Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Nemoci plic a dýchacích cest

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 122444x )

Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví.

shutterstock.com

Chronická obstrukční plicní choroba

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je způsobena vyšším odporem (obstrukcí) dýchacích cest na podkladě chronického zánětu průdušek (chronické bronchitidy) nebo rozedmy plic (emfyzému). CHOPN bývá příčinou trvalých obtíží, nemocnosti a invalidity. Trpí jí téměř každý desátý obyvatel České republiky. Je pátou nejčastější příčinou smrti.

Příčiny: Hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Dalšími rizikovými faktory jsou opakované akutní infekce dýchacích cest, negativní vlivy pracovního a životního prostředí. Emfyzém plic vzniká ve stáří (nejčastěji i mužů v pátém deceniu), po odstranění celé plíce, může být i vrozený.

Dělení: CHOPN dělíme dle závažnosti na lehké, středně těžké a těžké stadium. Při lehké formě jsou dechové obtíže vázané na výraznější námahu, při těžké jsou přítomné i v klidu.

Léčba CHOPN: Základem léčby je přestat s kouřením. Na dušnost jsou podávány léky ve formě aerosolů, které jsou vdechovány a způsobují roztažení průdušek. Chronický zánět ovlivňují kortikoidy. Dále se užívají léky, které usnadňují odkašlávání. K prevenci vzniku srdečního selhání je nutné dlouhodobě podávat kyslík (domácí oxygenoterapie).

Komplikace: Chronická obstrukční plicní nemoc je při delším trvání příčinou srdečního selhávání. Dalšími možnými komplikacemi tohoto onemocnění jsou plicní embolie a pneumotorax.

Zajímá Vás, jaké jsou příznaky chronické bronchitidy? Proč je škodlivé a nebezpečné kouření cigaret? Co je to spirometrie? Proč je ošemetné podceňovat „kuřácký kašel“? Víte jak se správně vdechují aerosoly užívané k léčbě CHOPN? Čtěte více …

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Klára

Ahoj všichni, mám potíže s dcerou, je jí 5 let, vždycky byla opravdu zdravý děcko, ale posledních několik týdnů pořád kašle. Doktorka jí dává kapičky a prý je to normální, když je teď čatěji ve školce (dřív jsme chodily jenom nárazově). Ale mně by připadalo normální, kdyby byla takhle nachrmlaná třeba měsíc, ale takhle se to tahá pořád už od září. Děkuju za radu, už nevím co s ní. Do školky samozřejmě nechodí.

Romana

Ahoj Kláro,mám taky 5ti letou holčičku,a jakmile se nachladí sedne jí to na průdušky a ten kašel nezastavím ani kdybych chtěla,taky nám dáveli všeljaké kapičky ale nic z toho nepomohlo,tak jsme se obědnali k alergoložce a ta ji hned nasadila léčbu na rozšíření průdušek,provedla spirometrii a nasadila taky ecosal,ten je na záchvaty,k tomu jí zjistila alergii na roztoče,takže se musí hodně větrat všechny plyšáky museli z domu,a nakonec ji vede jako astmatičku,takže pokud vám můžu poradit navštivte alergoložku a uvidíte že vám s tím pomůže.Přeji hodně štěstí at se vám dcera co nejdříve zvetí.

Jakub

Ahoj dámy, nerad vám zasahuji do diskuze, ale dnes je alergik skoro každý. Pokud mají vaše malá dítka dlouhodobé problémy s kašlem stěžujte si na to u GP. Může to být i obyčejná influenza. Kláro, tvoje dcerka měla již chodit do školky častěji. Pokud byla do té doby doma jak ty říkáš a chodila jen nárazově, její imunitní systém nestačí na obrovský nával bakterií, se kterými se setká ve školce. Chápu, že je to pro tebe těžké vidět svojí kočičku takhle chrchlat. Doufám, že mám pravdu, a o nic vážného nejde. Kuba


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Počítačová tomografie (CT) neboli "CéTéčko"

Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány celého Vašeho těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o Vašem mozku, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech. Je to "okno" do Vašeho těla, které není potřeba otvírat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce