Seriál: Nejčastější mýty o našem těle (díl 7. jídlo, pití, trávení)

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11434x )

Opravdu je nejlepším vyprošťovákem z kocoviny silná káva? Nejen o tom jsou dnešní zdravotní mýty. Podívejte se, co nám tentokrát "leželo v žaludku".

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
229 Kč

JÍDLO, PITÍ, TRÁVENÍ

 1. Když budete míchat nápoje, opijete se víc
 2. Mnoho lidí se například domnívá, že po tvrdém alkoholu nebo mícháním alkoholických nápojů se opijí mnohem rychleji. Záleží však hlavně na tom - krom toho, zda je člověk na alkohol vůbec zvyklý - zda pijeme na lačno. Pokud si někdo dá dvě tři deci vína, aniž by něco snědl, může být mnohem opilejší než někdo, kdo zapije jídlo jedním či dvěma panáky silného alkoholu. Rychleji působí alkohol vychlazený, případně s bublinkami.

  Pokud jde o chování pod vlivem alkoholu, je jedno, co pijeme, záleží pouze na množství. Není rozhodně pravda, že kdo si opije vynikajícím vínem, bude se chovat lépe než ten, kdo se do podroušeného stavu uvedl obyčejnou zelenou a podobně.

 3. Silná káva je jedinečný lék na kocovinu
 4. Není pravda, že když už máme tu pochybnou čest s kocovinou, zachrání nás silná černá káva. Naopak, ta tělo odvodňuje podobně jako alkohol. Ostatně, dehydratace je jedním z důvodů, proč se druhý den po vypití většího množství alkoholu cítíme bídně. Už proto je pravdivá rada, že následky pití zmírňuje konzumace vody vedle alkoholu. Kdo například zapíjí víno vodou, bude na tom druhý den pravděpodobně lépe než ten, kdo se bez vody obešel.

 5. Stejně vážící muž a žena mohou pít stejně
 6. Ženy mají toleranci k alkoholu horší. Zatímco u mužů se bezpečná denní hranice alkoholu pohybuje v rozmezí 40 – 60 g (tj. 2 – 3 piva denně), u žen to je jen cca 20 g. Je nutno zdůraznit, že nemocná játra mohou být velmi poškozena i daleko menším množstvím alkoholu.¨O tom, jak je to s odolností ženských jater vůči alkoholu, se dočtete zde.

 7. Alkohol vás zahřeje
 8. Při podchlazení pomohou teplé nápoje zvýšit tělesnou teplotu, ale je třeba se vyhnout "zahřívání" alkoholem. Alkohol zvyšuje ztráty tepla a podchlazení urychluje.

 9. Pravidelná stolice znamená denní frekvenci
 10. Velká většina populace je přesvědčena o tom, že stolice musí být každý den. Denní vyprazdňování není nezbytně nutné a ani není ukazatelem správné či nesprávné funkce střeva. Rozhodující je pravidelnost a fakt, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění většinou nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u osob se zácpou velmi často chybí. U každého člověka je frekvence vyprazdňování individuální. Nejčastěji se pohybuje v rozpětí 3x denně až 3x za týden.

 11. Zácpa je sice nepříjemná, ale jinak neškodná
 12. Zácpa může způsobit chronickou otravu organismu a je příčinou vzniku dalších zdravotních potíží a onemocnění. Proto, trápí-li vás zácpa delší čas, doporučujeme navštívit vašeho lékaře.

  zacpa-jake-jsou-priciny

  Zácpa může být samostatnou nemocí nebo příznakem, který provází jiná onemocnění. Může se jednat i o velmi vážné nemoci, při nichž jsou postiženy různé orgány trávicího traktu. Sem patří zácpa při nádorech tlustého střeva, při střevních zánětech, při Hirschprungově nemoci (nervové onemocnění střeva) a při bolestivé prasklině na konečníku. Zácpou většinou trpí také lidé s nedostatečnou funkcí štítné žlázy a s nemocemi močového a gynekologického ústrojí atd.

  Pokud víte o zajímavém mýtu, chcete znát názor ostatních nebo se poradit o svých problémech, zapojte se do diskuse nebo nám napište!

  Opravdu anorexie a bulimie ohrožují život, nebo jsou to jen "problémy s jídlem"? Přečtěte si v dalším díle seriálu - bude o poruchách příjmu potravy. strong>

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 490 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Cirhóza jater

Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.

Za jak dlouho se tělo zbaví alkoholu

Jak rychle se naše tělo zbaví alkoholu záleží na mnoha věcech - na tom, kolik vážíme, kolik jsme toho vypili a co to bylo... Také záleží na tom, zda jste před oslavou dostatečně jedli a během ní doplňovali tekutiny i nealko přídělem. Jestli ale potřebujete mít alespoň základní představu, jak dlouho to trvá, nahlédněte do následujícího přehledu.

Každý třetí maturant si svým životním stylem přivodí rakovinou

Kouření, alkohol, tučné a smažené jídlo skoro každý den, nechráněný sex. Tak si kazí zdraví velká část mladých lidí, jak prokázal nedávný průzkum mezi středoškoláky. „Pokud se nerozhodnou k úpravě svého životního stylu, je vysoce pravděpodobné, že každý čtvrtý dnešní patnáctiletý a každý třetí dnešní osmnáctiletý onemocní v průběhu života rakovinou,“ varuje ředitel Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda

Chronická zánětlivá onemocnění jater (hepatitida C), onemocnění žlučových cest, nádory jater, ale také postižení jater alkoholem – to jsou nemoci, které mohou vyústit v selhání jater. V těchto případech může dojít na transplantaci jater, tedy na operaci, kdy se přenesou játra od dárce na místo původních jater příjemce, tato nahradí funkci selhaných a je tak zachráněn život pacienta. Od první transplantace jater uplynulo letos třicet let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.