Inzerce

Plicní embolie

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 8882x )

Bušení srdce a náhlá dušnost, někdy i bolest provázející dýchání. Tak se může projevit plicní embolie.

shutterstock.com

Co to je?

Plicní embolie (PE) je obecný termín označující obturaci různě velké části arteriálního plicního řečiště krevní sraženinou (vzácněji tukovou kapénkou nebo vzduchovou bublinou) vzniklou na cestě krve do plicní tepny.

Jaké jsou klinické příznaky?

Nejčastějším příznakem PE je náhle vzniklá klidová dušnost, někdy provázená palpitacemi (bušením srdce). Při indukovaném postižení pohrudnice bývá bolest na hrudi vázaná na dýchání. Je-li postižen větší počet plicních cév (při masivní PE), mohou se objevit příznaky šoku, především pocit na omdlení. Vzácností není ani synkopa s pádem. Pravidlem bývají příznaky způsobené drážděním nervových zakončení: pocení, pocit na zvracení. Hemoptýza nebo-li vykašlávání krve bývá naopak méně časným symptomem.

Jak probíhá léčba?

Plicní embolie je třetí nejčastější kardiovaskulární příčinou úmrtí. Hlavním terapeutickým cílem je zabránit opakování embolie a podpořit přirozené mechanismy vedoucí k rekanalizaci obturované cévy. Proto je nutné již při pouhém podezření na plicní embolii k nemocnému přivolat co nejdříve lékařskou pomoc a zajistit jeho transport do zdravotnického zařízení. Základem léčby PE je nepřetržité intravenózní podávání Heparinu. Při masivní PE s příznaky šoku nebo oběhové nestability ohrožující život nemocného je indikována fibrinolytická léčba zaměřená přímo na přímém rozpuštění krevní sraženiny. V případě nemožnosti podání fibrinolytické léčby na specializovaných pracovištích lze provést chirurgický zákrok - plicní embolectomii. Po odeznění akutního stavu, většinou po týdnu se přechází se přechází na léčbu perorálními antikoagulancii, především Warfarinem nebo Pelentanem. Léčba těmito léky by měla trvat 3-6 měsíců, v některých případech doživotně. Při nemožnosti nebo selhání léčby perorálními antikoagulancii by nemocný měl být doporučen k zavedení kaválního filtru do dolní duté žíly. Jedná se o jakýsi košíček který tvoří velmi účinnou překážku na cestě krevní sraženiny směrem k srdci.

Spolupráce nemocného při léčbě

Během léčby perorálními antikoagulancii musí nemocný docházet k pravidelným kontrolám krevní srážlivosti, k tzv. Quickovu testu. Podle jeho výsledků se řídí dávka podávaných léků. Častost návštěv si rozhodne každý lékař sám podle rozkolísanosti hodnot Quickova testu. U stabilizovaných nemocných většinou postačí kontroly provádět po 14 dnech.

Možnosti prevence

Nejúčinnější prevencí plicní embolie je zabránění vzniku krevní sraženiny, např. v žilách dolních končetin jejich bandáží a aplikací malých subkutánních dávek Heparinu ležícím nemocným a časnou rehabilitací po imobilizujících chirurgických zákrocích, traumatech nebo nemocích. Důležité jsou pravidelné preventivní gynekologické prohlídky u žen a urologické prohlídky u mužů k vyloučení nádoru (jinak nezhoubného) v oblasti malé pánve, jejichž nádorem utlačené venózní pleteně mohou být také místem vzniku krevní sraženiny. K vyšší pohotovosti ke srážení krve přispívá i působení nikotinu. Raritní příčinou nejsou ani početná vrozená onemocnění koagulační kaskády.

Čtěte také skutečný příběh: Málem mne zabila embolie plic

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 454 lidí

Mohlo by vás zajímat

Plicní embolie

K plicní embolii může dojít po náročných chirurgických operacích, po zlomeninách dolních končetin i po dlouhém letu.

Magnetická rezonance (MR)

Magnetická rezonance je moderní vyšetřovací metoda, která velmi přesně zobrazí požadované oblasti. Poskytuje důležité informace prakticky o všech orgánech v těle.

Scintigrafie plic

Scintigrafie plic je nebolestivé zobrazovací vyšetření, které se provádí na pracovišti nukleární medicíny. K vyšetření se používá radioaktivní látky.

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.