Již několik let je v praxi užívána metoda NOTES (zkratka z angl. Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery), což jsou operace přirozenými tělesnými otvory, jako je dutina ústní (a následně žaludek, jícen), močové ústrojí či vagína.
Metoda ještě méně invazivní než miniinvazivní laparoskopie?
Novinkou starou necelé dva roky, která se postupně dostává do praxe, je metoda SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery). Jedná se o operaci z jednoho malého řezu, většinou v pupku. Tato metoda vyžaduje odborné vyškolení lékařů a speciální, dosti nákladné, instrumentarium. V rámci posledních Chirurgických dnů (odborné akce, která proběhla začátkem května 2009) o ni informovali lékaři (Hvížď R, Krška Z.) z 1. chirurgické kliniky VFN, která toto originální instrumentarium zakoupila jako první v ČR. V současné době zde už vybraní lékaři prošli odborným školením a získali pro kliniku mezinárodní certifikaci k používání SILS v běžné praxi. Zatím je používána ve vybraných indikacích jako jsou: SILS-CHE pro nekomplikovanou cholecystolithiasu (přítomnost žlučových kaménků v žlučovodu), SILS-APE pro chronickou apendicitidu (zánět slepého střeva), SILS-diagnostická pro jaterní biopsie apod. S narůstající zkušeností se bude postupně rozšiřovat i spektrum dalších indikací k SILS výkonům.
S novou metodou začali v tomto roce i v příbramské nemocnici nebo ve FN Olomouc. Je vhodná zejména pro mladé ženy a dívky, kterým jde hlavně o výsledný kosmetický efekt v podobě jedné nepatrné jizvičky. Do budoucna by se například doba zákroku při operacích žlučníku, které u nás patří k vůbec nejčastějším, měla zkrátit přibližně na čtyřicet minut. Pokud bude pacient stabilizovaný a nevyskytnou se žádné komplikace, mohl by jít už druhý den po operaci domů. Výhodou laparoskopického zákroku je menší bolestivost, kratší doba hospitalizace a včasnější návrat pacienta k běžnému režimu.
Operace žlučníku
Pravděpodobnost výskytu onemocnění žlučníku se s věkem prudce zvyšuje a ženy jimi trpí statisticky více než muži. Příčinou bývá nevhodná strava s požíváním přílišného množství tuků a cukrů, velké množství jídla nebo alkohol. Se zvýšenou tvorbou kamenů jsou spojovány také různé choroby jako například cukrovka, obezita, porucha metabolismu, onemocnění jater, ledvin či hemolytická anemie.
Video: V Příbramské nemocnici probíhají laparoskopické operace ledviny.
Zdroj videa: www.youtube.com