Inzerce

Plicní embolie

4. května 2007, MUDr. Pavel Mokrý   |   přečteno: 7813x

Bušení srdce a náhlá dušnost, někdy i bolest provázející dýchání. Tak se může projevit plicní embolie.

foto: shutterstock.com

Co to je?

Plicní embolie (PE) je obecný termín označující obturaci různě velké části arteriálního plicního řečiště krevní sraženinou (vzácněji tukovou kapénkou nebo vzduchovou bublinou) vzniklou na cestě krve do plicní tepny.

Jaké jsou klinické příznaky?

Nejčastějším příznakem PE je náhle vzniklá klidová dušnost, někdy provázená palpitacemi (bušením srdce). Při indukovaném postižení pohrudnice bývá bolest na hrudi vázaná na dýchání. Je-li postižen větší počet plicních cév (při masivní PE), mohou se objevit příznaky šoku, především pocit na omdlení. Vzácností není ani synkopa s pádem. Pravidlem bývají příznaky způsobené drážděním nervových zakončení: pocení, pocit na zvracení. Hemoptýza nebo-li vykašlávání krve bývá naopak méně časným symptomem.

Jak probíhá léčba?

Plicní embolie je třetí nejčastější kardiovaskulární příčinou úmrtí. Hlavním terapeutickým cílem je zabránit opakování embolie a podpořit přirozené mechanismy vedoucí k rekanalizaci obturované cévy. Proto je nutné již při pouhém podezření na plicní embolii k nemocnému přivolat co nejdříve lékařskou pomoc a zajistit jeho transport do zdravotnického zařízení. Základem léčby PE je nepřetržité intravenózní podávání Heparinu. Při masivní PE s příznaky šoku nebo oběhové nestability ohrožující život nemocného je indikována fibrinolytická léčba zaměřená přímo na přímém rozpuštění krevní sraženiny. V případě nemožnosti podání fibrinolytické léčby na specializovaných pracovištích lze provést chirurgický zákrok - plicní embolectomii. Po odeznění akutního stavu, většinou po týdnu se přechází se přechází na léčbu perorálními antikoagulancii, především Warfarinem nebo Pelentanem. Léčba těmito léky by měla trvat 3-6 měsíců, v některých případech doživotně. Při nemožnosti nebo selhání léčby perorálními antikoagulancii by nemocný měl být doporučen k zavedení kaválního filtru do dolní duté žíly. Jedná se o jakýsi košíček který tvoří velmi účinnou překážku na cestě krevní sraženiny směrem k srdci.

Spolupráce nemocného při léčbě

Během léčby perorálními antikoagulancii musí nemocný docházet k pravidelným kontrolám krevní srážlivosti, k tzv. Quickovu testu. Podle jeho výsledků se řídí dávka podávaných léků. Častost návštěv si rozhodne každý lékař sám podle rozkolísanosti hodnot Quickova testu. U stabilizovaných nemocných většinou postačí kontroly provádět po 14 dnech.

Možnosti prevence

Nejúčinnější prevencí plicní embolie je zabránění vzniku krevní sraženiny, např. v žilách dolních končetin jejich bandáží a aplikací malých subkutánních dávek Heparinu ležícím nemocným a časnou rehabilitací po imobilizujících chirurgických zákrocích, traumatech nebo nemocích. Důležité jsou pravidelné preventivní gynekologické prohlídky u žen a urologické prohlídky u mužů k vyloučení nádoru (jinak nezhoubného) v oblasti malé pánve, jejichž nádorem utlačené venózní pleteně mohou být také místem vzniku krevní sraženiny. K vyšší pohotovosti ke srážení krve přispívá i působení nikotinu. Raritní příčinou nejsou ani početná vrozená onemocnění koagulační kaskády.

Čtěte také skutečný příběh: Málem mne zabila embolie plic

autor: MUDr. Pavel Mokrý

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

    Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

  • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

    Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

  • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

    Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.