Inzerce

Natálie (27 let): virový zánět mozku jsem přežila bez následků

20. října 2010, Renata Vyšínová   |   přečteno: 28649x

Natálie byla zdravá mladá žena, která do svých 27 let neměla žádné vážnější onemocnění. Když ji v dubnu začalo bolet na prsou, špatně se jí dýchalo, bolela ji hlava v zátylku, cítila velkou únavu a naměřila si teplotu 38 stupňů, vyrazila k lékaři s pocitem, že je to nějaká horší viróza. Jen díky tomu, že byl její praktický lékař velmi pohotový, neskončila s trvalým postižením. Šlo totiž o virový zánět mozku!

foto: shutterstock.com

"Nejdřív jsem si myslela, že mám nějakou obyčejnou virózu, ale měla jsem vysokou teplotu, ačkoli mne bolelo na hrudníku a hůř se mi dýchalo, tak jsem neměla kašel. K tomu mne velmi bolela hlava v zátylku a byla jsem hodně unavená." vysvětluje Natálie Pravdová (27 let) důvod, proč hned zašla ke svému praktickému lékaři. Ten pacientku vyšetřil a neprodleně odeslal s diagnózou pásového oparu a s podezřením na zánět mozku a mozkových plen na Kliniku infekčních chorob do Fakultní nemocnice Brno. Tam byla specializovaným vyšetřením diagnóza potvrzena a Natálie zůstala v nemocnici, kde byla intenzivně léčena protivirovými přípravky a léky proti otoku mozku. Zhruba po třech týdnech v nemocnici mohla být propuštěna do domácího ošetřování.

"Ze začátku mi bylo hodně zle. Bolela mne hlava, byla jsem hodně unavená. Nešlo mi soustředit se, neustále jsem pospávala. Přidaly se k tomu i stavy úzkosti," popisuje Natálie svůj stav poté, co se vrátila domů z nemocnice. Lékař jí doporučil postupný rekonvalescenční plán, který pomáhal s návratem do normálu. Po pěti měsících se Natálie cítila natolik dobře, aby mohla nastoupit do zaměstnání. I přes to, že ji nemoc z práce vyřadila na pět měsíců, mají lékaři za to, že měla velké štěstí.

"Na příkladu mladé pacientky v produktivním věku je vidět rychle nastupující virové onemocnění, které vyústilo v život ohrožující stav s prudkým zánětem mozku a mozkových plen. Měla přitom velké štěstí, že se již při prvním kontaktu podařilo odhalit příčinu. Právě primární péče je v takových případech nejdůležitější. Rychlá reakce zachránila mladé pacientce život a zabránila rozvoji vážných komplikací – poškození mozku, narušení intelektu a rozvoji ochrnutí," říká ošetřující praktický lékař MUDr. Petr Tomandl ze společnosti Moje ambulance Brno.

"Jsem si vědomá toho, že bez včasné diagnózy bych dopadla mnohem hůř. Moje ambulance byla mojí záchranou," komentuje svůj případ Natálie Pravdová.

Diagnóza

Pásový opar patří mezi relativně častá virová onemocnění způsobena herpesvirem. Jedná se o virus planých neštovic, který přežívá v těle hostitele a při oslabení organismu se rozvíjí infekce. Onemocnět může tedy každý, kdo prodělal infekci planých neštovic. Onemocnění je provázeno teplotami, únavou, bolestmi svalů a kloubů a typickým výsevem puchýřků. Puchýřky nejsou po celém těle jako v případě planých neštovic, ale postihují obličej, hrudník, břicho výsevem ve tvaru pásu. Kožní projevy se většinou spontánně zhojí, ale může dlouho přetrvávat krutá bolest v místě výsevu puchýřku i dávno po jejich zhojení – postherpetická neuralgie. "Podání protivirového léku – acykloviru - urychlí hojení a sníží pravděpodobnost vzniku komplikací. Velice vzácně dochází k šíření viru do centrálního nervového systému, kde virus postihuje mozek a mozkové pleny a vzniká obraz serózní meningoencefalitidy, což je nehnisavý zánět mozku a mozkových plen. Následky postižení mozku jsou často velmi závažné, dochází ke svalovým obrnám, k ochrnutí končetin nebo k postižení intelektových funkcí mozku," varuje MUDr. Petr Tomandl, praktický lékař společnosti Moje ambulance, Brno.

Diagnostika se provádí sérologicky, kdy se zjišťují typické protilátky v krevním séru. Dále se vyšetřuje mozkomíšní mok na přítomnost protilátek, přítomných buněk i biochemických ukazatelů. Mozkomíšní mok se odebírá punkcí páteřního kanálu.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 238 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. října 2019, 02:17:16

    Začínám už třetí týden rehabilitací. Jsem v nemocnici a na víkend jezdím domů. Jsou to… Diskutovat

  • nenívýchodisko (Anorexie (Mentální anorexie)) 21. října 2019, 15:28:52

    Ano, obraťte se na odborného lékaře.... od praktického doktora, kde dostanete doporučení na… Diskutovat

  • Lidna (Průjem) 21. října 2019, 15:33:50

    Nezkoušela nenapadlo mě to, že to je dobré na průjmy. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.