Inzerce

Motivace k hubnutí

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 14431x )

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat.

shutterstock.com

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat. Nůž a vidlička se totiž při nesprávném zacházení stávají snad nejnebezpečnější zbraní v ruce člověka.

Jaké jsou další důvody pro redukci váhy? Pro někoho jsou nadbytečné kilogramy zátěží při pohybu, zvláště pokud dříve aktivně sportoval. Zadýchává se do schodů, má potíže se zavázáním tkaniček. Jiní zase chtějí hubnout z důvodů společenských. Ostýchají se před svými známými, kteří je dříve znali poněkud štíhlejší. Trpí pocity osamělosti, myslí si, že nemají tolik příležitostí navazovat společenské kontakty.

Někdo může být motivován důvodem citovým - má problémy s navázáním partnerských vztahů nebo postava vadí partnerovi, manželovi či manželce. Nebo je to důvod estetický - stydíte se jít na plovárnu v plavkách, je Vám líto, že si nemůžete koupit slušivé módní šaty, připadáte si starší a neatraktivní. Častým důvodem je i vnější tlak, obezita Vám např. překáží v zaměstnání či Vaše okolí nevhodně na účet Vaší obezity vtipkuje. Konečně to může být i subjektivní nespokojenost, kdy obezita vadí především Vám samotným, nemůžete se na sebe podívat do zrcadla, jste nespokojeni s tím, že se nedovedete kontrolovat, toužíte po nižší váze, kterou jste měli dříve.

Pozor však na to, aby Vaše motivace k hubnutí nebyla nereálná. Někteří z Vás si myslí, že jejich tělo může za všechny nepříjemnosti a že až zhubnou, všechny životní problémy automaticky zmizí. Sní o budoucnu, kdy budou štíhlí, kdy pro ně teprve začne opravdový život. Všechno ostatní - od nákupu hezkých šatů, budování úspěšného společenského života až po nalezení vhodného životního partnera - odkládají až na dobu po zhubnutí.

Redukce váhy Vám samozřejmě přinese hodně zisků, ale nemůžete předpokládat, že vyřeší vše. Zhubnutí Vám nepřinese např. změnu chování. I když budete hubení, budete to stále Vy, Vaše osobnost se vším všudy. Žena, která očekává, že odstraněním nadbytečných kilogramů zmizí i veškeré problémy v manželství, může být po redukci váhy zklamána. Zamyslete se nad sebou, s čím kromě své tloušťky nejste ještě u sebe spokojeni. Pokud zjistíte, že příčinou Vaší nespokojenosti se sebou samým nejsou jenom nadbytečné kilogramy, pracujte na nápravě ihned a neodkládejte to až po zhubnutí. Pokud kvůli obezitě nevykonáváte nějaké činnosti (stydíte se jít koupat, cvičit apod.), přinuťte se začít žít naplno hned teď i s kilogramy navíc.

Pokud jste došli k závěru, že Vaše motivace je dostatečná, vyberte si velký den, kdy začnete a těšte se na něj. Nezapomeňte, že tento pokus o zhubnutí má být pro Vás pokusem posledním, a to úspěšným. A nezapomeňte, že ti, kteří mají nereálnou motivaci a nejsou připraveni na to, že se problémy samy o sobě po redukci váhy nevyřeší, bývají často zklamáni a rychle potom nabírají ztracené kilogramy.

příští článek: Zisky a ztráty při hubnutí

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 224 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hubneme s Merrylinkou: třetí vážení

Naše tři dobrovolnice z projektu "Hubneme s Merrylinkou" hubnou již půl roku. Koncem května, kdy náš projekt končí, budete mít možnost dozvědět se více o jejich problémech, se kterými se potýkaly i uvidět změny na jejich postavách na fotografiích.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Pozor na diety

Tak jako auto potřebuje k jízdě palivo, potřebuje i tělo ke svému fungování energii. Pro naše tělo jsou palivem potraviny, které mu umožňují, aby správně fungovalo - srdci, aby rozvádělo krev do celého těla, plicím k dýchání, svalům k pohybu a mozku k myšlení, zkrátka umožňují nám žít.

Jídlo v restauraci nemusí zničit plány na dietu

I když držíte dietu, můžete občas zajít do restaurace na jídlo. Pak je dobré vědět, že porce grilovaného kuřete má polovinu kilojaulů ve srovnání s kuřetem pečeným a čtyřikrát menší energetickou hodnotu, než třeba slepice na smetaně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.