Inzerce

Motivace k hubnutí

4. května 2007, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 13704x

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat.

foto: shutterstock.com

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat. Nůž a vidlička se totiž při nesprávném zacházení stávají snad nejnebezpečnější zbraní v ruce člověka.

Jaké jsou další důvody pro redukci váhy? Pro někoho jsou nadbytečné kilogramy zátěží při pohybu, zvláště pokud dříve aktivně sportoval. Zadýchává se do schodů, má potíže se zavázáním tkaniček. Jiní zase chtějí hubnout z důvodů společenských. Ostýchají se před svými známými, kteří je dříve znali poněkud štíhlejší. Trpí pocity osamělosti, myslí si, že nemají tolik příležitostí navazovat společenské kontakty.

Někdo může být motivován důvodem citovým - má problémy s navázáním partnerských vztahů nebo postava vadí partnerovi, manželovi či manželce. Nebo je to důvod estetický - stydíte se jít na plovárnu v plavkách, je Vám líto, že si nemůžete koupit slušivé módní šaty, připadáte si starší a neatraktivní. Častým důvodem je i vnější tlak, obezita Vám např. překáží v zaměstnání či Vaše okolí nevhodně na účet Vaší obezity vtipkuje. Konečně to může být i subjektivní nespokojenost, kdy obezita vadí především Vám samotným, nemůžete se na sebe podívat do zrcadla, jste nespokojeni s tím, že se nedovedete kontrolovat, toužíte po nižší váze, kterou jste měli dříve.

Pozor však na to, aby Vaše motivace k hubnutí nebyla nereálná. Někteří z Vás si myslí, že jejich tělo může za všechny nepříjemnosti a že až zhubnou, všechny životní problémy automaticky zmizí. Sní o budoucnu, kdy budou štíhlí, kdy pro ně teprve začne opravdový život. Všechno ostatní - od nákupu hezkých šatů, budování úspěšného společenského života až po nalezení vhodného životního partnera - odkládají až na dobu po zhubnutí.

Redukce váhy Vám samozřejmě přinese hodně zisků, ale nemůžete předpokládat, že vyřeší vše. Zhubnutí Vám nepřinese např. změnu chování. I když budete hubení, budete to stále Vy, Vaše osobnost se vším všudy. Žena, která očekává, že odstraněním nadbytečných kilogramů zmizí i veškeré problémy v manželství, může být po redukci váhy zklamána. Zamyslete se nad sebou, s čím kromě své tloušťky nejste ještě u sebe spokojeni. Pokud zjistíte, že příčinou Vaší nespokojenosti se sebou samým nejsou jenom nadbytečné kilogramy, pracujte na nápravě ihned a neodkládejte to až po zhubnutí. Pokud kvůli obezitě nevykonáváte nějaké činnosti (stydíte se jít koupat, cvičit apod.), přinuťte se začít žít naplno hned teď i s kilogramy navíc.

Pokud jste došli k závěru, že Vaše motivace je dostatečná, vyberte si velký den, kdy začnete a těšte se na něj. Nezapomeňte, že tento pokus o zhubnutí má být pro Vás pokusem posledním, a to úspěšným. A nezapomeňte, že ti, kteří mají nereálnou motivaci a nejsou připraveni na to, že se problémy samy o sobě po redukci váhy nevyřeší, bývají často zklamáni a rychle potom nabírají ztracené kilogramy.

příští článek: Zisky a ztráty při hubnutí

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

    Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

  • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

    Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

  • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

    Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.