Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Plicní hypertenze bere dech i život

( Renata Vyšínová | přečteno: 34953x )

Plicní hypertenze je progresivní, potenciálně smrtelné onemocnění, postihující plicní cévy a srdce. Podstatou choroby je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Nejčastěji se však projevuje postupně se zhoršující nevýkonností, dušností a únavností.

shutterstock.com

Jako plicní hypertenzi označují lékaři stav, kdy je v plicním oběhu vysoký krevní tlak. Světová zdravotnická organizace dělí plicní hypertenzi do 5 základních skupin. V posledních letech se zájem soustředí především na skupinu 1. - plicní arteriální hypertenzi a skupinu 4. - chronickou tromboembolickou plicní hypertenzi, která je důsledkem opakovaných, tzv. sukcesivních plicních embolií. Příčinou zájmu o problematiku plicní hypertenze je zejména nebývalý pokrok v oblasti farmakoterapie arteriální hypertenzi a možnost operačního léčení opakovaných plicních embolií.

Diagnostika plicní hypertenze

Relativně nespecifické příznaky PAH jsou důvodem mnoha diagnostických omylů. Tyto příznaky bývají často chybně a dlouho přisuzovány běžným plicním nebo srdečním chorobám. Zvyšování povědomí o chorobě mezi lékaři, ale i laiky, může významně zkrátit stále neúměrně dlouhou dobu nutnou ke stanovení správné diagnózy.  

Při diagnostice plicní hypertenze lékaři využívají řadu vyšetřovacích metod, které nejen potvrdí či vyloučí samotnou chorobu, ale odhalí i faktory, které k ní mohou přispívat. Posuzují také, jak funguje srdce a plíce pacienta. Lékaře zajímají výsledky několika vyšetření:

  • EKG posoudí zatížení srdce při plicní hypertenzi.
  • Vyšetření krve pomůže určit, jak dobře je okysličena a může odhalit některé faktory, které mohou přispívat ke vzniku plicní hypertenze.
  • Rentgenové vyšetření srdce a plic zhodnotí velikost srdce a plicních cév při plicní hypertenzi.
  • Plicní scintigrafie zobrazí, jak jsou plíce zásobeny krví.
  • CT, případně HRCT hrudníku (tzv. vyšetření v tunelu) upřesní obraz, který lékaři získali při rentgenovém vyšetření srdce a plic.
  • Echokardiografie (ultrazvuk srdce) je jedno z nejdůležitějších vyšetření, při kterém lze odhalit přítomnost a také odhadnout závažnost plicní hypertenze. Vyšetření se provádí sondou přes hrudník a případně sondou zavedenou do jícnu, podobně jako při vyšetření žaludku gastroskopem.
  • Spirometrie zhodnotí proudění vzduchu v plících.
  • Srdeční katetrizace slouží k přesnému měření krevního tlaku a průtoku krve v plících. Při tomto vyšetření také lékaři testují léky, na které plicní hypertenze v konkrétním případě reaguje. Vyšetření se provádí dlouhými dutými ohebnými trubičkami, které se zavádějí z cév v třísle do srdce a plic. Vyšetření je prakticky nebolestivé. Místo vpichu v třísle se umrtví. Po vyšetření je však zapotřebí několik hodin ležet na zádech, aby se vpichy v cévách v třísle dobře uzavřely.

Protože plicní hypertenze je onemocnění relativně vzácné, ale také velmi závažné, soustřeďuje se péče o pacienty s touto chorobou po celém světě do specializovaných center, aby zdravotníci v těchto centrech měli maximum zkušeností s diagnostikou i léčbou. Pro Českou republiku je tímto centrem II. interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

kapitola
Diskuse k článku
Věra Spišská

Děkuji za váš článek. Můj lékař mi takové informace rozhodně neposkytl. Chápu,má dost jiných pacientů, ale docela bych přivítala trochu lepší přístup.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Plicní embolie

Bušení srdce a náhlá dušnost, někdy i bolest provázející dýchání. Tak se může projevit plicní embolie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce