Inzerce

Seriál: Nejčastější mýty o našem těle (díl 10. záludné nemoci)

23. září 2010, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 10521x

Myslíte si, že štíhlí lidé nedostanou cukrovku, že revma je příznakem stáří a dospělý človek už nemůže dostat alergii? Nebo jste přesvědčeni, že mezi rakovinou a smrtí je rovnítko? Tyto mýty uvedeme na pravou míru ve dnešním díle seriálu.

foto: shutterstock.com

ZÁLUDNÉ NEMOCI

  1. Rakovina je nevyléčitelná

Široce vžitý a stále hojně užívaný pojem rakovina považují onkologové z více důvodů za nešťastný. Odjakživa ho totiž obklopuje představa nevyléčitelnosti a neodvratné smrti, které předcházejí kruté bolesti a všelijaká jiná utrpení. Ač tomu tak už delší dobu není, obestírá nádorová onemocnění mýtus, jehož vyvrácení je jedním z hlavních, přitom však velmi obtížně řešitelných úkolů současné onkologie.

  1. Štíhlí lidé cukrovkou neonemocní

Obezita je hlavním rizikovým faktorem pouze pro cukrovku 2. typu. Na onemocnění diabetem 1. typu nemá tělesná konstituce žádný vliv. Tento typ je nejčastěji diagnostikován u dětí a mladých lidí. Nemocní s cukrovkou 1. typu nevytváří vlastní inzulín, protože buňky slinivky břišní, které ho produkují, jsou zničeny autoimunitním zánětem. Co přesně je příčinou rozvoje tohoto zánětu, není dosud zcela jasné. Je nutná určitá genetická dispozice a pravděpodobně spolupůsobení virové infekce. Příčiny vzniku cukrovky 1. typu jsou stále předmětem výzkumu.

  1. S inkontinencí a častým močením nelze nic dělat

Současná medicína má již dostatek informací a prostředků, které jsou podkladem tvrzení, že každý má právo na kontinenci, tzn. udržení moče. Nečekejte, že příznaky samy zmizí ani se nesmiřujte s trvalým používáním vložek. Většina pacientů čeká půl roku, ale potíže samy neodezní. Někteří z nich čekají roky a teprve strach z vážného onemocnění je přivede k lékaři. Jsou to zbytečně protrpěné roky. Inkontinence i hyperaktivní měchýř jsou léčitelná onemocnění.

  1. Revma je chorobou či příznakem stáří

Dosud převládá názor, že "revma" je "nemoc starých". Je to tradovaný omyl. Jak uvádí portál Ordinace.cz, nejčastěji se revmatická onemocnění objevují ve středním věku a výjimkou není ani počátek nemoci v mladším, nebo dokonce dětském věku. Pojmy revmatismus a revma se v dnešní medicíně opouštějí. Původně tyto termíny označovaly stavy spojené s otokem kloubů. Revmatická onemocnění ale postihují nejenom klouby, ale i další složky pohybového aparátu – kosti, svaly, vazy, šlachy a jejich úpony a častokrát i další orgány. Revmatické obtíže tvoří asi 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů.

  1. Osteoporóza bolí

Osteoporéza je záludná tím, že často probíhá bez příznaků. Zlomenina je pouze důsledek onemocnění. Před zlomeninou lze osteoporózu diagnostikovat pouze měřením kostní hmoty. Tato měření provádějí specializovaná osteo pracoviště, kterou jsou součástí interních oddělení větších nemocnic. Jejich návštěvu by měl zvážit každý, u koho se objeví tzv. rizikové faktory, např.: prodělané zlomeniny, k nimž došlo poměrně malým nárazem, nedostatek pohybové aktivity, snížení tělesné výšky o více než tři centimetry, nadměrné pití alkoholu a kouření cigaret (více než 20 denně), léčba kortikoidy, menopauza, která u žen přijde před 45 rokem věku atd.

  1. V dospělosti už alergie nevzniká

S predispozicí k alergii se už rodíme. Když je jeden rodič alergik, pravděpodobnost, že bude mít alergii dítě je asi 60%, když oba rodiče, tak je to téměř jisté. Nicméně znečišťováním ovzduší a kontaktem se stále koncentrovanějšími alergeny může dojít ke vzniku alergie i u dospělých lidí.

 • Čokoláda, ostrá jídla, špatná hygiena a nedostatek sexu způsobují a zhoršují akné

O příčinách vzniku akné existuje mnoho předsudků, např. že je způsobeno nedostatkem vitaminů, nevhodným jídlem, jako jsou právě ostrá jídla a čokoláda, nedostatkem sexu, nedostatečnou hygienou, atd. Tyto pověry a mýty jsou již překonány. Podle posledních výzkumů se však zdá, že nadměrná konzumace mléka (ne však mléčných výrobků) a potravin vedoucích k rychlému zvýšení hladiny cukru v krvi (sladkosti a smažené potraviny typu fast food) mohou u některých jedinců akné zhoršovat. Je důležité dodržovat zásady zdravé výživy a také životosprávu s dostatkem spánku. Pokud jste si sami nepříznivý vliv určitých potravin na akné skutečně vypozorovali, tak jejich vynechání v jídelníčku můžete zkusit a otestovat si efekt. Vše o akné se dozvíte i zde.

 • Akné je jen problémem puberťáků

Akné sice vzniká typicky v období dospívání a většinou po 20. - 30. roce ustává, ale u těžkých případů s velkým mazotokem přetrvává i do vyššího věku. Není ovšem výjimkou vznik akné až v dospělém věku - např. kvůli hormonálním poruchám, vysazení antikoncepce, nevhodné antikoncepci, některé dietám a poruchám příjmu potravy, některým lékům včetně vitamínů řady B atp.

Znáte nějaký mýtus z oblasti zdraví? Tak si ho nenechávejte pro sebe a zapojte se diskuse nebo nám napište!

A o čem bude další, už poslední díl? Podíváme se na mýty ohledně první pomoci, které mezi vámi kolují.

autor: Redakce Ordinace.cz

Inzerce
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
julik

tohleto je 100%přírodní a myslím si,že je to velice dobrá prevence pro začátek a ke všemu vás to tak počistí,že se budete divit,mluvím teda spíš píši z vlastí zkušennosti http://chlorella-a-spirulina.euweb.cz/

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. října 2010, 17:47:44


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 199 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

  Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

 • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

  Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

  Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.