Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

"Lehká" cigareta, také cigareta

( Redakce | přečteno: 15335x )

Jsou „lehké“ cigarety méně nebezpečné než ty „klasické“, nebo jsou škodlivé stejně? Na tuto a další otázky odpovídá Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., vedoucí poradny pro odvykání kouření, Centrum pro závislé na tabáku 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Otázky a odpovědi
shutterstock.com
MUDR.Králíková1. Pokud kuřák přestane kouřit, dokáží se jeho plíce zregenerovat do stavu, ve kterém byly, než začal kouřit?

Kuřák, který se svým zlozvykem skončí, má šanci, že se mu plíce vrátí do původního stavu do 5 let. Pokud však u pacienta již byl diagnostikován CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), tak nekouřením pouze zpomalí průběh této nemoci. Nekouření se však pacientovi vyplatí vždy. U pacientů s CHOPN je rozhodující stadium nemoci a reakce na úvodní léčbu. 

2.  Manžel si někdy rád zapálí doutník. Může si kouřením doutníku také poškodit plíce? Je nebezpečné i kouření vodní dýmky či šňupání tabáku?

Kouření doutníku, vodní dýmky i šňupání tabáku jsou stejně nebezpečné jako kouření cigaret. Tabák používaný ve vodních dýmkách má stejné množství rakovinotvorných látek jako cigarety. U šňupacího tabáku je situace podobná. I ten obsahuje stejně nebezpečné látky jako tabák cigaretový a přesto, že se škodliviny nevdechují, mohou vést ke vzniku plicního onemocnění. Riziko jejich vzniku je však snížené. Naopak může šňupací tabák poškodit sliznice v nose, na jazyku a rtech. Lidé šňupající tabák jsou proto více ohroženi výskytem zhoubných nádorů v dutině ústní a nosohltanu.

Škodliviny, které se do těla dostávají z tabáku, ovlivňují srdce, cévy, plíce, ale také žaludek, reprodukční orgány, kosti a další. Kouření může být i příčinou poruchy erekce u mužů a snížení plodnosti u obou pohlaví. U člověka závislého na tabáku je také vyšší riziko onemocnění rakovinou plic, kostí, chronickou obstrukční plicní nemocí a dalšími závažnými onemocněními. Komplikace může kouření způsobit při léčbě diabetu, nebo vysokého krevního tlaku. Dlouhodobé kouření má vliv i na vnější vzhled kuřáka a celkově negativně ovlivňuje jeho fyzickou kondici.

3. Jsou „lehké“ cigarety méně nebezpečné než ty „klasické“, nebo jsou škodlivé stejně?

Všechny cigarety, bez ohledu na to, zda jsou označeny jako „lehké“ nebo „klasické“, obsahují stejné množství rakovinotvorných látek. Každá cigareta má v sobě více než čtyři tisíce chemikálií, které dokážou i v malém množství poškodit všechny tělesné orgány. I pokud kouříte pouze „lehké“ cigarety, jste tedy ohrožen plicními nemocemi, například rakovinou plic, nebo chronickou obstrukční plicní nemocí, ale také kardiovaskulárními chorobami – infarktem, mrtvicí apod., či zhoubnými nádory jazyku nebo hrtanu. Kouření škodí také kůži, která je více vrásčitá a méně kvalitní, škodliviny z tabáku dále zvyšují kazivost zubů. Ženy kuřačky mají navíc problémy s otěhotněním, protože nikotin snižuje schopnost udržet oplodněné vajíčko, ženy pak častěji potrácejí.

4. Může kouření marihuany způsobit nějakou plicní nemoc? Jaké nemoci mi jako kuřákovi marihuany hrozí?

Ano, kouření marihuany může člověku způsobit plicní onemocnění. Negativní účinky kouření marihuany jsou totiž stejné jako u kouření cigaret, oběma skupinám proto hrozí obdobné choroby, například rakovina plic, nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

5. Občas si ve společnosti zapálím cigaretu. Kolik bych musel měsíčně vykouřit cigaret, aby mi to uškodilo?

Hranice škodlivosti cigaret je u každého zcela individuální. Někdo může kouřit celý život krabičku cigaret denně a neonemocní žádnou plicní nemocí, jiný může kouřit méně, či jen pár let a onemocní. Doutník a dýmka jsou rovněž rizikové, ale v menší míře než cigarety. Obecně se stanovila riziková hranice 200 000 vykouřených cigaret, přesná hranice bezpečnosti vykouřených cigaret ale neexistuje.

6. Přítel nekouří, ale pracuje v restauraci, kde se hodně kouří. Poslední měsíce ho trápí urputný kašel. Mohou jeho zdravotní problémy souviset s prací v zakouřeném prostředí?

Kašel vašeho přítele skutečně může s jeho povoláním souviset. Častý a dlouhodobý pohyb v zakouřené prostředí, tedy pasivní kouření, má na zdraví pasivního kuřáka stejně špatný vliv jako na kuřáka aktivního. Personálu kaváren a restaurací, který se pohybuje v zakouřeném, navíc uzavřeném prostoru, proto hrozí i stejná rizika. Váš přítel by se měl co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, který ho může odeslat přímo k plicnímu specialistovi na vyšetření a navrhne vhodnou léčbu.

7. V poslední době se zadýchávám, mívám nepříjemný kašel. Může to souviset s kouřením cigaret?

Ano, problémy tohoto typu často s kouřením souvisí. Pravděpodobně půjde o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která postihuje tři čtvrtiny kuřáků. Může jít ale také o astma či jinou plicní chorobu. Navštivte plicního lékaře, který určí přesnou diagnózu, posoudí stadium nemoci a navrhne vhodnou léčbu. Včasné určení nemoci je k efektivní léčbě klíčové, příznaky tedy nepodceňujte a lékaře navštivte co nejdříve.  Základním předpokladem ke zlepšení zdravotního stavu je skoncovat s kouřením.

8. Jaký mate názor na elektronickou cigaretu? Je to vhodný způsob, jak skoncovat s kouřením? Je elektronická cigareta zdraví nebezpečná?

Škodlivost elektronické cigarety je v porovnání s klasickou mnohonásobně menší. Lékaři ji však nepovažují za vhodnou léčbu a způsob odvykání, proto ji nedoporučují. Elektronická cigareta totiž neobsahuje pouze čistý nikotin, ale i další látky. Složení jejího kouře není zcela jasné, množství vdechovaného nikotinu je nevyzpytatelné a rozhodně neodpovídá údaji na obalu. Navíc většina těch, co ji zkusí, ji brzy odloží jako „drahou hračku“ a vrátí se ke kouření.

Přečtěte si také

Infarkt hrozí i velmi mladým lidem – hlavně kuřákům

Co vás čeká při bronchoskopii

Pravidelný pohyb vyhlazuje vrásky a působí proti depresi

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chronická plicní nemoc bere lidem dech

Sedm až osm set tisíc lidí v zemi trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, která může člověk úplně ochromit.

Chronická obstrukční plicní choroba

Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Čím vyšší je spotřeba cigaret, tím hůře.

Nemocí způsobených kouřením přibývá

Na jedenáctém místě v žebříčku příčin úmrtí je nyní chronická obstrukční plicní nemoc, kterou trpí zejména kuřáci. V roce 2030 bude zřejmě na první místě.

Bronchitida

Bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek. Průdušky tvoří systém trubic, které rozvádějí vdechovaný vzduch z průdušnice k plicním sklípkům. Příčinou zánětu je nejčastěji virová či bakteriální infekce...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce