Inzerce

Budoucnost chirurgie je v miniinvazivních přístupech a robotické chirurgii

9. ledna 2012, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 15615x

Nová metoda miniinvazivního přístupu a robotické chirurgie umožňuje operacovat z jednoho malého řezu v pupku.

Video
foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM
159 Kč
Neustálý vývoj nových poznatků v medicíně, stále dokonalejší přístrojová technika, narůstající erudice lékařů a především zvyšující se požadavky a větší poptávka pacientů po miniinvazivních operacích vedou ke snaze o ještě menší invazivní operační přístupy než umožňuje dosavadní miniinvazivní laparoskopická chirurgie.

Již několik let je v praxi užívána metoda NOTES (zkratka z angl. Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery), což jsou operace přirozenými tělesnými otvory, jako je dutina ústní (a následně žaludek, jícen), močové ústrojí či vagína.

Metoda ještě méně invazivní než miniinvazivní laparoskopie?
Novinkou starou necelé dva roky, která se postupně dostává do praxe, je metoda SILS (Single Incision Laparoscopic Surgery). Jedná se o operaci z jednoho malého řezu, většinou v pupku. Tato metoda vyžaduje odborné vyškolení lékařů a speciální, dosti nákladné, instrumentarium. V rámci posledních Chirurgických dnů (odborné akce, která proběhla začátkem května 2009) o ni informovali lékaři (Hvížď R, Krška Z.) z 1. chirurgické kliniky VFN, která toto originální instrumentarium zakoupila jako první v ČR. V současné době zde už vybraní lékaři prošli odborným školením a získali pro kliniku mezinárodní certifikaci k používání SILS v běžné praxi. Zatím je používána ve vybraných indikacích jako jsou: SILS-CHE pro nekomplikovanou cholecystolithiasu (přítomnost žlučových kaménků v žlučovodu), SILS-APE pro chronickou apendicitidu (zánět slepého střeva), SILS-diagnostická pro jaterní biopsie apod. S narůstající zkušeností se bude postupně rozšiřovat i spektrum dalších indikací k SILS výkonům.

S novou metodou začali v tomto roce i v příbramské nemocnici nebo ve FN  Olomouc. Je vhodná zejména pro mladé ženy a dívky, kterým jde hlavně o výsledný kosmetický efekt v podobě jedné nepatrné jizvičky. Do budoucna by se například doba zákroku při operacích žlučníku, které u nás patří k vůbec nejčastějším, měla zkrátit přibližně na čtyřicet minut. Pokud bude pacient stabilizovaný a nevyskytnou se žádné komplikace, mohl by jít už druhý den po operaci domů. Výhodou laparoskopického zákroku je menší bolestivost, kratší doba hospitalizace a včasnější návrat pacienta k běžnému režimu.

Operace žlučníku
Pravděpodobnost výskytu onemocnění žlučníku se s věkem prudce zvyšuje a ženy jimi trpí statisticky více než muži. Příčinou bývá nevhodná strava s požíváním přílišného množství tuků a cukrů, velké množství jídla nebo alkohol. Se zvýšenou tvorbou kamenů jsou spojovány také různé choroby jako například cukrovka, obezita, porucha metabolismu, onemocnění jater, ledvin či hemolytická anemie.

Video: V Příbramské nemocnici probíhají laparoskopické operace ledviny.


Zdroj videa: www.youtube.com

autor: Jaroslava Sladká

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.