Inzerce

Kouření zabije jen letos nejméně 5 milionů lidí na celém světě

31. května 2011, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 64877x

Kouření letos zabije nejméně pět milionů lidí na celém světě a ukrátí jim tak život průměrně o patnáct let. I to je důvod, proč 172 států ratifikovalo Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku (FCTC) iniciovanou Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Česká republika zatím úmluvu nepodepsala, jako jediná ze zemí EU. A to i přes fakt, že i u nás umírá kolem tisíce lidí ročně na následky pasivního kouření a efektivní léčba závislosti by zachránila v příštích dvaceti letech až dva a půl tisíce životů.

Tisková konference i následný seminář v Parlamentu ČR se konají dnes, tj. v den Světového dne bez tabáku, pod záštitou poslanců PS PČR Mgr. Petra Gazdíka a MUDr. Borise Šťastného. Prezentují aktuální statistiky následků kouření, petici za zákaz kouření v restauracích i důvody, proč by měla Česká republika konečně ratifikovat Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku a podporovat léčbu závislosti na tabáku.

Během posledních let (1997 až 2009) se sice počet kuřáků udržuje na stále stejných číslech, bohužel však nestoupá počet kuřáků, kteří chtějí s kouřením skončit, a alarmující je vysoký podíl kuřáků mezi adolescenty - denně kouří čtvrtina z nich. Nejen tato fakta jsou podle ministra zdravotnictví doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc., který se semináře také účastní, důvodem pro zintenzivnění aktivit v oblasti kontroly tabáku v České republice. Dodává: „Užívání tabáku nemá negativní dopad jen na zdraví, ale nepříznivě se odráží i na státní ekonomice, a to zejména kvůli zvýšeným výdajům zdravotnictví při péči o častěji nemocné kuřáky, souvisejícím sociálním výdajům, škodám plynoucím z nižší produktivity práce atd. Např. podle studie Státního zdravotního ústavu v Praze činily celonárodní náklady na nemocniční léčení nemocí, které v roce 2002 způsobilo kouření, přibližně 6,14 miliardy Kč.“

MUDr. Jana Skoupá, MBA. z České farmako-ekonomické společnosti potvrzuje, že by se státu aktivní podpora odvykání kouření vyplatila jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska: „Účinná léčba by v horizontu dvaceti let snížila počet úmrtí v souvislosti s kouřením až o 2 500 případů. Podpora efektivní intervence při odvykání kouření by uspořila i náklady zdravotního systému: prostředky vynaložené na léčbu přidružených onemocnění způsobených kouřením nejsou vůbec zanedbatelné, pohybují se mezi 20 a 170 tisíci ročně.“

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
pikatchu1 poděkování

Příjmy státního rozpoštu z tabákových výrobků několikanásobně přesahují náklady na léčení. Vyšší mortalita kuřáků zase snižuje výdaje na důchody. Navíc - co stojí jeden Pandur - je směšné o nákladech na "léčení" kuřáků. A co stojí čeští žoldáci v Afghanistánu?

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. května 2011, 15:06:33

Zdenka Karumníková

Toto mě skoro rozesmálo...„Užívání tabáku nemá negativní dopad jen na zdraví, ale nepříznivě se odráží i na státní ekonomice.....tabák, benzin,alkohol a pod. to jsou daně, kde má stát obrovské příjmy.Pan ministr Heger, by si měl prosadit, aby zisky z prodeje tab. výrobků byly přesunuty do zdravotnictví. Ano, kuřákům ať přitvrdí a narkomanům přidá...však žijeme v Kocourkově , že ? také by mohl léčit gemblery, zloděje,násilníky, tlouštíky či podvyživené atd...i zde je nižší produktivita práce ( pokud vůbec nějaká je) Tyto řeči jsou pouze " berličky", jak omluvit promrhané peníze nás všech. Je mi z toho smutno.

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. června 2011, 22:28:13

Aniette

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. prosince 2012, 21:23:10


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 63 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • 2xs (Jaky je rozdil mezi Aspirinem a Acylpirinem) 23. srpna 2019, 09:10:11

    Rozdíl je téměř jen v ceně. Účinná látka stejná. Pokud někdo tvrdí, že Aspirin… Diskutovat

  • 2xs (Jaky je rozdil mezi Aspirinem a Acylpirinem) 23. srpna 2019, 09:20:06

    Je to v zásadě nemožné... protože Acylpirin a Aspirin mají stejnou účinnou látku. To, že… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. srpna 2019, 12:41:19

    Ahoj holky Eli tak držím palečky at ti to dobře dopadne. Kati aj ty úzkosti přejdu. Já si… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.