou malé bakterie žijící uvnitř buněk. Vyvolávají nejen známé pohlavní nemoci, ale i řadu dalších.

V případě sexuálně přenosných onemocnění je původcem pouze Chlamydia trachomatis. Nakazit se lze pohlavním stykem s infikovanou osobou (orální či análním sex) nebo kontaktem například s potřísněnými prsty – záleží na charakteru sexuálních praktik. Přenos nákazy je možný i z matky na dítě během těhotenství.

Mikroorganismy chlamydie napadají močovou trubici a u žen děložní čípek. Jestliže se neléčí, mohou vést k závažným následkům. U žen probíhá onemocnění nenápadněji a proto je důležité sledovat příznaky. Prvním znakem je bolestivý vřídek na genitálu. Asi po týdnu se objeví zduření mízních uzlin v tříslech, provázené horečkou a zimnicí. V posledním stadiu dochází k rozsáhlému zánětu pohlavních orgánů a konečníku, u žen až k rozpadu dělohy a vaječníků. Výsledkem bývá často neplodnost. U mužů vyvolává bakterie Chlamydia trachomatis nejrůznější zánětlivá onemocnění pohlavních a močových orgánů.

V případě kapénkové infekce, která napadá zejména plíce, dochází k šíření podobným způsobem jako například u různých druhů chřipkových onemocnění. Doprovází ji také podobné obtíže s tím rozdílem, že jsou mnohem intenzivnější a proto také nepříjemnější (například o dusivý kašel). Přetrvává také pocit intenzivní pocity únavy, neobvyklé škubání svalů, bolesti kloubů nebo břicha, ale také třeba angína nebo bolesti zubů.

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Milan
15x

Muže mi někdo poradit?Mám přítelkyni nejsme spolu dlouho,má tady ty potvurky co asi dokážou pěkně otrávit život,nějak se stim pere už pár let,a zajímalo by mne co sex jak se provozuje jestli uz jenom z ochranou a nebo jestli to jde i bez ní,ona je kouzelná a já nemám v umyslu ji vubec opustit kvuli těmto potvorám, má strach aby sem se nenakazil a mne ochrana prostě mito sní nejde okamžite je stopoření to tam, já děkuji za odpověd

Pepa
9x

nejdřív musí být přeléčená, jinak zásadně s kondomem a žádný orál. Je sice hezke, že jí máš rád ale zbytečně si ničit zdraví není rozumné. Body pro ní za to,že ti o své nemoci včak řekla.

Milan
23x

zdravím chtěl bych se zeptat přítelkyně to má já ne je možný přenos když mě udělá orál? a líbáním se to taky přenáíší? děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Gonorrhoea - kapavka

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

Syphilis - příjice

Můžete se nakazit výhradně pohlavním stykem a to, že máte syfilis, čili příjici, zjistíte většinou za 21 dnů podle deprese, únavy, zvýšené teploty, bolesti kloubů a kostí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce