Inzerce

Nádory varlat: nejčastější zhoubné onemocnění mladých mužů (díl 2.)

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 12934x )

Už jste se dozvěděli, že nádory varlat jsou stále častějším zhoubným onemocněním mužů mezi 15. - 40. rokem života. Pokud se na nemoc přijde včas, mají až 90% naději na to, že se uzdraví. Ale to si musí umět všímat příznaků. Na ně, ale i na vše ostatní upozorňuje Kampaň Máš koule? Dnes si můžete přečíst o léčbě nádorů varlat, ale i rizikových faktorem a prevenci.

shutterstock.com

Rizikové faktory

Příčiny vzniku nádorů varlat nejsou známé. Rizikový faktor je jakýkoliv faktor, který zvyšuje riziko vzniku různých typů nemocí, včetně nádorů. Existuje několik faktorů, které se dávají do souvislosti se zvýšeným rizikem rozvoje nádoru varlete. To ovšem neznamená, že pokud má někdo určitý rizikový faktor, tak jednoznačně onemocní nádorem varlete.

Prevence nádorů varlat

Neexistují všeobecně platné zásady a doporučení pro prevenci nádorů varlat. Jedinou známou prevencí je včasná úprava nesestouplého varlete (orchiopexie), a to ideálně mezi 12. – 18. měsícem věku. Ovšem ani včas provedená orchiopexie jednoznačně před vznikem nádoru varlete nechrání, pouze snižuje toto riziko o 2,5 – 3 %. Ani metoda samovyšetření varlat není preventivní metodou, je však metodou včasného záchytu a může tedy fungovat jako prevence pokročilého onemocnění.

Léčba

Nádory varlat patří mezi vyléčitelné typy nádorů. Výsledky léčby se za poslední desetiletí vlivem pokroku v oblasti diagnostiky i léčby dramaticky zlepšily. Dnes lze vyléčit více než 85 % pacientů se zhoubným nádorem varlete, a to i v pokročilém stadiu při přítomnosti metastatické nemoci. Ovšem je nutno si uvědomit, že 15 % pacientů i přes veškerou moderní medicínu nedokážeme pomoci.

Základním a prvním léčebným postupem je operace - vždy se odstraňuje celé varle přes tříselný kanál (orchiektomie). Odstranění pouze ložiska nádoru se zachováním zbytku varlete není standardní postup, hrozí riziko neúplného odstranění nádoru.

Dle výsledku histologického vyšetření (určí přesný typ nádoru, ohraničení vůči okolí) a rozsahu nádoru v těle se určí přesný léčebný plán.

U dospívajících a mladých lidí je základem léčby chemoterapie. Dle typu nádoru se liší její kombinace a počet léčebných cyklů. Radioterapie je používaná pouze u specifického typu nádoru (seminom), který je v mladém věku velmi vzácný.

Je nutno si uvědomit, že včasná diagnóza znamená menší rozsah nemoci v těle, proto i léčba v případě časného příchodu k lékaři nemusí být tak agresivní. U lokalizovaných nádorů varlat bez přítomnosti metastáz je dostatečnou léčbou podání 2 - 3 bloků méně agresivní chemoterapie, u pokročilých forem onemocnění je nutno podat minimálně 6 bloků agresivní chemoterapie.

Jestli potřebujete nějaké doplňující informace nebo chcete sdělit ostatním své zkušenosti nebo dojmy, rozhodně nám napište. Dispozici je vám diskuse nebo mail.

Celý seriál
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Ladislav

Dobrý den, jemi 24let a už nějaký čas mě trápí občasná aale intenzivní bolest podbřišku, a dnes jsem si všiml že se mi nejspíš zvětšuje jedno varle. V minulosti jsem podstoupil dvě operace varikokely tak by to mohlo mít souvislost. Poradí mi někdo co stím nebo máte někdo stím už skušenost. díky

MALU

A CO TAKHLE ZAJÍT K DOKTOROVI

Helena

Doporučuji co nejdřív k lékaři.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 369 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vyšetření prsu: ultrazvuk, nebo mamograf?

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen a její výskyt každým rokem vzrůstá. Ve věkové kategorii 20–55 let je nejčastější příčinou úmrtí žen. Nejúčinnější zbraní v boji s touto zákeřnou nemocí je prevence, neboť jen včas odhalený malý nádor může být úspěšně léčen.

Riziko vzniku rakoviny prsu se dá mnohými způsoby snížit

Kromě správné životosprávy moderní medicína umožňuje například genetické testování, které odhalí predispozice k rakovině prsu včas a díky němu můžou lékaři zahájit vhodná preventivní opatření.

Nádory močového měchýře a mužská inkontinence - včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu

Nepodceňujte prevenci v urologii – včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu nádorů močového měchýře i mužské inkontinence.

Více než 50 % případů rakoviny močového měchýře je způsobeno kouřením

Rakovina močového měchýře má jen minimální souvislost s dědičností, naopak kouření je původcem více než 50 % všech případů tohoto onemocnění. Rakovina močového měchýře je tak po rakovině plic druhou rakovinou nejvíce související s kouřením. Při zanechání kouření pak riziko onemocnění klesne o 40 % už po 4 letech.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.