Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Plicní hypertenze bere dech i život

( Renata Vyšínová | přečteno: 32940x )

Plicní hypertenze je progresivní, potenciálně smrtelné onemocnění, postihující plicní cévy a srdce. Podstatou choroby je vysoký krevní tlak v plicních cévách. Nejčastěji se však projevuje postupně se zhoršující nevýkonností, dušností a únavností.

shutterstock.com

Léčba chronické tromboembolické plicní hypertenze

Plicní hypertenze, která je důsledkem opakované plicní embolie, je léčitelná a vyléčitelná. Léčbou je chirurgické odstranění zbytků po prodělané plicní embolii z plicních cév. Podobně jako u plicní arteriální hypertenze je u chronické tromboembolické plicní hypertenze základem úspěšné léčby změna životního stylu. U více jak poloviny pacientů lze provést chirurgický zákrok, tzv. endarterektomii plicnice, jejímž principem je odstranění usazených s zorganizovaných krevních sraženi z plicních cév. Jedná se o velmi složitý výkon v mimotělním oběhu. Úspěšnost operace je vysoká, drtivá většina nemocných po operaci je prakticky vyléčena a dále musí užívat jen léky na ředění krve. V České republice se tato operace provádí až od roku 2004. U pacientů, pro něž není chirurgická léčba vhodná, může být řešením tzv. specifická léčba, podobně jako u plicní arteriální hypertenze.

„Léčba plicní hypertenze je a v budoucnu bude jistě předmětem mnoha výzkumných programů. Již dnes však lze osud nemocných zásadně zlepšit poskytnutím stávající léčby včas a správně diagnostikovaným pacientům. Klíčem k tomu je zvyšování povědomí o plicní hypertenzi. Pacienti s podezřením na tuto chorobu by se měli obracet na své praktické lékaře nebo internisty, kteří by měli zvážit, zda by je měli odeslat do specializovaného centra,“ dodává MUDr. Pavel Jansa.

Někteří pacienti s plicní hypertenzí mohou být vhodnými kandidáty pro transplantaci plic nebo kombinovanou transplantaci srdce a plic. Bohužel je tato možnost omezena kvůli nedostatku dárců, ale i mnoha komplikacemi souvisejícími s léčbou tlumící obranyschopnost, aby tělo přijalo cizí orgán. O transplantaci plic se uvažuje v případě vyčerpání všech ostatních možností léčby. Většinou se transplantuje jedna nebo obě plíce a funkce srdce se po transplantaci upraví. Centrum pro plicní hypertenzi ve VFN v Praze úzce spolupracuje s transplantačním centrem ve Fakultní nemocnici Motol, které je vedeno Prof. Pafkem. Před transplantací chirurg pacienta vyšetří a zařadí na tzv. čekací listinu. Čekací doba pak závisí na výběru vhodného dárce, průměrně se pohybuje kolem 250 dní.

V Den vzácných onemocnění, tedy 29. února, bude zahájena kampaň informující veřejnost o plicní hypertenzi a zejména její vzácné formě, plicní arteriální hypertenzi. Po celé Evropě se uskuteční akce v rámci “Dechberoucí” kampaně, jejímž cílem je osvěta ohledně onemocnění, které může vést k srdečnímu selhání a okamžitému úmrtí.

 

 

 

kapitola

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

27%
73%
Zatím hlasovalo 264 lidí

Mohlo by vás zajímat

Přeceňujeme riziko pasivního kouření pro vznik rakoviny plic?

Podle anglických vědců je možná riziko pasivního kouření přeceňován. To ovšem neznamená, že je toto riziko nulové, tvrdí autor studie Dr. Copas. V předcházejících analýzách, které zahrnovali...

Plicní embolie

Bušení srdce a náhlá dušnost, někdy i bolest provázející dýchání. Tak se může projevit plicní embolie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce