Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Budoucnost chirurgie je v miniinvazivních přístupech a robotické chirurgii

( Jaroslava Sladká | přečteno: 17095x )

Nová metoda miniinvazivního přístupu a robotické chirurgie umožňuje operacovat z jednoho malého řezu v pupku.

Video
shutterstock.com
Neustálý vývoj nových poznatků v medicíně, stále dokonalejší přístrojová technika, narůstající erudice lékařů a především zvyšující se požadavky a větší poptávka pacientů po miniinvazivních operacích vedou ke snaze o ještě menší invazivní operační přístupy než umožňuje dosavadní miniinvazivní laparoskopická chirurgie.

Již několik let je v praxi užívána metoda NOTES (zkratka z angl. Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery), což jsou operace přirozenými tělesnými otvory, jako je dutina ústní (a následně žaludek, jícen), močové ústrojí či vagína.

Metoda ještě méně invazivní než miniinvazivní laparoskopie?
Novinkou starou necelé dva roky, která se postupně dostává do praxe, je metoda SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery). Jedná se o operaci z jednoho malého řezu, většinou v pupku. Tato metoda vyžaduje odborné vyškolení lékařů a speciální, dosti nákladné, instrumentarium. V rámci posledních Chirurgických dnů (odborné akce, která proběhla začátkem května 2009) o ni informovali lékaři (Hvížď R, Krška Z.) z 1. chirurgické kliniky VFN, která toto originální instrumentarium zakoupila jako první v ČR. V současné době zde už vybraní lékaři prošli odborným školením a získali pro kliniku mezinárodní certifikaci k používání SILS v běžné praxi. Zatím je používána ve vybraných indikacích jako jsou: SILS-CHE pro nekomplikovanou cholecystolithiasu (přítomnost žlučových kaménků v žlučovodu), SILS-APE pro chronickou apendicitidu (zánět slepého střeva), SILS-diagnostická pro jaterní biopsie apod. S narůstající zkušeností se bude postupně rozšiřovat i spektrum dalších indikací k SILS výkonům.

S novou metodou začali v tomto roce i v příbramské nemocnici nebo ve FN  Olomouc. Je vhodná zejména pro mladé ženy a dívky, kterým jde hlavně o výsledný kosmetický efekt v podobě jedné nepatrné jizvičky. Do budoucna by se například doba zákroku při operacích žlučníku, které u nás patří k vůbec nejčastějším, měla zkrátit přibližně na čtyřicet minut. Pokud bude pacient stabilizovaný a nevyskytnou se žádné komplikace, mohl by jít už druhý den po operaci domů. Výhodou laparoskopického zákroku je menší bolestivost, kratší doba hospitalizace a včasnější návrat pacienta k běžnému režimu.

Operace žlučníku
Pravděpodobnost výskytu onemocnění žlučníku se s věkem prudce zvyšuje a ženy jimi trpí statisticky více než muži. Příčinou bývá nevhodná strava s požíváním přílišného množství tuků a cukrů, velké množství jídla nebo alkohol. Se zvýšenou tvorbou kamenů jsou spojovány také různé choroby jako například cukrovka, obezita, porucha metabolismu, onemocnění jater, ledvin či hemolytická anemie.

Video: V Příbramské nemocnici probíhají laparoskopické operace ledviny.


Zdroj videa: www.youtube.com
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 559 lidí

Mohlo by vás zajímat

Močové kameny (litiáza)

Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce