Až čtyři pětiny nakažených žen vůbec nepoznají, že by mohly být nositelkami chlamydiové infekce. Ta však může v případě opakovaných zánětů vést ke snížení plodnosti u žen i u mužů nebo zvýšit riziko potratu u těhotných žen.
Nepříjemná na infekci chlamydií
Chlamydia trachomatis je zejména skutečnost, že naprostá většina onemocnění u žen probíhá bez výraznějších příznaků. Uvádí se, že ve zhruba
čtyřech pětinách případů žena vůbec nepozná, že by mohla být nositelkou nějaké infekce. Typickým scénářem je situace, kdy žena zjistí, že nemůže mít děti, aniž by vůbec tušila, že by za tím mohla stát nákaza chlamydií.
Příznaky chlamydiové infekce. Čemu mám věnovat pozornost?
Samotný výtok z pochvy není jednoznačným patologickým příznakem infekce, a tak doporučuji sledovat ještě
přidružené příznaky onemocnění, kterými mohou být:
• pálení v močové trubici
• pálení v pochvě
• častější močení
• bolestivý pohlavní styk
• bolesti pánve
• silnější menstruace než obvykle
• krvácení mimo období menstruace
Jak se diagnostikuje chlamydiová infekce?
Diagnostika onemocnění je složitá, zahrnuje posouzení klinických projevů, gynekologické vyšetření, včetně vyšetření děložního čípku, a laboratorní vyšetření sekretu z děložního hrdla, moči, eventuálně i krevního séra.
Jak se vyléčím?
V lehčích případech, u kterých nedojde k výraznějším komplikacím, může léčba probíhat ambulantně
za pomoci antibiotik a chemoterapeutik. Léky se mohou aplikovat v podobě jednorázové dávky, častěji se ale užívají po dobu dvou až třech týdnů. Samozřejmě v případech, kdy se chlamydie vrací, může léčba trvat mnohem déle.
Během léčby a přinejmenším ještě týden po jejím skončení se nedoporučuje pohlavní styk. Vždy je třeba mít na paměti, že jde o sexuálně přenosné onemocnění, a proto
léčíme všechny sexuální partnery.
Stejně tak není zanedbatelná ani skutečnost, že léčba chlamydií je velice nákladná.
Nemůžu tedy mít děti, protože jsem prodělala chlamydiovou infekci?
Mohlo by tomu tak být
v případě opakovaných hlubokých pánevních zánětů. Protilátky proti chlamydiím nacházíme u žen s poruchou průchodnosti vejcovodů, se srůsty v břišní dutině, ale i u mužů po prodělaném zánětu nadvarlete nebo močové trubice. U všech těchto případů nalézáme sníženou plodnost.
Lze tedy říci, že infekce může způsobit závažné škody: ať už jde o zmíněnou
možnost neplodnosti, ale také zvyšuje riziko potratu, které hrozí již těhotným ženám.
Slovo závěrem
Chlamydiová infekce u žen je
diagnostický i léčebný oříšek. Vzhledem k obtížné a nespolehlivé diagnostice a dlouhodobé léčbě i sexuální přenosnosti je nutné chlamydiovou infekci
cíleně vyhledávat pouze v rizikových skupinách žen, zejména u žen promiskuitních nebo u žen, které mají potíže s otěhotněním.
Přidat nový komentář