Leukoplakie - bílé skvrny v ústech

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6514x )

Leukoplakie je označení pro drobné nestíratelné bílé povlaky, které se vyskytují nejčastěji v dutině ústní. Vznik leukoplakií je nejčastěji podmíněn kouřením. Vyskytují se však i nekuřácké leukoplakie, které mohou mít za následek vznik rakovinného ložiska. Léčba leukoplakie je většinou velmi snadná, stačí omezit kouření.

shutterstock.com

Leukoplakie je označení pro drobné bílé nestíratelné povlaky, které se mohou vyskytovat kdekoliv na povrchu těla, nejčastěji však na sliznicích, často na jazyku. Jedná se o onemocnění, kterému se říká metaplazie. Jde o to, že dojde k přeměně patologické tkáně zpět na fyziologickou, ovšem jde o tkáň jiného typu, než která by tam měla být. To znamená, že je to zdravá tkáň, jen je na špatném místě. Díky přeměně těchto buněk může v leukoplakiích docházet k tzv. malignímu zvratu, tedy ke vzniku rakovinného ložiska, přesněji se jedná o dlaždicobuněčný karcinom.

Leukoplakie mohou přebývat poměrně dlouhou dobu na těle pacienta, aniž by byly nalezeny. Často totiž pacientovi nepůsobí žádné obtíže a jsou nalezeny pouze v případě, kdy jsou lokalizovány na viditelném místě. Jindy mohou být vyvýšené a s drobnými prasklinami na povrchu, takže je pacient objeví při jídle nebo při mluvení. Pak je na místě navštívit lékaře a domluvit se na dalším postupu.

Orální leukoplakie

Nejvíce nápadné jsou leukoplakie v dutině ústní - orální leukoplakie. Ty dělíme podle původu dělíme na kuřácké a nekuřácké. Jak již z názvů vyplývá, kuřácké leukoplakie vznikají v souvislosti s kouřením cigaret a nejvíce jsou jimi postiženi muži ve středním a vyšším věku. Naopak nekuřácké leukoplakie nemají žádnou souvislost s kouřením, přesto v nich paradoxně dochází ke vzniku rakoviny výrazně častěji. Kromě kouření se mezi příčiny vzniku leukoplakií řadí také konzumace tvrdého alkoholu či dlouhotrvající neléčené infekce a to především kvasinkové. Další příčinou je pak příčina mechanická: opakované dráždění sliznice špatně tvarovanými zubními náhradami nebo rovnátky. Zvláštním typem leukoplakie je takzvaná ,,vlasatá leukoplakie", která vzniká u pacientů trpících HIV infekcí či EB virem neboli jednou z forem mononukleózy. Při této vlasaté leukoplakii jsou patrné změny a bílé povlaky na hranách jazyka v jeho prvních dvou třetinách. Tyto bílé povlaky pak mohou postihnout i sliznici tváří a patra.

Příznaky leukoplakie

Jak již bylo řečeno, leukoplakie se projevuje bělavými povlaky na sliznicích. Tyto povlaky jsou ostře ohraničené a tedy dobře viditelné. Povlaky se mohou objevit nejen v dutině ústní, ale i na jiných sliznicích, zejména na sliznicích ženského zevního genitálu, či uvnitř na sliznici močového měchýře. Při leukoplakii pozorujeme též zvýšené až nadměrné rohovatění kůže.

Léčba leukoplakie

Pokud je leukoplakie drobná, nekomplikovaná, a nepůsobí žádné větší problémy, postačí vynechat na určitou dobu kouření cigaret a leukoplakie sama zmizí. Někdy je však nutné přistoupit k léčbě, aby nedošlo ke komplikacím, jakými je krvácení, zanesení infekce, nebo dokonce již zmíněná rakovina. Při podezření na kvasinkovou infekci se podávají tzv. antimykotika, někdy lze využít kryoterapii (léčbu velmi nízkou teplotou). Pouze v obzvláště závažných případech a při rozsáhlém poškození sliznice, se provádí chirurgické odstranění leukoplakie a náhrada vyjmuté tkáně zdravou.

Prevence leukoplakie

Prevence opět hraje klíčovou roli. Pokud se chceme vyhnout vzniku leukoplakií, stačí dodržovat několik základních preventivních pravidel:

  • Velmi důležitá je každodenní péče o chrup, zubní náhrady a rovnátka.
  • Dále se doporučuje nekouřit a omezit konzumaci destilátů, které mají prokazatelný vliv na sliznici dutiny ústní a jsou nejčastější příčinou vzniku leukoplakií a z nich vycházející rakoviny.

Leukoplakie mohou být nepříjemným onemocněním, především z důvodu nevzhledně povleklého jazyka, který je patrný během řeči a značně tak může člověka trpícího tímto onemocněním v sociálním životě omezovat. Nicméně platí, že leukoplakie je onemocnění, které je dobře léčitelné, pokud je však pacient ukázněný a správně dodržuje zásady prevence a lékařem stanovený léčebný plán.

Zdroj: zdravi.euro.cz

Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 110 lidí
Inzerce
Našim čtenářům pomáhá
NICORETTE Ústní sprej 13,2 ml - 150 dávekNICORETTE Ústní sprej 13,2 ml - 150 dávek

ZBAVTE SE ZÁVISLOSTI NA KOUŘENÍ. Účinkuje rychle a potlačí touhu po cigaretě již po 60 sekundách. Nejrychlejší úleva od chuti na cigaretu a nutkání kouřit. Umožňuje plynule reagovat na potřebu doplnění nikotinu v těle. Dovoluje postupné snižování dodávané dávky nikotinu. Lék k orálnímu podání, obsahuje nikotin.

379 Kč Koupit
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Když hypnóza od kouření nepomůže, jděte do centra

Hypnóza by vás měla zbavit chuti na cigaretu během chvíle, ale ne vždy to vyjde. O alternativních metodách při odvykání kouření jsme si povídali s MUDr. Magdalenou Popelkovou, primářkou plicního oddělení Nemocnice v České Lípě.

Nejčastější dotazy na odvykání kouření

Odvykání kouření bez cizí pomoci má velmi malou šanci na úspěch. Kde hledat pomoc?

Odradit děti od kouření je potřeba včas

Světový den bez tabáku si připomeneme 31. května. Jeho hlavním letošním tématem je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) hledání cest, jak ochránit před sofistikovanými strategiemi tabákového průmyslu především děti a mladistvé. Závislost na nikotinu se u dětí a mladých lidí až do 25 let podle vědců vytváří až sedmkrát rychleji než u dospělých.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.