Inzerce

Cigaretu nahradí náplast nebo žvýkačka

12. ledna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 11142x

Odhodlání přestat kouřit mnohdy nestačí. Jestli právě hledáte metodu, která vám pomůže stát se nekuřákem, nabízíme vám jejich přehled, i s komentářem primářky plicního oddělení Nemocnice v České Lípě MUDr. Magdaleny Popelkové.

foto: shutterstock.com

Zbavit se závislosti na nikotinu je dlouhodobá a docela nákladná záležitost. Jen málo "vyvolených" umí přestat ze dne na den. Většina kuřáků potřebuje pomoc. A ta něco stojí. "Počítejte s odvykací dobou minimálně 3 měsíce (někdy se léčba musí prodloužit až na 6 měsíců). Ve finále ušetříte: zkuste si za každou ušetřenou krabičku dávat peníze stranou a časem bude velmi příjemné zjištění, kolik ušetříte peněz," říká MUDr. Popelková.

Odnaučit se kouřit je nákladné:

 • nejdřív platíte za cigarety i odvykací prostředky
 • postupně snižujete počet cigaret, za cigarety platíte čím dál méně a současně platíte za odvykací přípravky
 • později už nekouříte a platíte jen za odvykací přípravky
 • nakonec už ani nekouříte a ani nepotřebujete odvykací přípravky

Jestliže je tedy vaší motivací snaha ušetřit, dlouho vám nevydrží. Snad vám pomůže si uvědomit, že pokud kouříte "dvacku" denně, padne na kuřivo za dvacet let přes půl milionu korun.

Pomocníci ve snaze nekouřit – očima odborníka

Vlastní vůle většinou nestačí, takže je dobré si vybrat něco, co vám s odvykáním pomůže. Záleží na tom, co vám vyhovuje nejvíc. Jednotlivé metody komentuje primářka plicního oddělení Nemocnice v České Lípě MUDr. Magdalena Popelková :

Elektronická cigareta (e-cigareta)

Nejvíc se podobá pravé cigaretě – žhne, kouří se z ní. Do těla se ale kromě nikotinu nedostávají žádné karcinogeny. Na trhu je v mnoha variantách, dokonce si lze pořídit i elektronickou dýmku.

Názor odborníka:

Je to alternativní metoda, do samotného odvykacího programu v centrech zařazena není. Ale i tak se dá použít, pokud se nemůžete svého zlozvyku zbavit přirozenou cestou. Při použití elektronické cigarety do sebe nedostáváte škodliviny, které vznikají při kouření cigaret. Dostáváte zpravidla čistější nikotin, na který máte za léta kouření vybudovaný návyk. Problémy s použitím elektronické cigarety bývají často technického rázu (někdy bývá poruchová baterie, brzy se vybije). Problém je i s distribucí, sehnat ji je obtížnější, v lékárnách se vyskytuje jen zřídka. Lze ji sehnat na internetu, což je obtížnější, takže často kuřák začne znovu kouřit klasické cigarety – s jejich sháněním nemá problém. Elektronickou cigaretu nikdy nekupujte na tržištích. Pokud nemá e-cigareta certifikát, není jistota, co vlastně obsahuje!

Cigaretové žvýkačky nebo náplasti

Žvýkačky nebo náplasti uvolňují do těla nikotin a zmírňují tak abstinenční příznaky vzniklé vysazením cigaret. Můžete si tedy dávkovat přísun – a postupně ho snižovat tak, abyste po několika týdnech mohli být bez závislosti.

Názor odborníka:

Náplast na 24 hodin – nyní v distribuci jen ve 2 koncentracích 21 mg a 14 mg ( dříve byly i 7 mg) – postupně se z ní uvolňuje nikotin, takže nenastává "hlad" po nikotinu. To ale někdy nemusí stačit (např. oslava, pobyt mezi kuřáky apod.), občas je třeba "přiživit" buď nikotinovou žvýkačkou, nebo nikotinovým inhalátorem.

Náplast na 16 hodin – v koncentracích 25 mg, 15 mg a 10 mg, jsou silnější, ale působí kratší dobu. Vynechává se doba spánku – také se dá kombinovat s inhalátorem nebo nikotinovou žvýkačkou.

Nikotinová žvýkačka 4mg a 2 mg – zároveň ve 3 příchutích. Užívání je velmi individuální, důležitá je správná technika užívání – nežvýkat dlouho, nechávat mezi dásní a tváří uvolňovat.

Nikotinový inhalátor – napodobuje kouření cigarety, dodává nikotin téměř okamžitě stejně jako žvýkačka, ale zároveň umožňuje jíst, pít (to se žvýkačkou nejde), inhalátor je vhodný třeba pro "pivaře", na oslavy, návštěvy restaurací.

Všechny nikotinové přípravky lze použít samostatně, nebo se mohou vzájemně kombinovat.

V příštím díle se dočtete o tom, jak zabírá hypnóza nebo akupunktura.

Chcete přestat kouřit, ale nevíte jak na to? Třeba nejdete odpověď v našem chatu, kde diskutovala právě MUDr. Popelková s našimi čtenáři.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 275 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • numero005 (Rivotril) 20. září 2019, 08:13:58

  RIVOTRIL KVAPKY 2,5 mg Mám rivotril kvapky jedna fľašticka 10ml. Päť kvapiek rovná sa 0,5… Diskutovat

 • Alice (NESPAVOST) 20. září 2019, 13:15:21

  Koukala jsem po tom na netu, nasla jsem totok, prirodni… Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

  Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.