Inzerce

Seriál: Nejčastější mýty o našem těle (díl 4. mozek )

12. srpna 2010, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11488x

Prý plný tajemství, která jsme ještě neodhalili. Mnoho o něm ale už víme - takže umíme odpovědět na to, jestli se můžeme zbavit depresí, nebo jaké je riziko mrtvice. Dnešní díl seriálu o zdravotních mýtech patří těm o našem mozku.

foto: shutterstock.com

MOZEK

  1. Léky na depresi zaberou hned

Je nutné zdůraznit, že moderní antidepresiva jsou bezpečné, obvykle dobře snášené a nenávykové léky. Je ovšem mylné se domnívat, že změnu nemocný pocítí po několika tabletách. Účinek antidepresiv se obvykle nedostaví dříve než po dvou týdnech. První předepsané antidepresivum pomůže přibližně polovině nemocných.

  1. Kdo mluví o sebevraždě, nespáchá ji

Pokud někdo vyhrožuje sebevraždou, nikdy to není dobré brát na lehkou váhu. I když předcházející stav daného člověka nejevil známky deprese, je vhodné, aby byl konzultován psychiatr. Problémem může být, jak takového člověka k návštěvě ordinace donutit. Odborníci doporučují klidnou domluvu, žádné direktivní nařizování. Pokud se to nezdaří, je dobré se s psychiatrem poradit sám a dohodnout se na dalším postupu.

  1. Deprese se nikdy nezbavím

Není pravda, že se všem nemocným budou depresivní období celý život vracet. Vracejí se přibližně u poloviny nemocných, častěji u osob, které první depresi prožily v nižším věku. Někdo tedy zažije během života jen jednu epizodu deprese, někomu se deprese po různě dlouhém období bez obtíží vrací a jiný trpí častými návraty deprese s krátkými obdobími zlepšení. Pro tyto těžké případy je však součástí léčby deprese tzv. preventivní léčba, která je dlouhodobá, někdy i celoživotní.

  1. Mrtvice se týká jen starých lidí

Je pravda, že riziko vzniku cévní mozkové příhody, tzv. mrtvice, stoupá se zvyšujícím se věkem. Není ale pravda, že i relativně mladý člověk nemůže dostat cévní mozkovou příhodu. Tato nemoc se nemusí vyhnout ani lidem, kterým je 35 let. Příčinou je nezdravý životní styl, kouření, špatné stravovací návyky, nadváha, stres, nedostatečný pohyb, dlouhodobé přepracování nebo vrozené onemocnění.

  1. Mrtvici a infarktu se nedá předejít

Rozhodně není pravda, že neexistuje prevence proti onemocnění cév. Nikdo vám sice nezaručí, že se vám nemoc vyhne, i když se budete chovat vzorně, ale můžete výrazně snížit riziko vzniku onemocnění. Nechcete-li dostat mrtvici, nezanedbávejte léčbu vysokého tlaku a pravidelně choďte na kontoly hypertenze, udržujte si váhu v normě díky pravidelnému pohybu alespoň třikrát týdně, ještě zdravě, nekuřte a nepobývejte v prostorách, kde se kouří, a snažte se omezit stres.

  1. Mrtvice udeří bez varování

Drobné a krátkodobé ischemické cévní mozkové příhody označované zkratkou TIA jsou varováním, neboť mohou být po čase následovány rozsáhlými mozkovými mrtvicemi. Při TIA dojde k tomu, že určitá mozková tepénka je ucpána drobnou sraženinou, která se rychle rozpustí a porucha určité oblasti mozku je velmi krátká (maximálně minuty). Projevy TIA - náhlá ztráta zraku na jedno oko, upuštění předmětu na zem, neschopnost mluvit apod. - proto rychle odezní a dotyčný člověk jim nemusí přikládat žádnou váhu. Tyto ataky mohou být nicméně po určité době následovány rozsáhlými mozkovými mrtvicemi, a proto může být jejich podcenění fatální.

Samozřejmě, že pokud víte o zajímavém mýtu, zapojte se do diskuse nebo nám napište!

Také si myslíte, že kdo má kardiostimulátor, nesmí do letadla a měl by se vyhnout i vaření v mikrovlnné troubě? Jestli je to tak, to se dozvíte v dalším díle seriálu o mýtech - tématem bude srdce.

autor: Redakce Ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jan Suchel

I při špatné životosprávě lze moskové mrtvici předejít.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. srpna 2010, 23:47:52


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 250 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

  Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

 • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

  Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

  Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.