Inzerce

Proč je tak těžké přestat s kouřením

31. března 2008, Petr Veselý   |   přečteno: 11406x

Podle posledních objevů hrozí cigarety silnou formou závislosti, a tu je třeba léčit. Je pravda, že nikotin nepůsobí na náš organismus tak vehementně jako tvrdé drogy a neničí ho tak rychle. To je také důvod, proč patří spolu s alkoholem mezi společensky tolerované drogy.

foto: shutterstock.com

Podle posledních objevů hrozí cigarety silnou formou závislosti, a tu je třeba léčit. Je pravda, že nikotin nepůsobí na náš organismus tak vehementně jako tvrdé drogy a neničí ho tak rychle. To je také důvod, proč patří spolu s alkoholem mezi společensky tolerované drogy. Ale o tom, že ovlivňuje naši psychiku, už dnes není pochyb. Zvyšuje hladinu dopaminu a dalších přenašečů mozkových vzruchů, které v nás vyvolávají příjemné pocity. A naopak, když hladiny těchto přenašečů klesnou, cítíme se mizerně. Není zřejmě náhodou, že 80 procent lidí, kteří trpí depresí, jsou kuřáci.

Bleskový nikotin

Nikotin působí na mozek s překvapující rychlostí. Během 5 - 7 vteřin od okamžiku, kdy vdechnete kouř z cigarety, začne vyvolávat změny v mozkových centrech.  Tak rychle to nedokážou ani tvrdé drogy. A právě bleskový nástup účinku je jedním z důvodů, proč je závislost na nikotinu tak silná. Kuřáci jsou k této droze poutáni nepochybně jemnějšími vazbami než narkomani k tvrdým drogám. Ale ve svém výsledku je to pouto stejně pevné. Psycholog Petr Hájek, ředitel výzkumného centra závislosti na kouření při univerzitě Queen Mary v Londýně, popisoval novinářům ve Sněmovně Parlamentu České republiky případy lidí, kteří se po by-passu, tedy velmi vážné operaci srdce, dušovali, že s kouřením skončí. Nejsou přece blázni. Po roce zdrceně, a někteří i se slzami v očích, přiznávali, že to nedokázali. Podle anglických výzkumů 70 % lidí, kteří prodělali vážnou chorobu typu infarktu nebo zhoubného nádoru, cigarety nedovedlo odložit nebo s kouřením znovu začalo.

Není to zlozvyk, je to choroba

"Závislost na nikotinu přestala být ve Velké Británii chápána jako zlozvyk a byla uznána jako nemoc," vysvětloval profesor Hájek. Tento zdánlivý detail má dalekosáhlé důsledky. V Británii vzniklo v každém okrese specializované centrum, které dokáže kuřákům nabídnout nejefektivnější metody, jak se závislosti na tabáku zbavit. S tím, že se jejich léčba hradí ze zdravotního pojištění, a tedy je prakticky nic nestojí. Britská vláda investovala v letech 2000-2003 celých 60 miliónů liber (zhruba 3 mld. korun) do tohoto systému. A v letech 2003 - 2006 tu bude dokonce 150 miliónů liber (7,5 mld. korun). Spočítala si, že se jí to vyplatí. Lidem, kteří přestanou kouřit, se obvykle zkvalitní a prodlouží život. Hrozí jim také menší riziko civilizačních chorob. A u těch, kteří už nějakou chorobu mají, se často zlepší její stav i efektivita léčby. Závislost člověka na nikotinu je srovnatelná se závislostí na heroinu a dalších tvrdých drogách. To je názor odborníků na kouření. Většina kuřáků to neví a sama od sebe by si to asi nepřiznala. Kouření je podle nich zlozvyk. A k tomu, aby se ho zbavili, stačí pevná vůle. Jenže to je naivní představa. Bývá jednou z příčin toho, proč s cigaretami dokáže skoncovat jen každý pátý z nich.

Bez pomoci odborníků mají mizivou naději

Anglický model se pokusí napodobit i Česká republika. V roce 2005 vzniknou při jedenácti fakultních nemocnicích specializovaná centra na léčbu závislosti na tabáku. V nich budou kuřáky léčit těmi metodami, které se ukázaly jako nejúčinnější. Ale hlavně budou tato centra dostupnější než dosavadní síť poraden pro odvykání kouření. Ty jsou obvykle na méně frekventovaných místech při hygienických stanicích, a také proto je navštěvuje málo kuřáků. Přitom přestat s kouřením by si podle výzkumů přálo 70 procent z nich. Často však zvolí svépomocné metody. Jejich úspěšnost není ani 1 %. Zkoušet to s nimi, to je podobně neefektivní přístup, jako kdyby se někdo pokoušel zbavit závislosti na heroinu sám, bez pomoci lékařů a odborníků.

Dvakrát větší šance

Lidé, kteří v prvním stadiu odvykání využijí speciální náplasti s nikotinem, mají dvojnásobně vyšší šanci, že se jim podaří s kouřením skončit. Náplasti doporučuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Lepí se na kůži. Nikotin se z nich dostává přes kůži do krve. Tyto náplasti významně mírní abstinenční příznaky a pomáhají kuřákovi zvládat těžké počáteční období bez cigaret. Podle míry závislosti na nich dostane náplast s menší nebo větší dávkou nikotinu. Míru této závislosti neměří odborníci ani tak množstvím cigaret vykouřených za den jako dobou, za kterou si kuřák po probuzení zapálí první cigaretu. Pokud to musí udělat do hodiny, je silně závislý. Vedle náplastí existují také:

 • žvýkačky
 • inhalátory
 • mikrotablety

Všechny tyto prostředky se mohou stát náhradní nikotinovou léčbou. Lékaři mají možnost předepsat pacientům i bupropion, antidepresivum, které zároveň výrazně tlumí chuť na cigarety. Léky zabrání vzniku abstinenčních příznaků, a pomáhají tak překonat fyzickou závislost na cigaretách. Kuřák se však musí zároveň vyrovnat s psychickou závislostí na nich. Ta od něj vyžaduje například to, aby se vyhnul rituálům a situacím, při kterých si obvykle zapálil cigaretu. Nebo je pojednal jinak. Místo kafe si uvaří čaj, v zimě si dá na zahřátí radši něco teplého, na procházku se psy si vezme žvýkačku, po milování si nalije sklenku vína atd. Jinak riskuje, že se ke kouření zase vrátí.

Bestseller nebo internet

Užitečným rádcem, jak zvládnout nástrahy, které čekají na abstinujícího kuřáka, je knížka Evy Králíkové a Jiřího Kozáka Jak přestat kouřit (nakladatelství Maxdorf).

Po Havlovi byl nával

Když se s kouřením rozhodl skončit bývalý prezident Václav Havel, zažila MUDr. Eva Králíková ve své pražské poradně nával. Hodně lidí vyhecovala k tomto kroku také herečka Věra Galatíková. Lidé si říkali: "Když to zvládnou oni, tak já taky." Většina z nich za sebou měla neúspěšné pokusy o to, přestat kouřit. Na vlastní kůži zjistili, že není vůbec jednoduché definitivně típnout poslední cigaretu. V poradně se dozvěděli proč a jaká úskalí je při tom čekají. Šance těchto lidí na úspěch tím logicky stoupla. Nejvíce u těch, kteří se rozhodli investovat do léků a léčby své závislosti na nikotinu nejen své úsilí, ale také peníze. V podstatě ty peníze, které by jinak dali za cigarety.

autor: Petr Veselý

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.