Inzerce

Sex a otěhotnění - mýty a fakta

6. prosince 2009,   |   přečteno: 36694x

Když se dlouho nedaří počít, člověk je časem ochoten vyzkoušet téměř cokoliv. Vyplývá to i z otázek v diskusích v projektu "Početí online!" i vašich mailů. Co je pravdy na "zaručených" informacích, že některé polohy při pohlavním styku mohou usnadnit spermiím cestu k cíli nebo že by fungovalo podložení pánve polštářem a nohy nahoře? Jsou to opravdu jen fámy? Může mít vášnivost milování nějakou souvislost s otěhotněním? Jak ovlivňuje opilost "sílu" spermií ? V této části Otázek a dpovědí najdete odpovědi na konkrétní otázky vás, diskutujících a píšících čtenářů, od odborníka z nejpovolanějších, Doc. MUDr. Jaroslava Zvěřiny, CSc. Budeme je průběžně doplňovat, neváhejte se ptát!

foto: shutterstock.com

Otázka 1.    Jsou nějaké polohy při pohlavním styku vhodnější pro oplození a proč?


„Poloha při souloži podstatně neovlivňuje schopnost ejakulátu, kontaktovat hlen děložního hrdla. U dobře plodné ženy v době příznivé pro oplodnění vajíčka (tzv. koncepčního optima) je v pochvě dostatek hlenu, který je pro spermie velmi přívětivým prostředím.
 
Avšak při některých anatomických poměrech u ženy nebo u muže bývají doporučovány specifické koitální polohy. Tak ženám se zakloněnou dělohou a mužům s podprůměrně vyvinutým penisem se doporučuje souložit častěji v poloze ze zadu, protože se předpokládá snadnější dosažení hlubší proniknutí penisu. Efektivita podobných rad nebyla nikdy vědecky ověřena.
 
Jsou-li nějaké pochybnosti o účinnosti soulože ve vztahu k oplodnění, lze je ověřit velmi jednoduchým vyšetřením hlenu děložního hrdla na přítomnost pohyblivých spermií do několika hodin po pohlavním styku. Tento tak zvaný „postkoitální test“ se u nás stále poměrně málo využívá.“
 

Otázka 2.    Když chci otěhotnět, funguje to, že bych měla po styku zůstat ležet, podložit pánev polštářem a opřít se nohama ve zvýšené poloze o zeď?


„Určitý klid a relaxace po styku je, myslím, vždycky na místě. A to, i když právě neusilujeme o početí. Popsané prostocviky nemají žádnou oporu v reprodukční fyziologii. Po výronu semene se spermie ocitají během několika málo minut v hlenu děložního hrdla a putují do vnitřních rodidel vlastními silami. Poloha ženy nemá k tomuto transportu žádný přímý vztah.“

Otázka 3.    Může nějak vášnivost milování ovlivnit úspěšnost početí?


„To je velmi zajímavá otázka. U mužů pravděpodobně žádný přímý vztah neexistuje. Pokud muž dospěje k výronu semene, pak jeho kvalita nebývá lepší při vášnivém sexu než třeba při masturbaci. To jsme ověřovali opakovaně.
 
U žen je to zřejmě složitější. Některé studie ukazují, že dobře vzrušivé a orgastické ženy otěhotní snadněji než ženy chladnější. Nicméně jde spíše jen o statistický jev, který v praxi nemusí být příliš významný. Známe až příliš mnoho případů, kdy ženy otěhotněly třeba při znásilnění.“

Otázka 4.    Snižuje se "síla" spermií po alkoholu?


„Alkoholová opilost nemá přímý vliv na pohyblivost spermií. Alkohol je škodlivina, která se uplatní spíše v dlouhodobém působení u chronických pijáků, kde může kvalitu ejakulátu poškozovat.“

Otázka 5.    Může jednorázově nějaké jídlo nebo potravinový doplněk požitý partnerem či partnerkou mít bezprostřední vliv na otěhotnění?


„Takový prostředek mně není znám. Spíše než jednorázové aktivity tohoto typu příznivě působí dobrá životospráva a pravidelný bezporuchový sex.“Ovulační test LH MAX věnovala společnost Pears Health Cyber, výhradní distributor těhotenských a ovulačních testů Seratec®.
Stanovte si své PLODNÉ DNY!
Co je v projektu

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 15 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.