Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Čeká vás nebo vaše blízké operace?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 43431x )

MUDr. Mojmír Kasalický, CSc.1. chirurgická klinika, 6. prosince 2001

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Mojmírem Kasalickým, CSc., z I. chirurgické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 6. prosince 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Moderátor: Vítám všechny, kteří se začínáte registrovat v naší dnešní živé diskusi. Prosím o chvíli strpení. Vzhledem k tomu, že oficiálně začíná diskuse ve 12.00, na pana doktora si musíme ještě chvilku počkat.

MUDr. Kasalický: Na pana doktora se nečeká, již je připraven, ale není ještě 12:00.

Moderátor: Vítám Vás, pane doktore. Přeji Vám příjemně strávené dvě hodiny "nad dotazy diskutujících".

Moderátor: Mohu-li položit první otázku: každý, kdo někdy šel na operaci, musel si projít své "kolečko" předoperačních vyšetření. Mohl byste, prosím, ozřejmit, k čemu slouží?

MUDr. Kasalický: Před každou operací je smozřejmě nutné provést různá vyšetření. Která a v jakém rozsahu záleží na tom, o jakou operaci se jedná. Bude-li se jednat o odstranění kožního nádorku či pihy, je vyšetření minimální, před velkou břišní operací či transplantací je spektrum vyšetření velmi široké. Je to proto, abychom minimalizovali per a pooperační komplikace.

Moderátor: Mají také vliv na druh použité narkozy, řečeno slovy laika?

MUDr. Kasalický: Jistě. Operace v lokální anestesii, to jest "opíchání umrtvovací injekcí" nevyžaduje téměř žádná vyšetření. Před celkou narkózou je nutno vyšetření: krve, moče, rentgen plic, vyšetření praktickým lékařem, EKG, .... Poté je někdy nutno provést vyšetření speciální, podle typu operace. Například při operaci žaludku je nezbytné provést vyšetření endoskopické, to jest "pomocí hadice" se podívat do žaludku opticky.

pava: Moje kamaradka ma problemy s kolenem a bude se to muset resit operaci. Je mozne chtit udelat artroskopicky zakrok, misto aby ji koleno otvirali klasiciky? Kde se artroskopicke zakroky provadeji?

MUDr. Kasalický: Ano jsou mnohé operace na kolenním kloubu, které se dají provést arthoskopicky. Přesná indikace se musí provést individuálně. Arthroskopické výkony běžně provádíme na naší I. chirurgické klinice VFN. Je možno se přijít informovat na naší traumatologickou ambulanci.

pava: Muze se artroskopie delat i v lokalni anestezii?

MUDr. Kasalický: Artroskopie se v lokální anestesii provádět nedá. Ale ve svodné ano, to jest injekcí do páteřního kanálu. Ale celková anestesie je příjemnější!

pava: No ale nebezpecnejsi, ne?

MUDr. Kasalický: Nemyslím si.

Moderátor: Co vede lékaře k rozhodnutí o celkové nebo lokální anestezii kromě zdravotního stavu pacienta? Konkrétní případ: zdravá žena rodí císařským řezem, plod je také v pořádku. Ale od porodnice k porodnici je to jinak, jedná se jen o věc názoru? (žena rodila v zahraničí).

MUDr. Kasalický: Pro moderátora: O typu anestesie by měl především rozhodovat anestesiolog. Samozřejmě záleží na zdravotním stavu nemocné a také v neposlední řadě na zvyklostech pracoviště a zkušenosti anesteziologa. V případě zdravých jedinců si myslím, že operace ve svodné anestesii bývá velmi dobře proveditelná.

pava: Jake je vlastne riziko, ze se clovek (rekneme muz ve 40 letech) z anestezie uz neprobere. lisi se tohle riziko podle nemocnice? Jsou tato cisla vubec k dispozici?

MUDr. Kasalický: Pro pava: každá operace s sebou nese riziko. Anestezie je jen jednou z částí operace. Vaše dotazy všechny směřují spíše do řad anestesiologů. Ale je-li předpoklad velkého rizika anestesie, (že by se nemocný z "narkózy" neprobudil) tak prostě operujeme jen z vitální indikace, to znamená v případě, že bez operace s největší pravděpodobností zemře.

Sedmikraska: Chtěla bych se zeptat: manžel si v dubnu zlomil kotník a byla mu provedena reposice šroubem. Jednalo se o zlomeninu vnitřního i vnějšího kotníku . Príšti rok by měl jít manžel tyto šrouby vyndat. Provádí se toto v celkové anestézii? A je nutné tyto šrouby vyndat, pokud manželovi nedělají problémy. On sám má strach z výkonu. Můžete mi prosím odpovědět?

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku. odstranění kovového materiálu po osteosyntéze kotníku je plně indkováno, a lze jej provést v lokální anestesii.

Sedmikraska: Nicméně manžel doznává, že má občas pocit, že tyto šrouby cítí. a já mohu dodat, že mu tento kotník při sebemenší zátěži natéká. Může to býti způsobeno těmito šrouby?

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: Zlomeniny kostí se hojí v horizontu měsíců. Zvláště pak jde-li o kloub. Kovový materiál může způsobovat zmíněné obtíže.

Sedmikraska: z vaší odpovědi je tedy patrné, že je tedy lepší výkon podstoupit. Nicméně manželovi lékaři sdělili, že se výkon bude provádět v celkové anestézii. Je možné odhadovat proč se takto rozhodli?

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: Jelikož nemám více informací byla by to troufalá spekulace, proč se tak rozhodli. Být Vámi, zeptal bych se přímo ošetřujícího lékaře na jeho důvody.

Sedmikraska: A za jakou dobu je tedy vhodné tyto šrouby odstranit? Sdělili mu totiž, že to může být třeba i za dva či tři roky

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku : Standardně se kovový materiál nechává do zhojení kosti, což prokáže rentgen, tedy přibližně 18-26 měsíců. Ale každý člověk se hojí jinak a musíme tedy k nemocným přistupovat individuálně.

Sedmikraska: Jako vždy budu s lékařem komunikovat já, neboť manžel lékaře nechce zbytečně zatěžovat dotazy. Tak mi prosím poraďte jak je mám přesvědčit o vhodnosti lokální anestézii, když si třba neuvědomují zvýšená rizika celkové anestézie.

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: Já být Vámi, tak tuto otázku opravdu přenechám odborníkům! Jen jim sdělte své obavy.

Sedmikraska: Velmi Vám děkuji za odpovědi, zřejmě jste se nad mým posledním dotazem zasmál nebo zavrtěl hlavou, ale plyne to i z mého strachu o manželovo zdraví. Děkuji a přeji Vám hezký zbytek dne.

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: Nezasmál jsem se.

Eva: Dobrý den pane doktore, rada bych se Vás zeptala, zda je možné provést operaci slepého střeva, nebo pupeční kýly v lokální anestezii.

MUDr. Kasalický: Pro Evu: Pupeční kýla, je-li malá a není-li pacient obézní, lze provést v lokální anestezii. Slepé střevo v extrémní situace též, ale já bych to nechtěl.

Eva: Proč byste to nechtěl? Je to pro pacienta nepříjemné, nebo nebezpečné? Mám bratra, který má potíže s kýlou a v poslední době asi i se slepým střevem. Z operace má velký strach, zvlášť proto, že je po srdečním infarktu.

MUDr. Kasalický: Pro evu: Operace tříselné kýly lze bez problémů provést v lokální anestesii. Operace slepého střeva, pakliže se jedná jen o odstranění tohoto malého kousku zažívacího traktu, tak jej lze též provést lépe než v lokální anestesii tak v epidurální. Jak víte, že má potíže se slepým střevem?

Eva: To nemohu tvrdit doslova.Ale podle bratra má občas bolesti v pravém podbřišku a pocit na zvracení. po studených obkladech se bolest ztrácí. Je to typ člověka, který když vysloveně k lékaři nemusí, tak nejde.Snažili jsme se ho v rodině varovat, že jednou může přijít pozdě, ale jeho strach je patně silnější.

MUDr. Kasalický: Pro Evu: Jistě by se mohlo jednat o chronický zánět "slepého střeva". Bylo by vhodné vašeho bratar přesvědčit aby vyhledal chirurga v období, kdy budou obtíže zjevné. Komplikace při "prasklém" slepém střevu za ten strach z doktorů nestojí. Je důležité si uvědomit, že se komplikace léčí mnohem hůře a déle!!!

Eva: Ano, vím , že máte stoprocentní pravdu. Tuto diskuzi vytisknu a bratrovi jěště dnes předám. Velmi Vám za Vaši odpověď děkuji a přeji pěkný den.

MUDr. Kasalický: Pro Evu: taky přeji krásný a veselý den v tomto uplakaném počasí!!!

MUDr. Kasalický: Zdravím Loskutáka

Loskuták: Taktéž zdravím.

MUDr. Kasalický: Zdravím také Aničku!

Anička: Dobrý den pane doktore.

MUDr. Kasalický: Přeji všem přítomným hezký den a čekám na dotazy či jen rozpravu!!!

Loskuták: Rád bych se zeptal na současné možnosti (metody) operací slepého střeva. Děkuji.

Sharka: Dobry den. Zrovna jsem se take chtela zeptat, jestli doporucujete spis laparoskopicke operace nebo normalni, hlavne u slepeho streva. Diky

MUDr. Kasalický: Operace slepého střeva lze rozdělit na akutní, to jest ty, které je nutno provést ihned, abychom nemocnému zachránili život, nebo na plánované, to jest v případě, že nejde o onemocnění akutní, ale o chronický zánět. Nejprve tedy akutní operace. Jsou nyní dvě standardní metody, jak provést appendektomii, to jest odstranění červovitého přívěsku slepého střeva. První metoda je pomocí skalpelu - řezem přes stěnu dutiny břišní v pravém podbříšku. nebo metoda laproskopická - to jest pomocí 3,5-12mm vpichů pod kontrolou videooptiky. jakou kterou metodu lékař použije závisí od zvyklostí pracoviště, či od zkušenosti operatéra.

MUDr. Kasalický: U chronického zánětu, který je převážně diagnostikován u žen, je výhodnější laproskopická metoda, protože pomí ní nejen že provedeme appendektomii, ale zarakem vyšetříme celou dutinu břišní.

Sharka: A hlavne se chci ¨zeptat: pokud mam byt operovana a chci si vybrat sveho lekare, treba Vas, jak to mam udelat, aby me (z Mlade Boleslavi) poslali zrovna k Vam?

MUDr. Kasalický: Pro Sharku: Při svobodné volbě lékaře, lze s doporučením od parktického lékaře se dostavit na naší ambulanci ( I.chir.kklin. VFN), kdy bychom Vás vyšetřili a posoudili, zda vaše obtíže opravdu vyžadují chirurgickou léčbu a jaká metodas by byla pro Vás nejvhodnější.

Sharka: Dekuji za odpoved, myslim, ze laparoskopie pro pacienta vyhodna i z toho hlediska, ze ma malou jizvu, ktera se rychle hoji a cela hospitalizace je tak kratsi. Diky.

MUDr. Kasalický: Pro skarku: Ano, laparoskpie má lepší kosmetický efekt, ale je důležité neopomenout její výhodu diagnostickou - možnost zrakem prohlédnout celou dutinu břišní. Ale né u každého je tato metoda vhodná.

Loskuták: Laparoskopie slepého střeva se provádí pod celkovou narkózou nebo jsou i jiné možnosti ? MUDr. Kasalický: Pro loskutáka: Všechny laparoskopické operace se na naší klinice provádějí v celkové narkóze.

Loskuták: Ještě bych se rád zeptal v souvislosti s narkózou na případná úskalí a nebezpečí.

MUDr. Kasalický: Pro loskutáka: Narkóza s sebou přináší malé, ale i velká rizika a to by bylo na celou přednášku. Ale dle mé zkušenosti, a to jsem na operačním sále téměř každý den, si myslím, že jsou nemocní v dobrých rukách!

Loskuták: Můžete uvést příklady pro koho není laparoskopická operace vhodná?

MUDr. Kasalický: Pro loskutáka: Laparoskopie předpokládá naplnění dutiny břišní kysličníkem uhličitým pod určitým minimálním tlakem, abychom si vytvořili prostor pro operování. Proto není laparoskpie vhodná například pro pacienty s vážným onemocněním srdce (chlopenní vady).

Anička: Nemám sice konkrétní dotaz v souvislosti s operací mých blízkých, přesto bych se ráda zeptala na případ mé jedné kamarádky, která bohužel v 5. měsíci těhotenství o miminko přišla. Jedná se o rizikový zákrok z pohledu matky?

MUDr. Kasalický: Pro aničku: jestrli dotazu dobře rozumím, tak je pro mne velice těžké posoudit dopad oné jistě tragédie. Na toto by nejspíše velmi dobře odpověděl gynekolog, který Vaši kamarádku ošetřoval či ošetřuje.

Anička: Dekuji.

MUDr. Kasalický: Ahoj Myšáku

mysak: Mysak ma po liposukci a tak jen cuci.

MUDr. Kasalický: Pro Myšáka: Jak je Myšák s liposukcí spokojen?

mysak: Ne, prominte. Zdravim vsechny a toto tema me vazne zajima.

mysak: Mysak se citi po liposukci velmi odlehcen. Hlavne financne. Bude to nekdy hradit pojistovna?

MUDr. Kasalický: Pro mysaka: Myslím si, že podle toho jak jsou financovány fakultní nemocnice (bídně), tak nikdy!!!!!!!!!!!!!!

mysak: Chapu, radeji se s vami podelim o syr a nebudu tloustnout.

MUDr. Kasalický: Pro mysáka: Prima, sýr mám rád.

mysak: Jses fajn Kasaalicky a uz radsi nebudu rusit ve vazne diskusi. Hodne uspechu se skalpelem i bez.

vladimír: Dobrý den, budu nucen již potřetí v průběhu tří let absolvovat operaci, resp. reoperaci tříselné kýly. Mám obavy zda další narkóza v relativně krátkém období nemůže mít nepříznivé účinky na organismus. Zároveň se ptám zda je možné tento výkon provést při místním znecitlivění.

MUDr. Kasalický: Pro vladimíra.: Já bych spíše než z anestesie měl obavu, zda nebudu mít po této operaci opět recidivu. Jak jsem již řekl, tříselná kýla se dá velmi dobře operovat v místí či epidurální anestezii, Při opakovaných recidivách je vhodné provést plastiku tříselné kýly pomocí síťky.

vladimír: Děkuji, ale právě Vám doplňuji svůj dotaz tím, že poprvé byla operace provedena laparoskopicky včetně bandáže síťkou. Jednalo se o oboustranou kýlu. Levostranou mám již "opravenu" klasickou metodou a pravostraná mě čeká právě v nedaleké budoucnosti. Se síťkou jsem měl i problémy s odmítavým postojem mého organismu.

MUDr. Kasalický: Pro vladimíra : jsou nemocní, kteří netolerují cizorodý materiál z kterého je síťka vyrobena. Pak nezbývá, něž provést plastiku třísla jinou metodou.

vladimír: Mohu se ještě zeptat jaké jiné metody plastiky existují a kterou byste doporučil Vy?

MUDr. Kasalický: Ještě k valdimírovi: Na to je složité po síti odpovědě. Musel bych Vás vyšetřit, musel bych vědět přesně z jakého materiálu byla sítˇka a po vyšetření a posuzení navrhnout metodu plastiky třísla.

vladimír: Děkuji. Ještě poslední dotaz: můžete mi vysvětlit pojem epidurální anestezie?

MUDr. Kasalický: Vladimíre, epidurální anestesii provádíme pomocí velmi tenké jehly, která se zavádí mezi bederními obratli do páteřního kanálu, né do míchy, a tam se instiluje (napustí) anestetická látka. Mohu říci, že je to metoda v rukou zkušeného lákaře velice šetrná.

Sedmikráska: Prosím provádí se v každé nemocnici laparoskopická operace v CA?

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: pokud vím tak jen vyjímečně se dnes provádí diagnostické laparoskopie ( to jest jen vyšetření zrakem) v lokální anestesii. U nás na klinice nikoliv.

Sedmikráska: Mám tento výkon podstoupit z gyn. hlediska, ale nepostřehla jsem, že by mi pan doktor o tomto povedela

Sedmikráska: Tak to se tedy teď lekám, proto si tam budu muset poležet jak mi tedy pani doktorka sdělila. Musím tedy podstoupit předoperační vyšetření?

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: před laparoskopickou operací v celkocé anestesi je nutno podstoupit standarní předoperační vyšetření, které je vyžadováno před celkovou anestesií.

Sedmikráska: V roce 1999 jsem byla na operaci, na kterou mne připravovali na hematologii, neboť jsem měla quick 50 tedy poloviční. V motolské nemocnici mne dokazali i s tímto odoperovat. Teď mám však ještě quick něco málo pod hranicí. Mohu tedy očekávat opět problémy s připuštěním k operaci? Nebo k tomuto výkonu (laparoskopii) nejsou tak přísná kritéria? Nicméně výkon mám podstoupit asi až za tři měsíce.

MUDr. Kasalický: Sedmikrásko, doporučoval bych dělat si starosti až teprve před operací. Hodnoty krevní srážlivosti, dříve Quick, dnes INR mohou kolísat v zhávislosti na mnoha faktorech a samozřejmě, když je tao hodnota vysoká, či nízká, je potřeba nemocného před operací připravit. Což dnes lékaři velice dobře dovedou.

Sedmikráska: Toto byl již skutečně můj poslední dotaz. Nicméně musím dodat, že si z hematologie se mnou rady nevěděli a dokonce se nepřišlo čím je to způsobeno. a jak řekla pani primářka zůstávám jím záhadou. Ovšem v Motole mi těsně před operací podali čerstvě mraženou plazmu a quick klesl na 45. Neměla bych to říkat, ale jistý lékař mne odoperoval na vlastní triko. Velmi děkuji za vyčerpávající odpovedi.

MUDr. Kasalický: Pro sedmikrásku: Tady vidíte, jak je medicína složitá. Člověk není stroj a každý jsme trochu jiný. A v tom je ta krása, ale i svízel. Každý lékař, chirurg, který operuje svého pacienta jej operuje "na své riziko"!!! Vy jako pacienti nám svěřujete své životy a my lékaři se snažíme Vás nezklamat a pokud to jen lze tak se snažíme Vás navrátit do plného zdraví.

MUDr. Kasalický: Ještě k té laparoskopii. Dnes se za zlatý standard, to jest metodu první volby, považuje laparoskopie při provedení odstranění žlučníku, při operací bráničních kýl, při opraci refluxní choroby jícnu a při bandážích žaludku pro obezitu.

Sharka: Resi bandaz zaludku obezitu? nezvykne si potom clovek zase na maly zaludek, ktery se rozsiri? :)

MUDr. Kasalický: Pro Sharku: Bandáž žaludku je metoda, která obézním s BMI nad 40kg/m2, to je s nadváhou přibližně nad 30 kg pomáhá celoživotně držet přísnou redukční dietu bez pocitu hladu. Chutě bandáž neovlivní a když nemocný nechce s žaludeční bandáží spolupracovat, pak její efekt je nejistý. Pakliže spolupracuje, pak je je jistý!

Sharka: To je uzasne.

Sharka: slysela jsem, ze mate na klinice robota AESOPA, ktery tyto operace umi. Je to pro pacienta v nejakem smyslu vyhodnejsi byt operovan robotem? nebo to pouze pomuze operaterovi?

MUDr. Kasalický: Na naší klinice máme robotický systém AESOP3000, který sám neoperuje. je to systém, který při laparoskopických operacích drží a vede vidoskop. Reaguje na hlasové povely operatéra. Operuje tedy chirurg, ne robot. Robot jen zkvalitňuje obraz na monitoru, podle kterého lékař operuje.

Loskuták: Existuje v ČR nějaké úzce specializované pracoviště na operace tlustého střeva (neptám se v souvislosti se slepým střevem)

MUDr. Kasalický: Pro Loskutáka: Pokud vím tak ne. V našem systému zdravotnictví patří chirurgie tlustého střeva ke standardním metodám břišní chirurgie. Mohou samozřejmě existovat rozdíly ve spektru, množství, náročnosti prováděných operací. Myslím si, že ve všech fakutních neocnicích je dostatek velmi dobře erudovaných a vzdělaných odborníků.

Jana: Dobry den, prosim o odpověď, jak je náročná operace píštěle. Zda se provadí pod celkkovou narkozou a jaká je následná péče? Děkuji.

MUDr. Kasalický: Jano, o jakou píštěl se jedná ?

Jana: Nevím, jak se jmenuje, ale je u konečníku.

MUDr. Kasalický: Jano, perianální píštěl (u konečníku) je velmi vhdoné provést v epidurální anestesii. celkové narkózy bych se však též nebál v případě, že netrpíte vážnějším onemocnění plic či srdce. Náročnost operace zhávisí od velikosti píštěle a její příčiny. Většino se nejedná o velmi náročnou operaci.

Jana: Děkuji. Příčinu píštěle neznám (nebyla mi sdělena), pouze, že je to píštěl a musí se odoperovat.

MUDr. Kasalický: Pro Janu a všechny: musíte se naučit komunikovat se svým lékařem. Když se jej zeptáte na příčinu vaší nemoci, jistě vám rád odpoví, pokud bude již znát konkrétní příčinu, či Vám navrhne např. další vyšetření.

Jana: Ještě jeden dotaz, jak je pro 3leté dítě (jinak zdravé) zatěžující částečná anestezie při operaci uší (nandání trubiček skrz bubínek)?

MUDr. Kasalický: Pro Janu: Je důležité, aby měl anestesiolog zkušenosti s malýmu dětmi. Jinak dnes jsou k dispozici preparáty, které jsou velmi šetrné a vhodné i pro malé děti.

Jana: Děkuji. Přeji co nejvíce spokojených pacientů.

Moderátor: Zbývají 3 minuty do konce naší milé diskutující společnosti. Doufám, že se sejdeme v budoucnu ještě jednou. Tímto se se všemi loučím, děkujij panu doktorovi Kasalickému za trpělivost a jménem všech mu přeji příjemný zbytek dne a týdne. Na shledanou!

MUDr. Kasalický: Já se též se všemi loučím a děkuji za účast. Přeji pevné zdraví a klidné nervy při předvánočním spěchu.

MUDr. Kasalický: Je 14:00 hodin a já odcházím na vizitu! Takže na shledanou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
ppwzsk

sH9lPH vulwrnavqawy, [url=http://wbxbnreurijp.com/]wbxbnreurijp[/url], [link=http://grxpaexsosuw.com/]grxpaexsosuw[/link], http://mevaowrplyaz.com/

jukusmev

c1M9Fr fkbnaptmritd, [url=http://wzuoopjhzkuy.com/]wzuoopjhzkuy[/url], [link=http://newzwczabhjq.com/]newzwczabhjq[/link], http://sidhwjsckzjh.com/

xjflfr

7GBGu8 lgvsmqvpawfx, [url=http://ltadssjymsgg.com/]ltadssjymsgg[/url], [link=http://hcnizlheusag.com/]hcnizlheusag[/link], http://enfwbfrzlhsm.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce