Inzerce

Když se vám nedaří přestat kouřit, přizvěte odborníka

11. února 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 7441x

Típnout poslední cigaretu a bez jakékoli pomoci, to dokáže jen málokdo. Všichni ostatní potřebují pomoc. Zabere víc náplast, léky nebo elektronická cigareta? Na to jsme hledali odpovědi u odborníků.

foto: shutterstock.com

Několik otázek jsme za vás položili MUDr. Alexandře Kmeťové z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Jak se od sebe liší, když se někdo snaží přestat poprvé a jiný již poněkolikáté? Měl by každý z nich zvolit jiný způsob odvykání?

"Kouření je chronické, vracející se onemocnění. Je však důležité nevnímat návrat ke kouření po jisté době abstinence jako selhání, právě naopak - poučit se. Uvědomit si, v jaké situaci pacient selhal a naplánovat důsledně předem náhradní řešení pro tuto situaci tak, aby si v budoucnu nezapálil. Jednotlivé pokusy se mohou lišit zkušeností kuřáka z předchozího pokusu. Léky se používají ty samé, jen se může změnit preparát, nebo použít kombinace."

Doporučujete nikotinové náplasti – a raději hned, nebo až když selhává vůle?

"Pokud pacient není schopen přestat kouřit bez léčby, je tato jistě indikovaná. Co se týče náhradní terapie nikotinem, je vhodné kombinovat náplast s orální formou nikotinu (tj. inhalátorem nebo žvýkačkou), protože náplast uvolňuje nikotin pozvolna a žvýkačka nebo inhalátor slouží k pokrytí akutní potřeby nikotinu."

Je dobré řešení nahradit obyčejnou cigaretu tou elektronickou?

"Elektronické cigarety jsou v ČR považovány za tabákový výrobek. Obsahují výtažek z tabáku, nejedná se o čistý nikotin, některé studie ukázaly dokonce stopovou přítomnost karcinogenů. Je však pravdou, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety - záměrně se vyhýbám slovu "zdravější" ve spojení s tabákem!"

Kdy by měl kuřák zajít do centra pro odbornou pomoc? Kolik pak za ni zaplatí?

"Jakmile je pacient motivován k odvykání a nedaří se mu přestat, měl by vyhledat odbornou pomoc. V Centrech pro závislé na tabáku, kterých je po celé ČR kolem 35, je léčba hrazená zdravotními pojišťovnami - pacient hradí pouze 30 Kč poplatek za vyšetření. Naopak, léky hrazené nejsou, ty si pacient musí hradit sám."

A na kolik takové léky přijdou?

"Léky jsou indikovanány u fyzicky závislých pacientů a slouží k potlačení abstinenčních příznaků. Jejich cena se liší dle preparátu, pohybuje se kolem ceny krabičky - krabičky a půl cigaret denně (tj. cca 2 000 Kč měsíčně). Většina pacientů však za cigarety dá víc - nicméně 70 Kč denně za krabičku "bolí méně" než dát najednou 2 000 za léky."

Jak dlouho trvá obvykle proces odvykání - a po jaké lhůtě o sobě může kuřák říci, že už to zvládl.

"Kouření je závislost jako každá jiná. Pacienty zpravidla považujeme za abstinenty po roce nekouření, nicméně platí to samé jako např. u alkoholiků - jakmile chtějí udržet abstinenci, nesmí si již nikdy dát skleničku (resp. cigaretu), protože se jednak aktivují receptory pro nikotin, jednak se vrátí k naučenému chování, tím pádem je 99% šance, že začnou kouřit. Postoj abstinujícího kuřáka k cigaretám již nikdy nebude takový, jako postoj nekuřáka. A návrat ke kouření v ambulanci vidíme i po desítkách let. Je potřeba během celého zbytku života zvýšené ostražitosti a pamatovat si, že i jedna cigareta, nebo dokonce i jen potažení z cigarety jej může vrátit ke kouření!"

Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Zúza

Dobrý večer, měla jsem to štěstí, že mne před více jak dvěma lety oslovila technika pomocí přístroje BICOM2000-kouřila jsem v té době téměř 44let.Terapie na zmíněném přístroji je jednoduchá,nebolestivá,časově nenáročná-finančně milostrdná..před 26měsíci stála 1000,-Kč, dnes 1300,-Kč.Je mnohem levnější, než celé Champixy, Nicorette náplasti, žvýkačky a jiné nesmysly...také je účinější...tato terapie má úspěch u zhruba 90% klientů. Jen člověk musí být připraven opravdu kouřit přestat. Pokud připraveni a odhodláni nejste, pak není nic, co by Vám pomohlo.Jen mne veeelmi udivuje, že tuto metodu nikdo moc nedoporučuje...PROČ????se o ní nezmiňuje paní Mudra Králíková se svojí suitou?No protože by přišly o kšeft-tu svoji ordinaci na Karláku by museli zavřít a přišla by i o mnoho peněz od farmaceutického průmyslu, když doporučuje a předepisuje náplasti,champix a podobná svinstva klientům, kteří to v dobré víře že jim to pomůže k nekouření používají. Terapie mi pomohla na první pokus - bez bolestí hlavy, absťáků atd.-mohu jen vřele doporučit!Mohu sedět mezi kuřáky a naprosto mi nevadí,že si zapalují cigárko...vadí mi pak jen doma, jak mi smrdí vlasy,kůže, šaty-dříve jsem to jako kuřák neregistrovala...musela jsem být pohroma pro nekuřáky:((((((Jen jedna firma funguje v Praze,Pardubicích, Kolíně a Hradci Králové...ale když budou zájemci dobře hledat, tak se touto terapií zabývá firem více po clé republice. Zdravím a přeji hodně úspěchů při pokusech o nekouření. Zúza

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. července 2012, 19:52:58

fulla

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. září 2012, 10:47:58

Aniette

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. prosince 2012, 21:13:55


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 33 lidí.
Inzerce
Našim čtenářům pomáhá
NICORETTE Ústní sprej 13,2 ml - 150 dávekNICORETTE Ústní sprej 13,2 ml - 150 dávek

ZBAVTE SE ZÁVISLOSTI NA KOUŘENÍ. Účinkuje rychle a potlačí touhu po cigaretě již po 60 sekundách. Nejrychlejší úleva od chuti na cigaretu a nutkání kouřit. Umožňuje plynule reagovat na potřebu doplnění nikotinu v těle. Dovoluje postupné snižování dodávané dávky nikotinu. Lék k orálnímu podání, obsahuje nikotin.

379 Kč Koupit

Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.