Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Máte problémy s dýcháním? Jděte na spirometrii, radí odborníci

( Renata Vyšínová | přečteno: 20213x )

Během následujících pár měsíců by chtěli odborníci přesvědčit pacienty i lékaře, aby si víc uvědomili výhody spirometrie. Vyšetření, které dokáže rychle a spolehlivě odhalit nemoci plic a dýchacích cest. Umožní tak včasnou a hlavně správnou léčbu. "Pro pacienty i pro lékaře je včasné odhalení nemoci základním předpokladem k úspěšné léčbě," říká prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti. V České republice trpí dýchacími potížemi odhadem 20 procent populace.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Spirometrie je jednoduché a nezatěžující vyšetření, kterým se měří plicní funkce. Může upozornit na počínající plicní onemocnění. Bez spirometrie je lékař bohužel nemoc pozná až v pozdních fázích, kdy se jejich léčba stává složitou a méně úspěšnou,“ uvádí profesor Vítězslav Kolek.

 „Spirometrie u pacientů s bronchiální obstrukcí je srovnatelná s vyšetřením glykémie u diabetika, či změřením krevního tlaku u hypertonika. Přesto se stále setkáváme s podceňováním významu tohoto vyšetření a chybným opomenutím jeho provedení, je to jeden z důvodů, proč tolik pacientů s asthma bronchiale či s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)  není včas diagnostikováno a není tak zahájena včasná terapie,“ doplňuje primářka MUDr. Jarmila Fišerová, Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP, Oddělení funkčního vyšetřování, KZ-Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem.

Spirometrie je vyšetření, které mohou absolvovat lidé bez omezení věku, u dětí je základní spirometrie obvykle proveditelná již od věku 3-4 let. K dispozici jsou dnes i metody pro vyšetření nespolupracujících menších dětí, ty jsou však náročnější a nejsou rutinně k dispozici.

„V dětském věku pomáhá spirometrie hodnotit vývoj plic a posoudit objektivně případné poruchy jejich objemu nebo průchodnosti dýchacích cest při celé řadě onemocnění. Její důležitost podtrhuje fakt, že projevy zúžení dýchacích cest pacienti pocítí až při poklesu funkce plic na asi 60 % obvyklé hodnoty. Spirometrie umožňuje odhalit i poruchy menšího rozsahu a začít tak s léčbou dříve,“ uvádí prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., předseda České společnosti dětské pneumologie ČLS JEP a ředitel České iniciativy pro astma, o.p.s.

Co je Světový den spirometrie?

Mezinárodní odborné společnosti plicních lékařů na celém světě v tomto roce vyhlásily Světový den spirometrie. Chtějí zvýšit informovanost o této metodě, představit ji široké veřejnosti a zvýšit její dostupnost.

Světový den spirometrie 27. 6. zahajuje celosvětovou kampaň, která potrvá několik měsíců.

„Na světě trpí chronickým respiračním onemocněním odhadem miliarda lidí. Z toho 210 miliónů lidí má CHOPN a tři miliony na jeho následky ročně zemřou. Astmatem trpí kolem 300 miliónů lidí, je nejčastějším chronickým onemocněním u dětí, s výskytem přesahujícím 10 %. I proto chce WHO ukázat na vyšetření, které by mnoha pacientům umožnilo včas a efektivně se léčit,“ vysvětluje MUDr. Alena Šteflová, PhD., Kancelář WHO v ČR.

Kdo spirometrii propaguje?

V České republice k realizaci kampaně oslovena Česká pneumologická a ftizeologická společnost - ČPFS, která sdružuje plicní lékaře a dále Česká aliance pro chronická respirační onemocnění - ČARO (partner Světové zdravotnické organizace). Vzhledem k širšímu významu kampaně spoluúčast přijaly také Česká společnosti dětské pneumologie - ČSDP, Česká společnost alergologie a klinické imunologie – ČSAKI, občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci – ČOPN, Česká iniciativa pro astma – ČIPA a Společnost pracovního lékařství SPL.

Kdo spirometrii provádí?

V České republice provádějí především plicní lékaři - pneumologové a dále alergologové, dětští pneumologové a také odborníci na pracovní lékařství a nemoci z povolání a sportovní medicínu. Vyšetření je možno podstoupit v ambulanci těchto lékařů, podrobnější testy se provádějí ve specializovaných laboratořích.

Celkem se spirometrie vyšetřuje asi na 600 místech v ČR, plicní lékař provede průměrně 5000 vyšetření ročně.

Průběh a smysl kampaně

V rámci kampaně se můžete se spirometrií potkat na veřejných prostranstvích, plicní oddělení budou pořádat dny otevřených dveří, aby si příchozí mohli bezplatně nechat vyšetřit své plicní funkce.

Kampaň zdůrazňuje potřebu zdravého životního prostředí, ale také se váže k olympijské myšlence zdravého životního stylu bez kouření a drog. Je také o lidech, kteří vynikli ve sportu i s hendikepem vleklého plicního onemocnění. Jsou to například olympionici Petra Kvitová a Lukáš Bauer.

Podívejte se na video s Lukášem Bauerem.

„Doporučuji všem, kteří mají problémy, aby na spirometrii šli. Jen tím, že zjistíte co vám opravdu je, můžete svůj stav zlepšit. Teď když vím, že mám zátěžové astma, mohu se na zápasy patřičně připravit,“ říká tenistka Petra Kvitová. Souhlasí s ní i Lukáš Bauer: „Díky spirometrii se zadýchám už jen v prudkém stoupání, kdy to je normální.“

Význam spirometrie pro diagnostiku plicních onemocnění

„Spirometrie umožní včas rozpoznat počínající formy řady závažných nemocí. Je to například chronická obstrukční plicní - známá jako CHOPN, bronchiální astma, ale také plicní fibrózy, nebo sarkoidóza,“ říká profesor Kolek.

„Bez spirometrie bychom se rozhodně neobešli při diagnóze CHOPN, která ročně zabije skoro tři miliony lidí na světě. Abychom ji mohli včas léčit, potřebujeme o ní vědět včas, což zajistí právě spirometrie,“ upozorňuje MUDr. Stanislav Kos, CSc., Léčebna TRN Janov.

Spirometrie také hodnotí následky zápalu plic, zánětu pohrudnice, poranění hrudníku, poškození plic škodlivinami apod. Pomocí této metody lze testovat obecnou fyzickou zdatnost a rozhoduje se o předoperačním riziku a pooperačním stavu plic. Je také výbornou metodou pro posouzení účinku léků, úspěšnosti léčby nebo úspěšnosti rehabilitačního programu.

Nezastupitelné místo má i v pracovním lékařství. „Spirometrie slouží k časné diagnostice nemocí z povolání, odškodnění při nemocech z povolání, ale i sledování vývoje nemoci u lidí po přeřazení na jinou práci. Spirometrie může zachytit první známky poškození z práce a tak ochránit pracovníky před vážnějšími následky,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Daniela Pelclová, CSc., místopředsedkyně Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP.

„Jak je z tohoto výčtu patrné, je význam spirometrie skutečně velký a mělo by se o ní vědět určitě více než tomu doposud je. V tomto smyslu jsou všichni lékaři provádějící toto vyšetření ochotni pomoci,“ zdůrazňuje profesor MUDr. Vítězslav Kolek.

Kdo by se měl o provedení spirometrie zajímat?

O provedení spirometrie by se měli přihlásit především lidé s vleklým kašlem, jakýmkoliv pocitem zhoršení dechu při námaze nebo v klidu, a také při pocitu tísně nebo bolesti na hrudníku.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 20 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce