Pokud právě vy jste se v těchto slovech (nebo myšlenkách) poznali, jste těmi pravými, pro koho jsme připravili toto téma. Protože autorka textu není lékařka, nýbrž terapeutka, která se zabývá touto problematikou z psychosociálního hlediska, nebudeme se zde zabývat měřením bazálních teplot, počtem vajíček, transfery… ale spíše tím, co znamenají problémy s početím potomka pro konkrétní páry a jak zvládnout úskalí léčby.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nový objev, kdy nezralé spermie u myší jsou schopny dozrát ve funkční spermie, může vést k obnovení fertility neplodných mužů, jak zaznamenal časopis Nature Medicine.
Ve studii vědci odebrali nezralé spermie tzv. kmenové buňky neplodných myší a ty pak vložili do varlat jiných neplodných myší různých druhů.
80 % příjemců začalo produkovat normálně zralé spermie. Čtyři z devíti myších samců bylo schopno myší samice úspěšně oplodnit.
Tato možnost otevírá šanci pro neplodné muže, kdy s novými operačními postupy při transplantaci semenných buněk do varlat a zvyšuje reálnou šanci obnovit plodnost.
Zmíněné postupy mohou navrátit šanci na vlastní děti u mužů, kteří jako děti byli léčeni chemoterapií či radioterapií při léčbě rakoviny, napsal Dr. Saunder z Western General Hospital ve Skotsku.
Zatímco u dospělých pacientů se již dnes před podobnou léčbou odebírají a zmrazují spermie, jako ochrana před zničením těchto buněk, tento postup není uplatňován u chlapců před a v průběhu puberty. Dr.Saunder a Dr. Cooke doporučují, aby v těchto případech byly tz. Kmenové semenné buňky odebrány a zmrazeny. Ty by pak mohli být po léčbě transplantovány zpět.
Ve většině případů není příčina neplodnosti známa. Nicméně tyto první zkušenosti a znalosti vývoje spermií mohou osvětlit a pomoci odhalit tajemství alespoň některých typů neplodnosti.
Nature Medicine 2000, 6:16-17,29-34