Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Elektronická cigareta: hrozba nebo spása pro kuřáky

( Renata Vyšínová | přečteno: 17512x )

Odborníci vyčítají elektronickým cigaretám to, že nemají důkladné testy, které by potvrdily jejich zdravotní dopady. Kuřákům to ale zřejmě nevadí a snahu o zpochybnění "e-kouření" berou spíš jako výsledek strachu tabákových firem o ztrátu pozic na trhu.

shutterstock.com

Existenci elektronické cigarety nemohl přehlédnout nikdo – ani zarytí nekuřáci. Možná právě ti si jako první povšimli, že dým „z cigarety“ beztrestně stoupá v čekárnách u doktora, v letadle, ve vyhrazených místech pro nekuřáky. Pokud se proti tomu někdo ohradí, mají majitelé elektronické cigarety většinou škodolibou radost z toho, když mohou vysvětlovat, že jejich „dým“ je vlastně jen neškodná pára. Ale je to pravda? A jak neškodné je to, co vdechují do plic oni? O tom se zatím vedou jen diskuse. Lékaři a odborníci na odvykání kouření jsou zatím opatrní.

MUDr. Alexandra Kmeťová z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN: "Elektronické cigarety jsou v ČR považovány za tabákový výrobek. Obsahují výtažek z tabáku, nejedná se o čistý nikotin, některé studie ukázaly dokonce stopovou přítomnost karcinogenů. Je však pravdou, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety - záměrně se vyhýbám slovu "zdravější" ve spojení s kouřením!"

Primářka plicního oddělení Nemocnice v České Lípě MUDr. Magdalena Popelková:„Je to alternativní metoda, do samotného odvykacího programu v centrech zařazena není. Ale i tak se dá použít, pokud se nemůžete svého zlozvyku zbavit přirozenou cestou. Při použití elektronické cigarety do sebe nedostáváte škodliviny, které vznikají při kouření cigaret. Dostáváte zpravidla čistější nikotin, na který máte za léta kouření vybudovaný návyk.“

Alena ŠTEFLOVÁ, ředitelka českého zastoupení Světové zdravotnické organizace (WHO):„V září 2008 vydala Světová zdravotnická organizace prohlášení, ve kterém uvedla, že e-cigareta není prostředek vhodný k odvykání kouření. A to především proto, že nejsou k dispozici žádné seriózní studie, které by potvrzovaly bezpečnost a účinnost elektronické cigarety. A tak to bohužel platí dodnes. Žádná relevantní studie, jako tomu bývá před uvedením jakéhokoli léku na trh, nebyla v případě elektronických cigaret provedena. Víceméně se odborná veřejnost shoduje v tom, že elektronická cigareta není doporučená, protože její složení a vznikající výpary nejsou dostatečně prozkoumány. Ale zároveň se všichni shodují, že je nepochybně nesrovnatelně méně škodlivá než klasická cigareta. A pro ty, kterým se nepodařilo odvyknout kouření jiným způsobem, může elektronická cigareta být další možností.“

Odborníkům tedy vadí hlavně to, že si kuřáci nemohou být do této chvíle až tak jisti, co vlastně „kouří“. Kuřáci v podobných varováních vidí mnohdy spíš strach tabákových firem zisk než obavy o jejich zdraví. Možná jde v celém sporu jen o to, že by se o elektronické cigaretě nemělo mluvilo jako o metodě jak přestat kouřit, ale jako o jiném druhu kouření…Možná je to tedy skvělý způsob, jak alespoň omezit pasivní kouření...

Právě proto bychom rádi zjistili, jaké zkušenosti máte s elektronickou cigaretou vy osobně. Rozhodně nám napište diskusi nebo na mail [email protected].

Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdena
1x

Ahoj, jsem nekuřák, ale manžel na elektronickou cigaretu přešel a tak můžu říct, že jeho věci tolik nesmrdí po kouři, nemusí chodit kouřit na balkón a když jdeme někam na návštěvu, tak s tím kouřením tak neobtěžuje. Do peněz to leze podobně a rozhodně si nemyslím, že to je prostředek jak se odnaučit kouřit, protože kouří vlastně i tam, kde si to předtím odpustil, třeba v autě při řízení nebo tak. On sám říká, že je mu líp, že tolik nekašle ráno, ale taky přiznal, že někdy kouří pořád, takže se mu z toho pak motá hlava což si nejsem jistá, jestli je to výhodné. Myslím by mělo na té cigaretě být nastaveno něco podle čeho by zjistil, že vykouřil jednu cigaretu a třeba by to na něj blikalo kdyby jich bylo víc jak deset denně. Jsem zvědavá, co budou psát ostatní, protože teď někde psali, že to je škodlivé, tak bych ráda věděla proč.

Jaja
6x

Ja mam e-cigaretu uz tři mesice, a mužu rict, diky ni, mam lepsi dech, vyjdu kopce ktere sem driv nevysla, je mi lip psychicky a mesicne usetřim az 3tisice. Se nedicim ze zbroji proti e-cigaretam, tabakovy prumysl ma pokls a Kalouskovi bue chybet nejaka miliarda za dane... Nechte nas e kuraky..Radši budu kourit e-cigaretu nez pyro a milion dementnich latek v tabaku!

Jiřina
4x

Lepší je s tím seknout komplet. Nejsem schopná držet v puse kus plastu a tvářit se, že to je normální a snad i lepší. Možná to je zdravější, ale jinak docela nechutná záležitost. Pro mě nemusí ecigareta existovat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 55. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vydržíme nekouřit?

MUDr. Evou Králíkovou, CSc.,Ústav hygieny a epidemiologie, 3. ledna 2002

Kdo se rozhodne přestat kouřit, nemusí se bát kil navíc

Hubnutí můžeme podpořit zařazením léku zvyšujícího pocit sytosti a vydanou energii.

Tabák

Většina kuřáků se domnívá, pokud si je ochotna připustit škodlivost kouření, že nikotin je z celé cigarety nejškodlivější.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce