Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

( Renata Vyšínová | přečteno: 41808x )

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Pears Health Cyber

Spirometrie je vyšetření, které zjistí, jakým způsobem pacient dýchá a zda v jeho dýchání není nějaký základní problém. Umožňuje zjistit a nalézt nejběžnější plicní patologie – zejména poruchy průchodnosti dýchacích cest typické pro astmatiky nebo pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí. Dokáže poznat poruchy průchodnosti průdušnice, dokáže najít řadu dalších onemocnění, které se týkají plic samotných,“ říká MUDr. Vladimír Koblížek, Plicní klinika FN Hradec Králové.

Spirometrie není primárně vyšetřením, které by bylo určeno pro diagnostiku rakoviny plic. „Ta je specifickým onemocněním, které postihuje jak dýchací cesty, tak samotnou plíci. Spirometrie ji může odhalit jen v případě, že je spojena se zhoršenou průchodností dýchacích cest, průdušnice nebo velkých průdušek,“ vysvětluje MUDr. Koblížek.

Komu může spirometrie pomoci?

Na spirometrické vyšetření by měl jít každý pacient, který má obtíže při dýchání – zadýchává se, má pocit dušnosti, tlaku na hrudi, staženého hrudníku, potíže s tím se nadechnout nebo vydechnout, pískání na hrudníku, pocit vrzání, kašel… to všechno jsou indikace pro provedení spirometrie. Jako součást své léčby ho znají ho pacienti s astmatem, alergiemi, chronickou obstrukční plicní nemocí. Lze ho využít ke zjištění celkové kondice člověka.

„Do naší spirometrické laboratoře chodí až stovky pacientů týdně. Většina z nich je zdravá, ale až u poloviny z nich najdeme patologii, kterou bychom bez spirometrie nenašli. Nejčastější je bronchiální astma, druhou je chronická obstrukční plicní choroba – ta se bez spirometrie vůbec nedá poznat. Pokud mají pacienti nějakou plicní chorobu, měli by mít za sebou vyšetření na spirometru vždy," říká MUDr. Koblížek. Bohužel je spirometrie někdy zbytečně podceňována a nedostanou se na ni pacienti, kterým by výrazně pomohla tím, že určí přesnou diagnózu a tím umožní najít tu správnou léčbu. Pokud máte delší dobu dechové potíže, požádejte svého lékaře, aby vás na spirometrii poslal. Pokud to neudělá, pak se na ni můžete objednat i sami.

Čtěte také: Olympionik Lukáš Bauer: spirometrie mi pomáhá vyhrávat

"Většina pacientů, kteří k nám přijdou, přijde s doporučením praktického lékaře. Mohou přijít i sami, ale spolupráci s praktickým lékařem vítáme. Ostatně právě on dokáže pacientovi doporučit spirometrickou laboratoř, která je nejblíže. V každém větším městě jich je několik,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Koblížek.

Jak to funguje

Spirometrické vyšetření je velmi jednoduché, nebolí. Sedíte při něm na židli, uvolněně, pohodlně. Na nos dostanete klip, který vylučuje proudění vzduchu nosem. Veškerý vzduch pak prochází ústy – v nich budete mít po dobu vyšetření trubičku, která je napojená na pneumotachograf – zařízení, které snímá průtoky a objemy vzduchu, které vydechujete a nadechujete. Tyto údaje jsou přenášeny do počítače, na jehož monitoru průběžně nabíhá křivka. Křivku sleduje sestřička, která vyšetřením vede – instruuje vás, kdy dýchat normálně, kdy se snažit vše vydechnout nebo se zhluboka nadechnout. Mezi trubičkou a přístrojem je filtr, který zaručuje, že nedojde k přenosu případné infekce.

„O tom, jak vyšetření probíhá, vás předem poučí sestra. Někdy je výhodné, abyste si pokus vyzkoušeli nanečisto, nebo vyšetření absolvovali několikrát – pak se vybere to nejlepší,“ upřesňuje lékař.

„Vyšetření probíhá všude ve světě stejně, zařízení je kalibrováno, takže výsledky, kterých dosáhneme v Praze nebo Hradci, jsou stejné jako ty, které bychom naměřili třeba v Pekingu nebo Mexiku,“ dodává.

Výhodou spirometrie je i to, že ji mohou absolvovat děti od tří let věku - horní věková hranice také není omezena.

Komplikace

Toto vyšetření nemá komplikace. Některým pacientům trvá déle, než se naučí zvládnout akceptovat povely sestry, některým vadí trubička v ústech, ale není to nic zásadního.

Chování po výkonu, výsledek

Spirometrické vyšetření může lékař vyhodnotit ihned. Pokud je součástí léčby, pak na něj budete docházet pravidelně a lékař bude výsledky porovnávat, aby zjistil, zda je léčba správná.  


partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lucie
8x

Dobrý den, pan doktor mi řekl že spirometrii mám hraniční. Co to pro mě znamená?

Hana
10x

Dobry den, ze spirometrie mi do zpravy pani doktorka napsala obstrukce v perifernich dychacich cestach, muzete mi prosim napsat co to znamena, dekuji Hana

Anna
2x

Párkrát jsem byla v nemocnici, jelikož jsem nemohla dýchat.Tam mě udělaly EKG.A poté poslaly domů, že to nic není.Ted když mě to náhodou chytne, tak se snažím to pomalu prodýchat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce