Inzerce

Co vás čeká při bronchoskopii

aktualizováno 20. srpna 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 58560x

Bronchoskopie umožňuje pohled do dolních dýchacích cest. V případě malých dětí se často provádí po vdechnutí cizího předmětu.

foto: shutterstock.com

Důvodem bronchoskopie bývá většinou dlouhotvrající kašel, dechové potíže, pocit "nedostatečnosti dechu", vykašlávání hlenu nebo krvácení z dáchacích cest. Lékař ji může doporučit i při nejasném rentgenovém nálezu na plicích. Podstoupíte ji při podezření na rakovinu plic nebo jinou nemoc plicní tkáně a plicní infekci. Pak jde o diagnostickou bronchoskopii.

Variantou bronchoskopie je léčebná, která následuje po vdechnutí cizího tělesa do průdušek - což je případ hlavně dětí, nebo odsátí hlenové zátky, která uzavírá průdušku.V této souvislosti je třeba upozornit na to, že právě cizí předměty mohou způsobit zánětlivou reakci v místě, kde se nacházejí - mohou být příčinou opakujících se jednostranných zápalů plic dětí.

Bronchoskopie by tedy měla odhalit příčinu potíží, které se nepodařilo odhalit rentgenem, funkčním nebo laboratorním vyšetřením plic. Díky použití endoskopu a optiky ukáže lékařům aktuální stav v požadovaném místě.

Jak bronchoskopie funguje

Přes dutinu ústní zavede lékař bronchoskop a pokračuje do hrtanu a dále přes hlasivky do průdušnice. Lékař si prohlíží průdušky za pomocí optiky a studeného světla. Během vyšetření má možnost odebrat vzorek tkáně pro histologické vyšetření, provést stěr pro bakteriologické vyšetření. Může vypláchnout a odsát hlen z průdušek. Bronchoskopie trvá zhruba čtvrt až půl hodiny, podle toho, co lékař všechno potřebuje udělat a zjistit.

Druchy bronchoskopů

V současné době se bronchoskopie provádí dvěma druhy endoskopických přístroju, tedy bronchoskopů. Je to flexibilní (ohebný) a rigidní (neohebný).

Rigidní bronchoskop je tenká, dutá, cca 40cm dlouhá kovová trubička, která je na konci opatřena optikou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Díky speciálním nástrojům, které lze k bronchoskopu připojit je možné provádět různé úkony. Tento typ bronchoskopu je možné použít například při odběrech většího množství vzorků tkáně (biopsii) nebo při odstraňování cizích těles z dýchacích cest. Používá se za celkové anestézie.

Častější je ale použití flexibilních bronchoskopů. Vyšetření je pak rychlejší a šetrnější pro pacienta. Flexibilní bronchoskopy mají průměr pouze 2–3 milimetry a lze je tedy použít i pro velmi malé děti. Uvnitř flexibilního bronchoskopu jsou uspořádána optická vlákna, která jsou ohebná a současně dobře vedou světlo. Uspořádání vláken zajišťuje, že se zobrazuje přesný a díky optickému zařízení zvětšený obraz vnitřku dýchacích cest. Flexibilní bronchoskop se používá k odsátí sekretů, krve, hnisu, odstranění cizích těles, aplikaci léků na požadovaná místa, a také k nalezení zdrojů krvácení. Výhodou je nižší riziko poranění dýchacích cest. Pacient je během vyšetření při vědomí, v případě potřeby dostane uklidňující léky.

Co vás čeká před vyšetřením

 • Lékař by vás měl seznámit s průběhem vyšetření, rozsahu a dalším postupu léčby. Předem si domluvíte způsob anestézie
 • V případě, že bude zapotřebí celková anestézie, musíte absolvovat předoperační vyšetření.
 • Při celkové anestézii musíte být nalačno, nesmíte pít ani kouřit - a to od půlnoci dne před výkonem.
 • Při lokálním znecitlivění nejezte, nepijte a nekuřte čtyři hodiny před vyšetřením. Pak dostanete léky pro tlumení kašle.
 • Pokud lékař nařídí bronchoskopii jako reakci na cizí těleso v dýchacích cestách, pak se většinou dělá nejdřív za šest hodin po posledním jídle - samozřejmě, pokud se pacient dusí, pak co nejdříve.

Co vás čeká při samotném vyšetření

 • Bronchoskopie se provádí na speciálním sálku nebo ambulanci, které jsou k tomuto účelu vhodně vybaveny.
 • Vyšetření se provádí v poloze vleže na zádech, méně často vsedě.
 • Po úvodním rozhovoru pacienta s lékařem dochází k provedení místního znecitlivění oblasti krku, hlasivek a nosního průchodu, případně je pacient uveden do celkové anestézie.
 • Pokud je to nutné, je pacientovi aplikováno sedativum (uklidňující lék).
 • Následuje opatrné zavádění zvoleného typu bronchoskopu nosem nebo ústy. Již při zavádění lékař hodnotí průsvit a pohyblivost dýchacích cest, charakter sliznice.
 • Po zavedení endoskopu na požadované místo lékař oblast opticky zhodnotí, odebere potřebné vzorky ze suspektních míst, provede dokumentaci, odstraní cizí tělesa či ošetří zdroje krvácení. Odběr tkání provádí za zrakové kontroly, případně pod rentgenem. Poté bronchoskop odstraní.

Komplikace

Vyšetření může být provázeno kašlem, ale i přítomností malého množství krve ve vykašlávaných hlenech několik hodin po vyšetření. Jiné komplikace jsou spíše vzácné.

Chování po výkonu, výsledek

 • Po vyšetření budete muset být na lůžku a po několik hodin je sledován jeho celkový zdravotní stav, především dýchání.
 • Neměli byste alespoň dvě hodiny nic jíst.
 • Někdy se také provádí kontrolní snímek hrudníku, především, pokud byl odebírán větší vzorek tkáně k dalšímu vyšetření.
 • Pokud je vše v pořádku pacient může být v odpoledních hodinách propuštěn domů, ale i tam je potřeba dodržovat klidový režim po celý zbytek dne.
 • Někdy může být hospitalizace prodloužena následnou léčbou dolních cest dýchacích podle nálezu při bronchoskopii, např. inhalacemi.
 • Předběžný výsledek bronchoskopie lékař sděluje ihned po výkonu, případně po probuzení z celkové narkózy. Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.

Máte osobní zkušenost s bronchoskopíí? Napište nám ji do diskuse nebo  posílat na mail redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
jana7 poděkování

pokud se někdo chystáte na bronchoskopické vyšetření, pak raději nečtěte komentáře lidí, kteří toto vyšetření absolvovali. ušetříte se tak strachu z komplikací, které jsou po tomto vyšetření poměrně časté!

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. listopadu 2017, 17:03:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 223 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Tina (Kvalitní kontaktní čočky) 17. října 2019, 10:47:57

  Já bych jim znova peníze neposílala. Nebyla si spokojená jednou, tak proč to riskovat. Zkus… Diskutovat

 • Magda (Jizvy po akné) 17. října 2019, 17:24:59

  Pomohlo vám něco z obchodu?  Diskutovat

 • Magda (Konopná mast) 17. října 2019, 17:29:07

  Jak a na co ji nejvíce používáte?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.