Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Na odhalení zánětu slepého střeva neexistuje spolehlivá metoda

( Renata Vyšínová | přečteno: 14429x )

Automechanik Jakub nikdy nestonal. V nemocnici byl jednou – na operaci tříselné kýly a pak na chirurgii, když si zlomil zápěstí. Obě setkání s lékaři dopadla dobře, bez následků. I proto vyrazil s důvěrou ke svému praktickému lékaři, když mu začalo být špatně od žaludku.

shutterstock.com

Vyšetření v ordinace praktického lékaře dopadlo doporučením klidu na lůžku a dietou. Jakub totiž neměl teploty ani bolesti břicha, byl bez průjmu a stěžoval si pouze na výraznou nevolnost se zvracením a slabost.

O pár dní později, při kontrole, už to vypadalo nadějně. Jakub se cítil výrazně lépe, nezvracel, byl bez teploty, bez bolestí břicha, stěžoval si pouze na mírný pocit nevolnosti od žaludku. Zlepšení potvrdil i praktický lékař společnosti Moje ambulance a.s., který ho vyšetřil – nález byl v normě. Bohužel tento příznivý vývoj netrval dlouho. Za tři dny dorazil opět do ordinace svého praktického lékaře pro občasné bolesti břicha v okolí pupku. Nález na břiše byl opět normální, stejně jako vyšetření krve a moče, ale lékař už Jakuba poučil o možnosti náhlé příhody břišní a vysvětlil mu, že v případě zhoršení stavu je naprosto zásadní, aby vyhledal lékařskou péči!

Tento stav nastal o týden později – Jakubův stav se zhoršil. Bolest břicha už měla trvalý charakter, bolel jej pravý podbřišek, zvracel a naměřil teplotu 38,2 st.C. Jeho praktický lékař ho po vyšetření odeslal okamžitě na chirurgickou kliniku, kde byl téhož dne operován pro zánět červovitého přívěšku slepého střeva.

Naštěstí se v pooperačním období neobjevily vážnější komplikace, ale i tak trvala pracovní neschopnost 1,5 měsíce. "Popisovaný případ ukazuje velice časté onemocnění – zánět slepého střeva. Jde o onemocnění, kde neexistuje spolehlivá diagnostická metoda. Diagnóza je zásluhou spíše intuice a zkušenosti lékaře, který umí správně složit a vyhodnotit celou mozaiku příznaků. Proto každoročně hodně zánětů slepého střeva končí jeho prasknutím, zánětem pobřišnice. Někdy i otravou krve a smrtí pacienta," komentuje případ MUDr. Petr Tomandl, lékař společnosti Moje ambulance.

Vše o zánětu slepého střeva najdete zde.

Bolí vás břicho? Otestujte se a najděte příčinu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Pavla Voznicová (20): málem mne zabila embolie plic

V devatenácti letech člověk většinou kypí zdravím, a když zajde k lékaři s tím, že se zadýchává a má trochu oteklou nohu, asi nečeká nic zásadního. I Pavla šla ke své ošetřující lékařce s relativním klidem. Do svých devatenácti let se léčila jen s lehkým průduškovým zánětem a kromě léků na astma neužívala nic jiného než hormonální antikoncepci. Právě ta ale spustila problém, který ji mohl stát život.

Preventivní prohlídka vám může zachránit život

Jednou za dva roky bychom měli všichni zajít ke svému praktickému lékaři a chtít preventivní zdravotní prohlídku. Máme na ni právo a hradí ji i zdravotní pojišťovna. Podle posledních zjištění to udělá jen polovina z nás. Je to chyba, za kterou mnozí zaplatí i životem – mnoho závažných onemocnění má velkou šanci na uzdravení jen v případě, že s ním přijdete k lékaři včas.

Preventivní kontrola: co by měla zjistit

Každé dva roky byste měli zajít ke svému praktickému lékaři a nechat si udělat preventivní kontrolu. To asi víte - ale víte přesně, co by lékař měl při této kontrole zjišťovat?

Nezanedbávejte preventivní prohlídky ani v dospělosti

Na preventivní prohlídky chodíme pravidelně se svými dětmi, v dospělosti však na ně pravidelně dochází jen 20 % z nás. Přitom preventivní prohlídky mohou včas upozornit na zdravotní problém a umožnit vám spolu s vaším lékařem včas zahájit odpovídající léčbu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce