Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Na odhalení zánětu slepého střeva neexistuje spolehlivá metoda

( Renata Vyšínová | přečteno: 14069x )

Automechanik Jakub nikdy nestonal. V nemocnici byl jednou – na operaci tříselné kýly a pak na chirurgii, když si zlomil zápěstí. Obě setkání s lékaři dopadla dobře, bez následků. I proto vyrazil s důvěrou ke svému praktickému lékaři, když mu začalo být špatně od žaludku.

shutterstock.com

Vyšetření v ordinace praktického lékaře dopadlo doporučením klidu na lůžku a dietou. Jakub totiž neměl teploty ani bolesti břicha, byl bez průjmu a stěžoval si pouze na výraznou nevolnost se zvracením a slabost.

O pár dní později, při kontrole, už to vypadalo nadějně. Jakub se cítil výrazně lépe, nezvracel, byl bez teploty, bez bolestí břicha, stěžoval si pouze na mírný pocit nevolnosti od žaludku. Zlepšení potvrdil i praktický lékař společnosti Moje ambulance a.s., který ho vyšetřil – nález byl v normě. Bohužel tento příznivý vývoj netrval dlouho. Za tři dny dorazil opět do ordinace svého praktického lékaře pro občasné bolesti břicha v okolí pupku. Nález na břiše byl opět normální, stejně jako vyšetření krve a moče, ale lékař už Jakuba poučil o možnosti náhlé příhody břišní a vysvětlil mu, že v případě zhoršení stavu je naprosto zásadní, aby vyhledal lékařskou péči!

Tento stav nastal o týden později – Jakubův stav se zhoršil. Bolest břicha už měla trvalý charakter, bolel jej pravý podbřišek, zvracel a naměřil teplotu 38,2 st.C. Jeho praktický lékař ho po vyšetření odeslal okamžitě na chirurgickou kliniku, kde byl téhož dne operován pro zánět červovitého přívěšku slepého střeva.

Naštěstí se v pooperačním období neobjevily vážnější komplikace, ale i tak trvala pracovní neschopnost 1,5 měsíce. "Popisovaný případ ukazuje velice časté onemocnění – zánět slepého střeva. Jde o onemocnění, kde neexistuje spolehlivá diagnostická metoda. Diagnóza je zásluhou spíše intuice a zkušenosti lékaře, který umí správně složit a vyhodnotit celou mozaiku příznaků. Proto každoročně hodně zánětů slepého střeva končí jeho prasknutím, zánětem pobřišnice. Někdy i otravou krve a smrtí pacienta," komentuje případ MUDr. Petr Tomandl, lékař společnosti Moje ambulance.

Vše o zánětu slepého střeva najdete zde.

Bolí vás břicho? Otestujte se a najděte příčinu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 198 lidí

Mohlo by vás zajímat

Natálie (27 let): virový zánět mozku jsem přežila bez následků

Natálie byla zdravá mladá žena, která do svých 27 let neměla žádné vážnější onemocnění. Když ji v dubnu začalo bolet na prsou, špatně se jí dýchalo, bolela ji hlava v zátylku, cítila velkou únavu a naměřila si teplotu 38 stupňů, vyrazila k lékaři s pocitem, že je to nějaká horší viróza. Jen díky tomu, že byl její praktický lékař velmi pohotový, neskončila s trvalým postižením. Šlo totiž o virový zánět mozku!

Pavla Voznicová (20): málem mne zabila embolie plic

V devatenácti letech člověk většinou kypí zdravím, a když zajde k lékaři s tím, že se zadýchává a má trochu oteklou nohu, asi nečeká nic zásadního. I Pavla šla ke své ošetřující lékařce s relativním klidem. Do svých devatenácti let se léčila jen s lehkým průduškovým zánětem a kromě léků na astma neužívala nic jiného než hormonální antikoncepci. Právě ta ale spustila problém, který ji mohl stát život.

Na odhalení zánětu slepého střeva neexistuje spolehlivá metoda

Automechanik Jakub nikdy nestonal. V nemocnici byl jednou – na operaci tříselné kýly a pak na chirurgii, když si zlomil zápěstí. Obě setkání s lékaři dopadla dobře, bez následků. I proto vyrazil s důvěrou ke svému praktickému lékaři, když mu začalo být špatně od žaludku.

Preventivní kontrola: co by měla zjistit

Každé dva roky byste měli zajít ke svému praktickému lékaři a nechat si udělat preventivní kontrolu. To asi víte - ale víte přesně, co by lékař měl při této kontrole zjišťovat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce