Inzerce

Čechům se špatně dýchá, ale k lékaři s tím nejdou

aktualizováno 17. května 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 21374x

Zadýchávání se do schodů nebo do kopce, dušnost, dlouhodobý kašel a další dýchací obtíže trápí mnoho z nás. Bohužel je začneme považovat za důležité až v momentě, kdy jsou tak závažné, že snižují kvalitu našeho života. „Přitom by stačilo zajít k lékaři a absolvovat velmi jednoduché a nezatěžující vyšetření, jakým je spirometrie,“ říká profesor Kolek.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
152 Kč

Průzkum Ordinace.cz ukázal, že dýchací obtíže má přes sedmdesát procent lidí, ale sotva polovina se s nimi léčí. Výsledek potvrdil názor prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc., předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti, který říká: „Potíže s dechem mají mnozí tendenci podceňovat. Myslí si, že když jsou starší, mají nadváhu nebo kouří, musí se s nimi smířit. Není to ale pravda, měli by jít k lékaři a zjistit příčinu potíží a začít ji léčit, rozhodně se jim uleví.“

Čtěte také: Nemoc průdušek vás může do pěti let zabít

Lékaři by díky tomuto vyšetření odhalili příčinu zmíněných obtíží a mohli by včas zasáhnout. „Včasný záchyt je pro onemocnění dýchacích cest často zásadní. Je proto s podivem, že lékaři spirometrii často přehlížejí,“ konstatuje profesor Kolek a výsledky průzkumu mu dávají za pravdu. Ze 226 respondentů, kteří se s chorobami dýchacích cest léčí, nebylo na spirometrii asi třicet procent pacientů. Dalších pět procent se na spirometrii dostalo až ve chvíli, kdy léčba nezabrala. Deset procent respondentů uvedlo, že spirometrie ukázala, že trpí jinou chorobou, než na kterou bylo doposud léčeno, nebo že mají ještě další onemocnění.  Tuto zkušenost potvrzují i ohlasy z dotazníku:

„Konečně se přišlo na to, proč se pořád zadýchávám a po následné léčbě se mi velmi ulevilo.“

„Lékař díky spirometrii zjistil, že mám astma. Díky inhalátoru je mi mnohem líp a vrátila jsem se ke svému oblíbenému sportu.“

„Přes rok mne léčili na alergii, ale bylo to pořád horší. Teprve pak jsem se dostala na spirometrii a nález odhalil CHOPN. Ne, že by to byla lepší optimističtější diagnóza, ale začali jsme s léčbou a tak mám větší naději.“

„Spirometrie byla vyšetřením, které prokázalo astma u mého syna. Konečně dostal vhodné léky a už se nebojíme záchvatů. Do té doby lékařka myslela, že jde o alergii a léky moc nezabíraly.“

Jak je patrno, spirometrie je základním kamenem správné diagnózy potíží s dýcháním. Proč ji tedy lékaři tak často opomíjejí? „Určitě to nebude tím, že by byla pro pacienty málo dostupná - k dispozici je šedesát laboratoří, kam mohou lékaři své pacienty objednávat. Čekací doby také nejsou dlouhé a výsledek vyšetření známe okamžitě. Důvodem tedy zřejmě bude málo informací o spirometrii. Ostatně právě proto jsme se snažili upozornit na ni kampaní, která začala v červnu ve Světový den spirometrie. Chtěli jsme ukázat, že právě spirometrie může být začátkem cesty k vyléčení. Příkladem a tvářemi se stali české sportovní hvězdy – Petra Kvitová a Lukáš Bauer. Oba mají astma a oba spirometrii vděčí za odhalení své choroby a správnou léčbu, která jim umožňuje aktivně sportovat a vyhrávat,“ připomíná profesor Kolek. „Lidé se totiž často bojí, že odhalení nemoci přinese do jejich života samá omezení a zákazy, že už nebudou moci pokračovat v tom, co mají rádi. Například u astmatu znamená odhalení choroby a léčba úlevu a naopak lepší možnosti. Je proto zapotřebí, aby lidé dýchací potíže nepodceňovali a šli s nimi k lékaři. A aby je lékař poslal v rámci zjištění diagnózy i na spirometrii, která rychle odhalí příčiny obtíží,“ uzavírá profesor Kolek.

Na spirometrii nás ženou problémy s dechem i zvědavost

Základní údaje o průzkumu Ordinace.cz v číslech:

 • Průzkumu Ordinace.cz se zúčastnilo 552 respondentů (70 % žen a 30 % mužů).
 • 389 (tedy 72 %) z nich přiznalo dýchací obtíže a 226 z nich uvedlo, že se s nimi léčí.
 • Víc než rok se léčí 32 % pacientů.
 • V rámci základního vyšetření při stanovení diagnózy absolvovalo spirometrii 32 % těch, kteří se léčí.
 • U deseti procent pacientů spirometrie odhalila jinou chorobu, než na kterou byli doposud léčeni (nebo odhalila další chorobu).

Výsledky, které přinesl průzkum Ordinace.cz se v mnoha ohledech shodují s těmi, které přinesl průzkum lékařů v rámci Světového dne spirometrie při veřejných měřeních plicních funkcí koncem června. Během Světového dne spirometrie bylo provedeno asi 1000 spirometrií na volných prostranstvích nebo v rámci dnů otevřených dveří v mnoha zdravotnických zařízeních po celé republice. Výsledky nahlásilo 14 pracovišť.  Asi 10% vyšetření zjistilo poruchu plicních funkcí.

Fakta vyplývající z dotazníků při měření spirometrie:

 • Odpovědělo 283 mužů a 422 žen.
 • 201 z nich mělo dřívější zkušenost s tímto vyšetřením
 • O své zdraví se zajímali více nekuřáci, bylo jich 338, bývalých kuřáků bylo 176 a současných kuřáků 112.
 • Věk vyšetřených se pohyboval především mezi 30 - 60 lety. V kategorii do 15 let bylo vyšetřeno 9 zájemců, nad 80 let 21 zájemců.
 • Většina lidí se o možnosti bezplatného vyšetření dozvěděla z tisku – bylo jich 227, TV a rádio přivedlo 130 lidí, informace od známých 119 lidí, lékaři poslali 84 lidí a internet 65 občanů. 
 • Proč se nechali lidé vyšetřit? V rámci prevence přišlo 274 lidí, zvědavost přivedla 90 lidí a 441 přišlo pro neurčité potíže se snahou ověřit své plicní funkce.
 • Z dotazníku vyplynulo, že nejčastější dýchací obtíží je kašel (154 lidí), námahou dušnost (136 lidí), vykašlávání hlenu (111 lidí), záchvaty dušnosti (31 lidí), bolest na hrudi uvedlo 53 lidí. U těchto nemocných už může probíhat nějaké plicní onemocnění, které lze pomocí spirometrie zachytit.

Kampaň na podporu informovanosti o spirometrii probíhala celosvětově – v České republice ji odstartoval Světový den spirometrie 27. 6. a ukončil seminář v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR, kde odborníci předložili výsledky kampaně odborné veřejnosti a poslancům.

Podívejte se na video s Petrou Kvitovou, ve kterém říká, že právě spirometrie jí pomáhá vyhrávat.

Máte potíže s dechem? Napište nám do diskuse nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
jenny1 poděkování

Ano,čím dál víc lidem a Čechům se špatně dýchá a jsou ucpaní...podíváme-li se na oblohu,začnou někteří možná přemýšlet,co to tam je za divné čáry po letadlech,které nemizí,ale rozplyznou se do půldni do divné záclony,zejména při slunečném počasí.Křížem,krážem.To jsou hlavní příčiny našeho špatného dýchání-chemtrails. Chemický koktejl z arzenu,barya,alluminia a dalších těžkých kovů.je k neuvěření,co si všechno Češi nechají líbit a nezajímají se....Je to pohodlnější,to je pravda!

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. září 2012, 16:50:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 720 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.