Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Kouření je nemoc, která potřebuje léčbu

( Redakce | přečteno: 20831x )

Společnost se na kouření často dívá jako na ošklivý zlozvyk, lékaři však vědí, že závislost na nikotinu je nemoc, která stejně jako všechny nemoci potřebuje léčbu.

shutterstock.com
V České republice kouří třetina obyvatel a jejich počet  nijak neubývá. Přitom až 70 % kuřáků si přeje přestat kouřit a naprostá  většina z nich se o to již alespoň jednou pokusila.

Existují nové, účinné možnosti léčby

Společnost se na kouření často dívá jako na ošklivý zlozvyk, lékaři však vědí, že závislost na nikotinu je nemoc, která stejně jako všechny nemoci potřebuje léčbu.

V České republice kouří třetina obyvatel a jejich počet nijak neubývá. Přitom až 70 % kuřáků si přeje přestat kouřit a naprostá většina z nich se o to již alespoň jednou pokusila.

Kolikrát jste se pokusili skoncovat s cigaretami? Pokud alespoň jednou, jistě víte, kolik úsilí stojí si znovu nezapálit. A i když jste pevně rozhodnutí přestat kouřit, znovu jste se k cigaretám vrátili. Co jste ale před svým rozhodnutím a stanovením dne, kdy přestanete kouřit, udělali? Poradili jste se s lékařem nebo vyhledali jiného odborníka?

Podle MUDr. Evy Králíkové je hlavní příčinou neúspěchu právě snaha přestat kouřit bez cizí pomoci: „98 % kuřáků, kteří to takto zkouší a spoléhají pouze na svoji pevnou vůli, se k cigaretě opět navrací. Přitom stačí vyhledat odborníka, který kuřákovi doporučí vhodnou terapii a bude mu po celou dobu odvykání podporou."

Lékaři dnes ví, jak nekouřit. Mají k dispozici terapii, která dokáže potlačit abstinenční příznaky a výrazně zvýšit vaši naději na úspěch. Moderní léková terapie vykazuje mnohem vyšší účinnost, než jakékoli jiné dostupné prostředky pro odvykání kouření. Díky moderní terapii můžete znásobit svoji šanci při odvykání kouření. Stejně jako u jiných druhů léčby závislosti (o možnostech léčby si můžete přečíst zde) hraje velkou roli i silná vůle a schopnost vytrvat. A pokud máte kromě odborné pomoci i podporu okolí, je vaše šance na život bez cigarety opravdu vysoká.

Informujte se u svého lékaře nebo v jednom z odborných Center pro léčbu závislosti na tabáku Lékaři Vám mohou předepsat či doporučit vhodnou léčbu a poskytnou rady, které Vám odvykání usnadní. Nezapomeňte, že 98 % kuřáků, kteří se pokusili odvykání kouření bez odborné pomoci, se opět do roka vrátilo k cigaretě. Z tohoto důvodu se jistě vyplatí odborníka vyhledat.

Zlomte cigeratu dříve, než zlomí ona vás!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kyblos
1x

Dnešek je 23 den co nekouřím. Nemám na pomoc žádného odborníka, ani žádné žvýkačky Nicorette, nebo náplasti Nicorette apod. Chce to prostě jenom chtít přestat a myslet na něco jiného. Kouřil jsem od 12 let a je mi 28 let. Samozřejmě první pokusy potáhnout si z cigarety jsem měl již v 11 letech, jelikož oba moji rodiče byli a jsou kuřáky. Kouřili doma, kouřili na dovolených pod stanem když jsem byl malý apod., takže vyhnout se jejich kouření bylo nemožné. Proto jsem si na kouření zvykl a bral to jako úplně normální součást života, když jsem to viděl denně u svých rodičů. No jak šel čas, kouřil jsem samozřejmě čím dál tím víc a při zábavách se známými u pivka, či jiného alkoholu to bylo i několikanásobné tj. např. dvě krabičky za den. Nyní jsem rozhodnutý přestat a věřte mi, že to je na tom to nejdůležitější co musí člověk cítit. Musí chtít skutečně přestat. Žádný zkusím to. Zase to zkusím a tentokrát to zvládnu, nebo tento silvestr je mé předsevzetí jasné: Chci přestat kouřit. Jen to vyslovit nestačí ! Člověk musí cítit v sobě, že opravdu kouřit za žádnou cenu nebude ! Nevím proč jsem to pocítil zrovna já až po několika letech, nebo proč jsem si i já musel projít ty stavy, které jsem tu popsal typu tentokrát to zvládnu atd... Vím ale s jistotou, že důvodů proč přestat je hned několik ! Moje zdraví - žiju jenom jednou a už takhle mi přijde, že život utíká šíleně rychle a ještě tomu pomáhat, aby skončil dříve. Také jsem zjistil, že mi vadí jak tím otravuji ostatní lidi, jak uhýbají, jdou stranou, aby na ně ten kouř nešel, mávnou si rukou u nosu, protože jim to smrdí apod. Je těch důvodů strašně moc a všechno sem vypisovat nehodlám, protože to už by byl román. Jen vy co nejen myslíte na to, že byste přestali, ale cítíte to tak, udělejte to co já. Myslete na něco jiného, myslete na to jak tím otravujete ostatní lidi - nekuřáky, myslete na vaše zdraví, jak vám při komunikaci s jinými lidmi táhne z úst a oni si proto radši kousek od vás odstoupí, aby to dýchat nemuseli. Prostě se pevně rozhodněte tu věc už v životě nevzít do ruky, jako jsem to udělal já a ono to půjde. Stejně jako to jde mě :-) Držím palce všem, kteří se do toho také pustí a přestanou s tím hnusným sajrajtem !

Kyblos
1x

Jen chci napsat, že to opravdu jde. Dnes je to 40. den co nekouřím. :-) Jak už jsem napsal výše, nepoužívám žádný Nicorette apod. Jen chci být nekuřák a žít zdravě. Čím dál tím míň mi přestává cigareta chybět. Prakticky jde už říct, že si na cigaretu někdy jen vzpomenu, ale prostě si nedám. Chodím do hospody na pívo a toho sem se bál nejvíc, že právě tam to nevydržím, ale teď už vím, že vydržím a to v klidu, protože mě osobně cigarety začínají silně smrdět, takže spíš máchám rukou před nosem, když na mě něčí kouř vlétne. Jde to a kuřáci, zkuste to a uvidíte. Cigarety sou drahý, budou dražší, spočítejte si jako já kolik do toho dáte za měsíc a pak za rok. Zkuste si pak představit co za ty tisíce můžete koupit. Domů, sobě, dětem, jet na dovolenou k moři atd... Opravdu se vyplatí s tím seknout :-)

Kyblos
1x

Dnes je to 51 dní a jsem stále v pohodě. Ještě dodám, že jedna věc mě nutila k tomu, abych se na přípravky typu Nicorette vykašlal a také byste si to měli uvědomit. Nicoret je pouze další maličkost na které si jejich výrobce vydělá balík. Prostě jen vymyslel opět někdo něco na čem se dá vydělat a taky to tak je. Kašlete na ně ! Jde to v klidu bez nich !


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kdo se rozhodne přestat kouřit, nemusí se bát kil navíc

Hubnutí můžeme podpořit zařazením léku zvyšujícího pocit sytosti a vydanou energii.

Proč je tak těžké přestat s kouřením

Podle posledních objevů hrozí cigarety silnou formou závislosti, a tu je třeba léčit. Je pravda, že nikotin nepůsobí na náš organismus tak vehementně jako tvrdé drogy a neničí ho tak rychle. To je také důvod, proč patří spolu s alkoholem mezi společensky tolerované drogy.

Tabák

Většina kuřáků se domnívá, pokud si je ochotna připustit škodlivost kouření, že nikotin je z celé cigarety nejškodlivější.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce