Když se vám nedaří přestat kouřit, přizvěte odborníka

( Renata Vyšínová | přečteno: 7906x )

Típnout poslední cigaretu a bez jakékoli pomoci, to dokáže jen málokdo. Všichni ostatní potřebují pomoc. Zabere víc náplast, léky nebo elektronická cigareta? Na to jsme hledali odpovědi u odborníků.

shutterstock.com

Několik otázek jsme za vás položili MUDr. Alexandře Kmeťové z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Jak se od sebe liší, když se někdo snaží přestat poprvé a jiný již poněkolikáté? Měl by každý z nich zvolit jiný způsob odvykání?

"Kouření je chronické, vracející se onemocnění. Je však důležité nevnímat návrat ke kouření po jisté době abstinence jako selhání, právě naopak - poučit se. Uvědomit si, v jaké situaci pacient selhal a naplánovat důsledně předem náhradní řešení pro tuto situaci tak, aby si v budoucnu nezapálil. Jednotlivé pokusy se mohou lišit zkušeností kuřáka z předchozího pokusu. Léky se používají ty samé, jen se může změnit preparát, nebo použít kombinace."

Doporučujete nikotinové náplasti – a raději hned, nebo až když selhává vůle?

"Pokud pacient není schopen přestat kouřit bez léčby, je tato jistě indikovaná. Co se týče náhradní terapie nikotinem, je vhodné kombinovat náplast s orální formou nikotinu (tj. inhalátorem nebo žvýkačkou), protože náplast uvolňuje nikotin pozvolna a žvýkačka nebo inhalátor slouží k pokrytí akutní potřeby nikotinu."

Je dobré řešení nahradit obyčejnou cigaretu tou elektronickou?

"Elektronické cigarety jsou v ČR považovány za tabákový výrobek. Obsahují výtažek z tabáku, nejedná se o čistý nikotin, některé studie ukázaly dokonce stopovou přítomnost karcinogenů. Je však pravdou, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety - záměrně se vyhýbám slovu "zdravější" ve spojení s tabákem!"

Kdy by měl kuřák zajít do centra pro odbornou pomoc? Kolik pak za ni zaplatí?

"Jakmile je pacient motivován k odvykání a nedaří se mu přestat, měl by vyhledat odbornou pomoc. V Centrech pro závislé na tabáku, kterých je po celé ČR kolem 35, je léčba hrazená zdravotními pojišťovnami - pacient hradí pouze 30 Kč poplatek za vyšetření. Naopak, léky hrazené nejsou, ty si pacient musí hradit sám."

A na kolik takové léky přijdou?

"Léky jsou indikovanány u fyzicky závislých pacientů a slouží k potlačení abstinenčních příznaků. Jejich cena se liší dle preparátu, pohybuje se kolem ceny krabičky - krabičky a půl cigaret denně (tj. cca 2 000 Kč měsíčně). Většina pacientů však za cigarety dá víc - nicméně 70 Kč denně za krabičku "bolí méně" než dát najednou 2 000 za léky."

Jak dlouho trvá obvykle proces odvykání - a po jaké lhůtě o sobě může kuřák říci, že už to zvládl.

"Kouření je závislost jako každá jiná. Pacienty zpravidla považujeme za abstinenty po roce nekouření, nicméně platí to samé jako např. u alkoholiků - jakmile chtějí udržet abstinenci, nesmí si již nikdy dát skleničku (resp. cigaretu), protože se jednak aktivují receptory pro nikotin, jednak se vrátí k naučenému chování, tím pádem je 99% šance, že začnou kouřit. Postoj abstinujícího kuřáka k cigaretám již nikdy nebude takový, jako postoj nekuřáka. A návrat ke kouření v ambulanci vidíme i po desítkách let. Je potřeba během celého zbytku života zvýšené ostražitosti a pamatovat si, že i jedna cigareta, nebo dokonce i jen potažení z cigarety jej může vrátit ke kouření!"

Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Zúza

Dobrý večer, měla jsem to štěstí, že mne před více jak dvěma lety oslovila technika pomocí přístroje BICOM2000-kouřila jsem v té době téměř 44let.Terapie na zmíněném přístroji je jednoduchá,nebolestivá,časově nenáročná-finančně milostrdná..před 26měsíci stála 1000,-Kč, dnes 1300,-Kč.Je mnohem levnější, než celé Champixy, Nicorette náplasti, žvýkačky a jiné nesmysly...také je účinější...tato terapie má úspěch u zhruba 90% klientů. Jen člověk musí být připraven opravdu kouřit přestat. Pokud připraveni a odhodláni nejste, pak není nic, co by Vám pomohlo.Jen mne veeelmi udivuje, že tuto metodu nikdo moc nedoporučuje...PROČ????se o ní nezmiňuje paní Mudra Králíková se svojí suitou?No protože by přišly o kšeft-tu svoji ordinaci na Karláku by museli zavřít a přišla by i o mnoho peněz od farmaceutického průmyslu, když doporučuje a předepisuje náplasti,champix a podobná svinstva klientům, kteří to v dobré víře že jim to pomůže k nekouření používají. Terapie mi pomohla na první pokus - bez bolestí hlavy, absťáků atd.-mohu jen vřele doporučit!Mohu sedět mezi kuřáky a naprosto mi nevadí,že si zapalují cigárko...vadí mi pak jen doma, jak mi smrdí vlasy,kůže, šaty-dříve jsem to jako kuřák neregistrovala...musela jsem být pohroma pro nekuřáky:((((((Jen jedna firma funguje v Praze,Pardubicích, Kolíně a Hradci Králové...ale když budou zájemci dobře hledat, tak se touto terapií zabývá firem více po clé republice. Zdravím a přeji hodně úspěchů při pokusech o nekouření. Zúza

fulla

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Aniette

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
51%
Zatím hlasovalo 387 lidí
Inzerce
Našim čtenářům pomáhá
NICORETTE INVISIPATCH 10 MG/16 H  7X10MG NáplastNICORETTE INVISIPATCH 10 MG/16 H 7X10MG Náplast

K léčbě závislosti na tabáku, ke zmírnění touhy po kouření (nikotinu) a ke zmírnění abstinenčních příznaků.

524 Kč Koupit
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Když hypnóza od kouření nepomůže, jděte do centra

Hypnóza by vás měla zbavit chuti na cigaretu během chvíle, ale ne vždy to vyjde. O alternativních metodách při odvykání kouření jsme si povídali s MUDr. Magdalenou Popelkovou, primářkou plicního oddělení Nemocnice v České Lípě.

Odradit děti od kouření je potřeba včas

Světový den bez tabáku si připomeneme 31. května. Jeho hlavním letošním tématem je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hledání cest, jak ochránit před sofistikovanými strategiemi tabákového průmyslu především děti a mladistvé. Závislost na nikotinu se u dětí a mladých lidí až do 25 let podle vědců vytváří až sedmkrát rychleji než u dospělých.

Růžena: Kouřit mi prostě chutná, takže přestat je těžké

V dalším textu našeho seriálu o odvykání kouření přinášíme skutečný příběh paní Růženy, která se během téměř padesáti let kouření snažila přestat se svým zlozvykem mnohokrát. Dvakrát vydržela nekouřit několik let, ale "železnou košili" si zase vždycky oblékla. Ví, že má problém, o spolupráci s lékaři však neuvažuje. Proč?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.