Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Nenáročné cviky Ludmily Mojžíšové: otěhotní sedm z deseti žen

( Irena Waldhauserová | přečteno: 81175x )

Metoda Ludmily Mojžíšové - cesta k vytouženému miminku, ale také k odstranění inkontinence, bolestí zad, bolestivé menstruace nebo bolesti při pohlavním styku. Je to sestava jednoduchých cviků spojená s odblokováním páteře, žeber a pánve.

shutterstock.com

Co se dá léčit metodou Ludmily Mojžíšové

Tato metoda může pomoci každému. Protože život člověka v 21. století věrně provázejí civilizační neduhy, jako jsou bolesti zad, nesprávné držení těla, poruchy spánku a další.

Seznam potíží, které se dají touto léčebnou rehabilitací zlepšit nebo odstranit:
•    funkční neplodnost (podrobnosti níže)
•    bolestivá, nepravidelná a často chybějící menstruace
•    sexuální potíže - bolesti při pohlavním styku, anorgasmie
•    obrácená poloha dělohy a malá nevyvinutá děloha (hypoplazie)
•    opakované spontánní potraty
•    patologický nález spermiogramu
•    funkční bolesti zad
•    zmírní bolesti zad při strukturálních změnách páteře, např. vyhřezlých meziobratlových ploténkách, Bechtěrevově chorobě, Schoermannově chorobě, artrotických nárůstcích na páteři apod., i když změny strukturální samozřejmě neodstraní
•    bolesti kostrče
•    skolióza u dětí do 15 let
•    artrózy kyčlí
•    poruchy spánku,
•    bolesti hlavy, depresivní stavy a únava,
•    inkontinence u žen
•    zácpa

Kterákoliv z výše jmenovaných diagnóz nebo obtíží musí být samozřejmě konzultována s lékařem.

Léčba funkčních poruch plodnosti

Metoda Ludmily Mojžíšové se v současnosti používá zejména k léčbě tzv. funkčních příčin neplodnosti. Mezi funkční poruchy vedoucí k nemožnosti otěhotnět patří zejména:
•    Psychické obtíže, např. poruchy sexuality (bolestivý pohlavní styk, chybění libida aj.)
•    Poruchy činnosti podvěsku mozkového (hypofýzy). To je žláza, která svou hormonální produkcí přímo ovlivňuje činnost vaječníků, a tedy i možnost otěhotnět.
•    Samostatné poruchy funkce vaječníků


Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, protože kromě těhotenství má spoustu dalších blahodárných účinků.


Princip metody Ludmily Mojžíšové - kondice pohybového aparátu přímo souvisí s vnitřními orgány a jejich správnou funkcí

Důležitým předpokladem k cestě za pochopením metody je uvědomit si, že ve složitém soukolí lidského těla platí sice otřepané, ale stále opomíjené "všechno souvisí se vším".


Ať už v důsledku stresu, nedostatku pohybu či úrazu v minulosti jsou některé svaly v nepřirozeném napětí, tzv. spasmu – sevření, které nemůžeme ovládat vůlí. Některé svaly zase kvůli sedavému způsobu života nepoužíváme vůbec a bývají ochablé. To vede ke špatnému držení těla, k problémům s nesymetrickým postavením jednotlivých částí kostry a znovu k nutnosti tyto asymetrie vyrovnávat. A spirála nevyváženosti pohybového systému se roztáčí…


Napětí svalů pohybového aparátu navíc ovlivňuje činnost nervů, prokrvování, metabolismus v dané oblasti a přenáší se i na svalovinu vnitřních orgánů. Pokud mluvíme o svalech dutiny břišní, zádových svalech a zejména svalech pánevního dna, je jasné, že jejich přílišné napětí má za následek problémy s fungováním pohlavních orgánů – bolestivý pohlavní styk, bolestivou, nepravidelnou menstruaci, anovulační cykly a u mužů možné zhoršení spermiogramu.


Cílem rehabilitační metody paní Mojžíšové je dosáhnout svalové rovnováhy – uvolnit zkrácené a příliš napjaté svaly a cvičením posílit ty ochablé, a tím nejen odstranit bolesti pohybového aparátu, ale také zprostředkovaně zlepšit činnost vnitřních orgánů.


Ludmila Mojžíšová vyvíjela svoji metodu postupně. Původně pomáhala od bolestí zad zejména sportovcům. Přibývalo žen, kterým tyto cviky pomohly nejen od bolesti zad, ale odstranily migrény, vylepšily menstruační cyklus, zlepšily sexuální život a záhy se hlásily i ženy, které po dlouholetém bezúspěšném snažení o početí najednou otěhotněly. Metoda paní Mojžíšové se časem začala používat primárně k léčbě funkčních příčin neplodnosti. Té se budeme v následujících rádcích podrobně věnovat.


Metoda zahrnuje kombinaci sestavy cviků s mobilizací páteře, žeber a pánve.


Vyšetření a mobilizace

Základním doporučením je zahájit léčbu pod vedením fyzioterapeuta, který je pro metodu p. Mojžíšové vyškolen. Jedním z nich je i zkušená diplomovaná fyzioterapeutka Eva Nováková, která vedle soukromé praxe působí i v Ústřední vojenské nemocnici v Praze - Střešovicích. "Některým ženám bude stačit pouhé zakoupení knížky a cvičení podle ní. Ovšem ze své zkušenosti vím, že je dost těch, kterým se cvičení podle obrázků nedařilo a dokonce některé klientky popisovaly i zhoršení potíží, protože cvik pochopily špatně, a tudíž špatně cvičily," říká fyzioterapeutka.


Velmi důležité je vstupní vyšetření, které fyzioterapeut provede, protože pak svá doporučení pro další léčbu upraví podle aktuálního stavu pacientky. Ta nebude potom odkázaná jen na jednotnou šablonu z knížky jako v případě samoléčby.

První vyšetření následuje první týden po skončené menstruaci ve dvou dnech za sebou. Fyzioterapeut mobilizací odstraní bloky na páteři, žebrech a pánvi a dá doporučení, jak změnit pohybové návyky a stereotypy, aby se bloky neobnovovaly. Instruktáž by se měla týkat i zachovávání pitného režimu. Klientka se naučí prvních šest cviků.


Každá další kontrolní návštěva se provádí první týden po menstruaci jedenkrát za měsíc.


Při návštěvě po prvním měsíci se kontroluje způsob provádění cviků. Je důležité cvičit pravidelně každý den, aby bylo dosaženo optimálního držení těla. Současně budou opět provedeny mobilizace páteře, žeber a pánve, bude-li to třeba. K prvním šesti cvikům přibudou ještě tři další. A kontrola bude následovat zase za měsíc. Pokud má ale klientka problémy nebo si potřebuje cokoli v postupu ujasnit, je dobré přijít na kontrolu dříve. Vše se totiž řídí podle individuálních potřeb. Takto popisuje průběh vyšetření a kontrol na svém webu Eva Nováková.


V indikovaných případech lze získat doporučení na fyzioterapii od lékaře. E. Nováková upřesňuje: "Poukaz na fyzioterapii funkční ženské sterility předepisuje gynekolog. Ošetření hradí i pojišťovna, pokud s ní má kolegyně či kolega uzavřenou smlouvu."


Metoda paní Mojžíšové je od roku 1991 oficiálně uznána Ministerstvem zdravotnictví jako jedna z metod léčby funkční ženské neplodnosti. Co se týká názoru gynekologů, kteří v minulosti proti metodě p. Mojžíšové často ostře vystupovali, dnes je typický názor, který se dá shrnout jako: Rozhodně neuškodí a může pomoci. Na Internetu je např. citace z loňského chatu s MUDr. Radimem Uzlem, kde říká: "Tato metoda má něco do sebe. Docela jí věřím."


Cvičení

Cestou k úspěchu je pravidelnost a dlouhodobost. Cvičení by mělo trvat alespoň šest měsíců, aby se svaly vypracovaly a udržely pánev v ideální poloze.


Doma se cviky provádějí pravidelně dvakrát denně. Další doporučení ohledně domácího cvičení jsou následující - cvičit:
•    nejdříve dvě hodiny po jídle
•    v místnosti do 22 stupňů Celsia
•    v pevném časovém režimu
•    soustředěně, bez rušení ostatními členy domácnosti, televizí a podobně
•    na koberci nebo měkké podložce
•    pozitivně naladěni


Pokud nedojde do půl roku k otěhotnění, doporučuje se pokračovat samostatně ve cvičení ještě nejméně dalšího půl roku. Délka léčby je u žen úměrná věku - čím je žena starší, tím se musí zpravidla léčit déle. U mužů závisí délka léčby na patologii nálezu spermiogramu.


Úspěšnost metody – tzn. početí a donošení zdravého dítěte - se pohybuje kolem 34 %. Ale ve výsledku jsou zahrnuty všechny ženy, které začnou cvičit. A mnoho z nich v průběhu léčby ztratí motivaci k pravidelnému cvičení. Eva Nováková uvádí, že otěhotní sedm žen z  deseti, pokud pravidelně cvičí.


I když se rehabilitační pracovníci shodují, že cvičení Ludmily Mojžíšové může pomoci všem bez rozdílu pohlaví a dá se zvládnout v každém věku, má obecné kontraindikace, které by se týkaly jakékoliv pohybové léčby. Eva Nováková uvádí příklady: "Rakovina, těžké stadium osteoporózy, akutní stadium revmatických chorob, poškození míchy úrazem a další velmi těžké stavy." A vzápětí dodává: "Ale je jasné, že málokterá maminka bude v takovémto stavu přemýšlet o potomkovi. Většinou se jedná o zdravé mladé ženy a ty se mohou bez obav do poměrně nenáročných cviků paní Mojžíšové pustit."
 

Diskuse k článku
Tamara
1x

Fajn článek, ale dosti odvážný titulek. Metoda paní Mojžíšové je dobrá pro všechny ženy v každém věku, neb si uvědomí svoje tělo. Nikdo ale neotěhotněl jen díky této metodě. Vždy je toto souhrn několika faktorů a k metodám cvičení sahají ženy jako k posledním před IVF nebo při IVF. Jinak velmi skvěle napsáno.

silva
1x

já tomu docela věřím... Mudra mi tvrdila, že nemám šanci přirozeně otěhotnět, kvůli zdrav. problémům. Na rehabkách mě naučili cviky dle Mojžíšové proti bolestem zad, poctivě jsem cvičila a do půl roku nechtěně otěhotněla... Můj Kuba je toho důkazem :-))

miminko

Co člověk, to názor a jiný pohled na věc. Já jsem fyzioterapeutka, která pracuje podle metody dle Mojžíšové a můžu se vám pochlubit několika miminkama. Takže si myslím, že metoda funguje. Ale věřím, že se najdou odpůrci. Martina Bílková, Jičín


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1235. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Chtěli bychom miminko, ale ... část 2.

Mimotělní oplodnění je jednou z metod asistované reprodukce a jeho psychická náročnost plyne jednak z faktu, že páru je již jasné, že všechny ostatní přirozenější způsoby počet v jeho případě byly neúspěšné, jednak z faktu...

Chtěli bychom miminko, ale ... část 3.

Jsme spolu už 5 let a teď jsme se začali léčit v CAR. Asi to ještě nějakou dobu potrvá, než budeme mít vlastní dítě. O tom, že máme tyto problémy nevědí ani naši nejbližší...

Asistovaná reprodukce

V současnosti je přibližně 10-15% párů nedobrovolně bezdětných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce