MUDr. Evou Králíkovou, CSc.,Ústav hygieny a epidemiologie, 3. ledna 2002
Za méně závažnou ji považuje 31,8 % respondentů ve srovnání s 53,5 % těch, podle kterých je horší kouření. To je naopak přijatelnější společensky (27,2 %), k obezitě vnímané spíše jako osobní selhání a slabost jsou respondenti výrazně kritičtější (53,3 %). Lidé, kteří se rozhodnou skončit s kouřením, se navíc často obávají tloustnutí. Největší vliv na váhový přírůstek však podle nich nemá chybějící cigareta, ale to, že bývalí kuřáci začnou více jíst. V internetovém průzkumu uskutečněném v prosinci odpovídali návštěvníci serveru iDnes, novináři z českých deníků a česká politická reprezentace. Účastnilo se ho 3292 osob.
"Obezitu nesmíme podceňovat, je to ze zdravotního hlediska stejně závažný problém jako kouření," říká MUDr. Petr Sucharda z 3. interní kliniky VFN v Praze. "Vysoké množství neúspěšných diet i pokusů o snížení váhy - podle průzkumu dvě třetiny v obou případech - svědčí o tom, že lidé by měli při problémech s nadbytečnými kily hledat odbornou pomoc. Komplexní program snižování hmotnosti zahrnuje především režimová opatření v podobě změn v jídelníčku a způsobu stravování, ale i pohybovou aktivitu. Hubnutí můžeme podpořit i zařazením léku zvyšujícího pocit sytosti i energetický výdej organismu, který pomáhá zavádět nezbytné změny v životním stylu," dodává Sucharda.
"Kuřáci jsou obavami ze zvýšení váhy často zbytečně demotivováni," říká MUDr. Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku při 1. LF UK. "Vůbec nepřibrat po vysazení cigaret je přitom možné a umíme s tím poradit," dodává Králíková. Proti kouření i obezitě je podle názoru odborníků stále nutné bojovat a přesvědčovat veřejnost, že závislost na nikotinu i kila navíc lze zvládnout a dostat pod kontrolu. V průměru každý druhý Čech má totiž nadváhu, každý pátý je obézní, každý třetí kouří. Nemoci srdce a cév - infarkty, mozkové mrtvice, cukrovka, ale i nádory a další choroby vznikající v důsledku kouření a obezity si v České republice ročně vyžádají desítky tisíc lidských životů a odčerpávají ze státního rozpočtu značnou část prostředků na zdravotní péči.
Vyhodnocením průzkumu byla pověřena společnost MR. Think.
Přidat nový komentář