Inzerce

Nenáročné cviky Ludmily Mojžíšové: otěhotní sedm z deseti žen

16. ledna 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 74675x

Metoda Ludmily Mojžíšové - cesta k vytouženému miminku, ale také k odstranění inkontinence, bolestí zad, bolestivé menstruace nebo bolesti při pohlavním styku. Je to sestava jednoduchých cviků spojená s odblokováním páteře, žeber a pánve.

foto: shutterstock.com

Co se dá léčit metodou Ludmily Mojžíšové

Tato metoda může pomoci každému. Protože život člověka v 21. století věrně provázejí civilizační neduhy, jako jsou bolesti zad, nesprávné držení těla, poruchy spánku a další.

Seznam potíží, které se dají touto léčebnou rehabilitací zlepšit nebo odstranit:
•    funkční neplodnost (podrobnosti níže)
•    bolestivá, nepravidelná a často chybějící menstruace
•    sexuální potíže - bolesti při pohlavním styku, anorgasmie
•    obrácená poloha dělohy a malá nevyvinutá děloha (hypoplazie)
•    opakované spontánní potraty
•    patologický nález spermiogramu
•    funkční bolesti zad
•    zmírní bolesti zad při strukturálních změnách páteře, např. vyhřezlých meziobratlových ploténkách, Bechtěrevově chorobě, Schoermannově chorobě, artrotických nárůstcích na páteři apod., i když změny strukturální samozřejmě neodstraní
•    bolesti kostrče
•    skolióza u dětí do 15 let
•    artrózy kyčlí
•    poruchy spánku,
•    bolesti hlavy, depresivní stavy a únava,
•    inkontinence u žen
•    zácpa

Kterákoliv z výše jmenovaných diagnóz nebo obtíží musí být samozřejmě konzultována s lékařem.

Léčba funkčních poruch plodnosti

Metoda Ludmily Mojžíšové se v současnosti používá zejména k léčbě tzv. funkčních příčin neplodnosti. Mezi funkční poruchy vedoucí k nemožnosti otěhotnět patří zejména:
•    Psychické obtíže, např. poruchy sexuality (bolestivý pohlavní styk, chybění libida aj.)
•    Poruchy činnosti podvěsku mozkového (hypofýzy). To je žláza, která svou hormonální produkcí přímo ovlivňuje činnost vaječníků, a tedy i možnost otěhotnět.
•    Samostatné poruchy funkce vaječníků


Metodu lze použít jako podpůrnou k umělému oplodnění a v rámci přípravy na otěhotnění vůbec, protože kromě těhotenství má spoustu dalších blahodárných účinků.


Princip metody Ludmily Mojžíšové - kondice pohybového aparátu přímo souvisí s vnitřními orgány a jejich správnou funkcí

Důležitým předpokladem k cestě za pochopením metody je uvědomit si, že ve složitém soukolí lidského těla platí sice otřepané, ale stále opomíjené "všechno souvisí se vším".


Ať už v důsledku stresu, nedostatku pohybu či úrazu v minulosti jsou některé svaly v nepřirozeném napětí, tzv. spasmu – sevření, které nemůžeme ovládat vůlí. Některé svaly zase kvůli sedavému způsobu života nepoužíváme vůbec a bývají ochablé. To vede ke špatnému držení těla, k problémům s nesymetrickým postavením jednotlivých částí kostry a znovu k nutnosti tyto asymetrie vyrovnávat. A spirála nevyváženosti pohybového systému se roztáčí…


Napětí svalů pohybového aparátu navíc ovlivňuje činnost nervů, prokrvování, metabolismus v dané oblasti a přenáší se i na svalovinu vnitřních orgánů. Pokud mluvíme o svalech dutiny břišní, zádových svalech a zejména svalech pánevního dna, je jasné, že jejich přílišné napětí má za následek problémy s fungováním pohlavních orgánů – bolestivý pohlavní styk, bolestivou, nepravidelnou menstruaci, anovulační cykly a u mužů možné zhoršení spermiogramu.


Cílem rehabilitační metody paní Mojžíšové je dosáhnout svalové rovnováhy – uvolnit zkrácené a příliš napjaté svaly a cvičením posílit ty ochablé, a tím nejen odstranit bolesti pohybového aparátu, ale také zprostředkovaně zlepšit činnost vnitřních orgánů.


Ludmila Mojžíšová vyvíjela svoji metodu postupně. Původně pomáhala od bolestí zad zejména sportovcům. Přibývalo žen, kterým tyto cviky pomohly nejen od bolesti zad, ale odstranily migrény, vylepšily menstruační cyklus, zlepšily sexuální život a záhy se hlásily i ženy, které po dlouholetém bezúspěšném snažení o početí najednou otěhotněly. Metoda paní Mojžíšové se časem začala používat primárně k léčbě funkčních příčin neplodnosti. Té se budeme v následujících rádcích podrobně věnovat.


Metoda zahrnuje kombinaci sestavy cviků s mobilizací páteře, žeber a pánve.


Vyšetření a mobilizace

Základním doporučením je zahájit léčbu pod vedením fyzioterapeuta, který je pro metodu p. Mojžíšové vyškolen. Jedním z nich je i zkušená diplomovaná fyzioterapeutka Eva Nováková, která vedle soukromé praxe působí i v Ústřední vojenské nemocnici v Praze - Střešovicích. "Některým ženám bude stačit pouhé zakoupení knížky a cvičení podle ní. Ovšem ze své zkušenosti vím, že je dost těch, kterým se cvičení podle obrázků nedařilo a dokonce některé klientky popisovaly i zhoršení potíží, protože cvik pochopily špatně, a tudíž špatně cvičily," říká fyzioterapeutka.


Velmi důležité je vstupní vyšetření, které fyzioterapeut provede, protože pak svá doporučení pro další léčbu upraví podle aktuálního stavu pacientky. Ta nebude potom odkázaná jen na jednotnou šablonu z knížky jako v případě samoléčby.

První vyšetření následuje první týden po skončené menstruaci ve dvou dnech za sebou. Fyzioterapeut mobilizací odstraní bloky na páteři, žebrech a pánvi a dá doporučení, jak změnit pohybové návyky a stereotypy, aby se bloky neobnovovaly. Instruktáž by se měla týkat i zachovávání pitného režimu. Klientka se naučí prvních šest cviků.


Každá další kontrolní návštěva se provádí první týden po menstruaci jedenkrát za měsíc.


Při návštěvě po prvním měsíci se kontroluje způsob provádění cviků. Je důležité cvičit pravidelně každý den, aby bylo dosaženo optimálního držení těla. Současně budou opět provedeny mobilizace páteře, žeber a pánve, bude-li to třeba. K prvním šesti cvikům přibudou ještě tři další. A kontrola bude následovat zase za měsíc. Pokud má ale klientka problémy nebo si potřebuje cokoli v postupu ujasnit, je dobré přijít na kontrolu dříve. Vše se totiž řídí podle individuálních potřeb. Takto popisuje průběh vyšetření a kontrol na svém webu Eva Nováková.


V indikovaných případech lze získat doporučení na fyzioterapii od lékaře. E. Nováková upřesňuje: "Poukaz na fyzioterapii funkční ženské sterility předepisuje gynekolog. Ošetření hradí i pojišťovna, pokud s ní má kolegyně či kolega uzavřenou smlouvu."


Metoda paní Mojžíšové je od roku 1991 oficiálně uznána Ministerstvem zdravotnictví jako jedna z metod léčby funkční ženské neplodnosti. Co se týká názoru gynekologů, kteří v minulosti proti metodě p. Mojžíšové často ostře vystupovali, dnes je typický názor, který se dá shrnout jako: Rozhodně neuškodí a může pomoci. Na Internetu je např. citace z loňského chatu s MUDr. Radimem Uzlem, kde říká: "Tato metoda má něco do sebe. Docela jí věřím."


Cvičení

Cestou k úspěchu je pravidelnost a dlouhodobost. Cvičení by mělo trvat alespoň šest měsíců, aby se svaly vypracovaly a udržely pánev v ideální poloze.


Doma se cviky provádějí pravidelně dvakrát denně. Další doporučení ohledně domácího cvičení jsou následující - cvičit:
•    nejdříve dvě hodiny po jídle
•    v místnosti do 22 stupňů Celsia
•    v pevném časovém režimu
•    soustředěně, bez rušení ostatními členy domácnosti, televizí a podobně
•    na koberci nebo měkké podložce
•    pozitivně naladěni


Pokud nedojde do půl roku k otěhotnění, doporučuje se pokračovat samostatně ve cvičení ještě nejméně dalšího půl roku. Délka léčby je u žen úměrná věku - čím je žena starší, tím se musí zpravidla léčit déle. U mužů závisí délka léčby na patologii nálezu spermiogramu.


Úspěšnost metody – tzn. početí a donošení zdravého dítěte - se pohybuje kolem 34 %. Ale ve výsledku jsou zahrnuty všechny ženy, které začnou cvičit. A mnoho z nich v průběhu léčby ztratí motivaci k pravidelnému cvičení. Eva Nováková uvádí, že otěhotní sedm žen z  deseti, pokud pravidelně cvičí.


I když se rehabilitační pracovníci shodují, že cvičení Ludmily Mojžíšové může pomoci všem bez rozdílu pohlaví a dá se zvládnout v každém věku, má obecné kontraindikace, které by se týkaly jakékoliv pohybové léčby. Eva Nováková uvádí příklady: "Rakovina, těžké stadium osteoporózy, akutní stadium revmatických chorob, poškození míchy úrazem a další velmi těžké stavy." A vzápětí dodává: "Ale je jasné, že málokterá maminka bude v takovémto stavu přemýšlet o potomkovi. Většinou se jedná o zdravé mladé ženy a ty se mohou bez obav do poměrně nenáročných cviků paní Mojžíšové pustit."
 

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Tamara1 poděkování

Fajn článek, ale dosti odvážný titulek. Metoda paní Mojžíšové je dobrá pro všechny ženy v každém věku, neb si uvědomí svoje tělo. Nikdo ale neotěhotněl jen díky této metodě. Vždy je toto souhrn několika faktorů a k metodám cvičení sahají ženy jako k posledním před IVF nebo při IVF. Jinak velmi skvěle napsáno.

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. ledna 2010, 22:04:11

silva1 poděkování

já tomu docela věřím... Mudra mi tvrdila, že nemám šanci přirozeně otěhotnět, kvůli zdrav. problémům. Na rehabkách mě naučili cviky dle Mojžíšové proti bolestem zad, poctivě jsem cvičila a do půl roku nechtěně otěhotněla... Můj Kuba je toho důkazem :-))

Reagovatpoděkovatnahlásit

4. června 2010, 21:35:52

miminko

Co člověk, to názor a jiný pohled na věc. Já jsem fyzioterapeutka, která pracuje podle metody dle Mojžíšové a můžu se vám pochlubit několika miminkama. Takže si myslím, že metoda funguje. Ale věřím, že se najdou odpůrci. Martina Bílková, Jičín

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. ledna 2014, 18:13:22


Celkový počet příspěvků v diskusi: 961. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.