Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jedenáctiletým dětem nabídnou cigaretu a alkohol i rodiče

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 9581x )

První cigaretu a první sklenku alkoholu okusí děti ve věku mezi dvanáctým a třináctým rokem. Ve dvaceti procentech případů jim je nabídne někdo z rodiny. Zkušenost s návykovou látkou má šedesát procent dětí ve věku od jedenácti do patnácti. Alkohol přiznalo osmapadesát procent a kouření osmačtyřicet procent.

shutterstock.com

Uvedená fakta ukázal průzkum „Mládež a drogy, Brno 2011“ neziskové organizace A Kluby ČR. Důležitou otázkou v dotazníku bylo „Jak jste se k první návykové látce nebo hazardní hře dostali?“ Jedenašedesát procent dětí odpovědělo, že jim ji nabídl kamarád. 21 procent uvádí, že jim byla návyková látka nabídnuta někým z rodiny.  Až 26 procent dětí se nejčastěji setkává s drogou na ulici.

Pro vznik závislosti je ale nejdůležitější pravidelné užívání návykové látky. V dotazníku bylo za pravidelné užívání považováno, že si ji dopřejí jednou týdně alespoň po dva měsíce. K pravidelnému užívání se přihlásilo téměř 30 procent mladistvých.  Ve skupině dětí od 11 do 15 let to bylo 19,5 procenta a s narůstajícím věkem se tyto hodnoty jen zvyšují. 

Za nejčastěji užívaný alkohol dospívající označili pivo (49,3 procent) dále pak víno (26 procent) a v těsném závěsu tvrdý alkohol (24,6 procent).  Žáci brněnských škol nejčastěji zajdou na 1 -3 piva, jak uvedlo 63 procent z nich, jedenkrát týdně, popřípadě si až 42 procent dá 2 deci vína.

K pravidelnému kouření cigaret se přihlásilo 29 procent dětí. Nejběžnějším množstvím je 1-3 cigarety denně. Ke kouření marihuany se pak přiznalo 9,5 procent studentů, 57 procent z nich kouří marihuanu jednou týdně.

Podle vedoucí Terapeutického centra Rokycanova, Mgr. Tereza Janačíkové - Novákové, DiS., není až tak překvapující zvědavost mladistvých a jejich ojedinělý kontakt s návykovou látkou. „Alarmující je pravidelné užívání alkoholu a cigaret. V dětech to vzbuzuje mylný pocit, že tyto drogy jsou přirozenou součástí života. Toto chování pak může vést k následným problémům se závislostí jak na alkoholu, tak na ostatních návykových látkách, včetně gamblerství,“ uvedla.

Se závislostí na automatech můžete skončit v nemocnici. Víc se dočtete zde.

Průzkum také hledal odpověď na otázku, kam by se dítě obrátilo o pomoc, pokud by ji potřebovalo. Asi 45 procent volilo odbornou pomoc a 21 procent by to zkusilo vyřešit samostatně. „Zvláštní je, že pouze 9 procent dětí by se s žádostí o pomoc obrátilo na své rodiče“ uvádí Mgr. Janačíková-Nováková a dodává: „linky důvěry a anonymní chatové poradenství jsou samozřejmě dobrou volbou v řešení problému, ale i přesto by měl rodič stát jako první v podpoře a pochopení problému dítěte. I když se jedná o závislost.“

Cílem průzkumu, jehož anonymní dotazníky vyplnilo 1939 studentů, bylo zjistit stav zneužívání návykových látek na základních a středních školách v Brně. Do projektu se zapojilo 20 brněnských škol.

Kde vám pomohou?

Máte-li potíže se závislostí svého dítěte na alkoholu, můžete se obrátit na A Kluby ČR. Kromě osobní podpory nabízejí i internetové on-line poradenství na www.akluby.cz.    

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce