Inzerce

Nádory varlat: nejčastější zhoubné onemocnění mladých mužů (díl 2.)

12. prosince 2010, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 12311x

Už jste se dozvěděli, že nádory varlat jsou stále častějším zhoubným onemocněním mužů mezi 15. - 40. rokem života. Pokud se na nemoc přijde včas, mají až 90% naději na to, že se uzdraví. Ale to si musí umět všímat příznaků. Na ně, ale i na vše ostatní upozorňuje Kampaň Máš koule? Dnes si můžete přečíst o léčbě nádorů varlat, ale i rizikových faktorem a prevenci.

foto: shutterstock.com

Rizikové faktory

Příčiny vzniku nádorů varlat nejsou známé. Rizikový faktor je jakýkoliv faktor, který zvyšuje riziko vzniku různých typů nemocí, včetně nádorů. Existuje několik faktorů, které se dávají do souvislosti se zvýšeným rizikem rozvoje nádoru varlete. To ovšem neznamená, že pokud má někdo určitý rizikový faktor, tak jednoznačně onemocní nádorem varlete.

Prevence nádorů varlat

Neexistují všeobecně platné zásady a doporučení pro prevenci nádorů varlat. Jedinou známou prevencí je včasná úprava nesestouplého varlete (orchiopexie), a to ideálně mezi 12. – 18. měsícem věku. Ovšem ani včas provedená orchiopexie jednoznačně před vznikem nádoru varlete nechrání, pouze snižuje toto riziko o 2,5 – 3 %. Ani metoda samovyšetření varlat není preventivní metodou, je však metodou včasného záchytu a může tedy fungovat jako prevence pokročilého onemocnění.

Léčba

Nádory varlat patří mezi vyléčitelné typy nádorů. Výsledky léčby se za poslední desetiletí vlivem pokroku v oblasti diagnostiky i léčby dramaticky zlepšily. Dnes lze vyléčit více než 85 % pacientů se zhoubným nádorem varlete, a to i v pokročilém stadiu při přítomnosti metastatické nemoci. Ovšem je nutno si uvědomit, že 15 % pacientů i přes veškerou moderní medicínu nedokážeme pomoci.

Základním a prvním léčebným postupem je operace - vždy se odstraňuje celé varle přes tříselný kanál (orchiektomie). Odstranění pouze ložiska nádoru se zachováním zbytku varlete není standardní postup, hrozí riziko neúplného odstranění nádoru.

Dle výsledku histologického vyšetření (určí přesný typ nádoru, ohraničení vůči okolí) a rozsahu nádoru v těle se určí přesný léčebný plán.

U dospívajících a mladých lidí je základem léčby chemoterapie. Dle typu nádoru se liší její kombinace a počet léčebných cyklů. Radioterapie je používaná pouze u specifického typu nádoru (seminom), který je v mladém věku velmi vzácný.

Je nutno si uvědomit, že včasná diagnóza znamená menší rozsah nemoci v těle, proto i léčba v případě časného příchodu k lékaři nemusí být tak agresivní. U lokalizovaných nádorů varlat bez přítomnosti metastáz je dostatečnou léčbou podání 2 - 3 bloků méně agresivní chemoterapie, u pokročilých forem onemocnění je nutno podat minimálně 6 bloků agresivní chemoterapie.

Jestli potřebujete nějaké doplňující informace nebo chcete sdělit ostatním své zkušenosti nebo dojmy, rozhodně nám napište. Dispozici je vám diskuse nebo mail.

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ladislav

Dobrý den, jemi 24let a už nějaký čas mě trápí občasná aale intenzivní bolest podbřišku, a dnes jsem si všiml že se mi nejspíš zvětšuje jedno varle. V minulosti jsem podstoupil dvě operace varikokely tak by to mohlo mít souvislost. Poradí mi někdo co stím nebo máte někdo stím už skušenost. díky

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. února 2013, 08:39:38

MALU

A CO TAKHLE ZAJÍT K DOKTOROVI

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. února 2013, 16:38:36

Helena

Doporučuji co nejdřív k lékaři.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. srpna 2013, 17:03:59


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 323 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

    Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

    Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

    Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.