Inzerce

Kokain

4. května 2007, PharmDr. Hana Šindelářová   |   přečteno: 30701x

V zeměpise jsem nikdy nebyla příliš silná. O Bogotě vím pouze to, že je hlavním městem Kolumbie a že tam plyšovým medvídkům vycpávají bříška podivným materiálem.

foto: shutterstock.com

V zeměpise jsem nikdy nebyla příliš silná. O Bogotě vím pouze to, že je hlavním městem Kolumbie a že tam plyšovým medvídkům vycpávají bříška podivným materiálem. Sníh, který padá za třicet stříbrných z medvídka, jinak koks, cukr, pudr nebo kokos jsou slangové výrazy pro kokain, další z řady drog našeho seriálu. Kokain, sněhobílý prášek rozpustný ve vodě řadíme mezi psychostimulační drogy -- drogy s povzbuzujícím účinkem na centrální nervový systém.

Zemí původu kokainu je Latinská Amerika. Tady roste "božský strom Inků" stále zelený keř Erythroxilon coca (Koka pravá), z jehož listů se hlavní obsahová látka, alkaloid kokain, izoluje. Koka roste hlavně v Bolívii, Peru, Kolumbii, Brazílii, ale i na Jamajce, Jávě a Cejlonu. Listy z keřů vypěstovaných v různých zemí se liší barvou a velikostí listů. Droga se vyrábí zejména z kultur vypěstovaných v Peru, Bolívii a Kolumbii.

Indiánům se podařil geniální kousek. Najít rostlinu, která funguje proti všem přírodním zákonům - zbaví pocitu hladu, žízně i únavy a ještě zvýší fyzický a duševní výkon. Staří Inkové používali kokain jako utišující prostředek při operacích lebky. Dodnes se používá v medicíně pro své lokálně anestetické - místně znecitlivující účinky. Z listů koky se také vařily osvěžující nápoje . Jednak jakási méněcenná náhražka čaje ale hlavně od roku 1885 světově proslulá Coca Cola. Ta obsahovala pravý kokain až do roku 1903. Zatímco opiátům trvalo rozšíření do Evropy několik století, kokainu k tomu stačilo několik desítek let. V 80.letech byl hitem ve Spojených státech, o několik let později dorazila vlna kokainu i do Evropy. Dnes se veškerá vypěstovaná produkce využije ke žvýkání a na výrobu kokainu . Jenom v povodí Amazonky je na kokainu závislých asi 5,5 miliónu lidí. Hlavní podíl na výrobě a pašování kokainu má kolumbijská mafie, která k jeho šíření letecky a přes moře najímá pašeráky z celého světa.

Nejčastějšímu způsobem užívání kokainu je žvýkání buď samotných listů, nebo směsi listů s vápnem. Je to nedílná součást života domorodců žijících vysoko v Andách. Není bez zajímavosti, že při přerušení tohoto zvyku, například při stěhování do nižších poloh, jim kokain nijak výrazně nechybí.

Druhý způsob, rovněž typický právě pro kokain, je šňupání kokainového prášku. Mladík, který se na hausparty vrací z WC v rozjařeném stavu s bílým práškem pod nosem, rozhodně neochutnával bohatě cukrovanou buchtu. Kokain navozuje euforickou náladu, odstraňuje pocitu hladu a zvyšuje výkon svalů. Kokainista je hyperaktivní, excitovaný, bez společenských zábran, má pocit pohody, barevné vidění, jeho zážitky a prožitky jsou intenzivnější. Převládá pocit zněkolikanásobení tělesných i duševních sil. Kokain má velký vliv i na sexuální chování. Zatím co u žen vznikají erotické představy a orgasmus je silnější, u mužů je to pravý opak. Kokain ničí veškeré jejich sexuální touhy a schopnosti. Po odeznění psychostimulačních účinků se dostavuje úzkost a nepřátelské až agresivní chování, někdy se připojí i halucinace a delirium. Podrážděnost je způsobena nedostatečným příjmem potravy a spánkovým deficitem. Délka a intenzita účinku je dána způsobem podání. Je-li kokain přijímán přes nosní sliznici šňupáním, účinek se dostavuje později a je méně intenzivnější. Kokain totiž na druhé straně způsobuje i stahování cév nosní sliznice a tím i zpomalené vstřebávání drogy. Návyk na takto užívaný kokain se nijak výrazně neprojevuje. Pokud se neobjeví závažnější psychické problémy, lze ho snášet, na rozdíl od jiných drog, poměrně dlouho. U lidí, kteří pravidelně šňupají kokain, můžeme pozorovat odumírání nosní sliznice v důsledku chronického nedokrvení. Mohou se také projevit poruchy srdečního rytmu a náchylnost ke křečím. Kokain lze používat i v kombinaci s ostatními drogami, hlavně s LSD a amfetaminem. Smrtelně nebezpečná je však jeho kombinace s barbituráty nebo morfinem.

Třetí způsob, jak si kokainu beze zbytku užít, je jeho inhalace. Kouření kokainu v chemicky upravené formě označované názvem crack se praktikuje přibližně od roku 1986. Krystalky látky se přidávají do tabáku a při kouření se z plic velmi rychle vstřebávají. Během několika minut je koncentrace látky v mozku maximální, ale velmi rychle zase klesá a proto dochází ke stavu, který je přirovnáván k úderu blesku či velké ráně. Mimořádně příjemný a intenzivní prožitek však trvá pouze chvíli. Střídání vysokých koncentrací s jejich prudkým poklesem vede narkomana ke stále častější aplikaci a zvyšování dávky. Crack je jedna z nejnebezpečnějších drog, která se kdy objevila. Vyvolává psychickou závislost již po šesti dávkách. (V případě nitrožilního podání stačí jedna dávka!) Při šňupání kokainu se intenzivní prožitek zvaný ,,rush" nedostavuje, ale ostatní stimulační vlivy na centrální nervový systém zůstávají zachovány.

Slabou útěchou pro nás rodiče může být pouze to, že kokain i crack jsou drogy velmi drahé, takže zejména z finančních důvodů nehrozí jeho masovější rozšíření mezi děti a mládež, u které zřejmě bude ještě dlouho vítězit dostupnější, ale méně nebezpečnější marihuana.

autor: PharmDr. Hana Šindelářová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jméno a příjmení1 poděkování

Když si dám drink jednou za čas, jsem alkoholik? Jesrli jo, nejsem v tom sám a v tom případě bysme se měli jít všichni léčit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. prosince 2009, 20:55:31

Mirek

To mas pravdu. Asi jsme vsichno alkoholici.

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. července 2010, 00:14:07

Zase já

Neomlouvej si to. Každej,kdo se těší, že si dá v pátek pivo, je alkoholik. To nám říkali už na základce z protidrogovýho. Takže jo,republika je samej alkoholik a spíš je smutný, ze si to nikdo nepřizná.

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. dubna 2017, 00:03:52


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

  • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

    Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

  • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

    Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.