Inzerce

Jedenáctiletým dětem nabídnou cigaretu a alkohol i rodiče

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 8992x )

První cigaretu a první sklenku alkoholu okusí děti ve věku mezi dvanáctým a třináctým rokem. Ve dvaceti procentech případů jim je nabídne někdo z rodiny. Zkušenost s návykovou látkou má šedesát procent dětí ve věku od jedenácti do patnácti. Alkohol přiznalo osmapadesát procent a kouření osmačtyřicet procent.

shutterstock.com

Uvedená fakta ukázal průzkum „Mládež a drogy, Brno 2011“ neziskové organizace A Kluby ČR. Důležitou otázkou v dotazníku bylo „Jak jste se k první návykové látce nebo hazardní hře dostali?“ Jedenašedesát procent dětí odpovědělo, že jim ji nabídl kamarád. 21 procent uvádí, že jim byla návyková látka nabídnuta někým z rodiny.  Až 26 procent dětí se nejčastěji setkává s drogou na ulici.

Pro vznik závislosti je ale nejdůležitější pravidelné užívání návykové látky. V dotazníku bylo za pravidelné užívání považováno, že si ji dopřejí jednou týdně alespoň po dva měsíce. K pravidelnému užívání se přihlásilo téměř 30 procent mladistvých.  Ve skupině dětí od 11 do 15 let to bylo 19,5 procenta a s narůstajícím věkem se tyto hodnoty jen zvyšují. 

Za nejčastěji užívaný alkohol dospívající označili pivo (49,3 procent) dále pak víno (26 procent) a v těsném závěsu tvrdý alkohol (24,6 procent).  Žáci brněnských škol nejčastěji zajdou na 1 -3 piva, jak uvedlo 63 procent z nich, jedenkrát týdně, popřípadě si až 42 procent dá 2 deci vína.

K pravidelnému kouření cigaret se přihlásilo 29 procent dětí. Nejběžnějším množstvím je 1-3 cigarety denně. Ke kouření marihuany se pak přiznalo 9,5 procent studentů, 57 procent z nich kouří marihuanu jednou týdně.

Podle vedoucí Terapeutického centra Rokycanova, Mgr. Tereza Janačíkové - Novákové, DiS., není až tak překvapující zvědavost mladistvých a jejich ojedinělý kontakt s návykovou látkou. „Alarmující je pravidelné užívání alkoholu a cigaret. V dětech to vzbuzuje mylný pocit, že tyto drogy jsou přirozenou součástí života. Toto chování pak může vést k následným problémům se závislostí jak na alkoholu, tak na ostatních návykových látkách, včetně gamblerství,“ uvedla.

Se závislostí na automatech můžete skončit v nemocnici. Víc se dočtete zde.

Průzkum také hledal odpověď na otázku, kam by se dítě obrátilo o pomoc, pokud by ji potřebovalo. Asi 45 procent volilo odbornou pomoc a 21 procent by to zkusilo vyřešit samostatně. „Zvláštní je, že pouze 9 procent dětí by se s žádostí o pomoc obrátilo na své rodiče“ uvádí Mgr. Janačíková-Nováková a dodává: „linky důvěry a anonymní chatové poradenství jsou samozřejmě dobrou volbou v řešení problému, ale i přesto by měl rodič stát jako první v podpoře a pochopení problému dítěte. I když se jedná o závislost.“

Cílem průzkumu, jehož anonymní dotazníky vyplnilo 1939 studentů, bylo zjistit stav zneužívání návykových látek na základních a středních školách v Brně. Do projektu se zapojilo 20 brněnských škol.

Kde vám pomohou?

Máte-li potíže se závislostí svého dítěte na alkoholu, můžete se obrátit na A Kluby ČR. Kromě osobní podpory nabízejí i internetové on-line poradenství na www.akluby.cz.    

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 224 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.