Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Motivace k hubnutí

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 14848x )

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat.

shutterstock.com

Pro zahájení hubnutí je nejdůležitější, abyste byli k redukci váhy nějak motivováni. Položte si otázku, proč chcete zhubnout právě Vy. Existuje mnoho důvodů, kvůli nimž stojí za to hubnout. Velmi závažný je důvod zdravotní; pokud to není Váš případ, radujte se, že jste začali pracovat na zkvalitnění svého života včas. Je totiž daleko snazší zdravotním obtížím pramenícím z obezity předcházet, než je odstraňovat. Nůž a vidlička se totiž při nesprávném zacházení stávají snad nejnebezpečnější zbraní v ruce člověka.

Jaké jsou další důvody pro redukci váhy? Pro někoho jsou nadbytečné kilogramy zátěží při pohybu, zvláště pokud dříve aktivně sportoval. Zadýchává se do schodů, má potíže se zavázáním tkaniček. Jiní zase chtějí hubnout z důvodů společenských. Ostýchají se před svými známými, kteří je dříve znali poněkud štíhlejší. Trpí pocity osamělosti, myslí si, že nemají tolik příležitostí navazovat společenské kontakty.

Někdo může být motivován důvodem citovým - má problémy s navázáním partnerských vztahů nebo postava vadí partnerovi, manželovi či manželce. Nebo je to důvod estetický - stydíte se jít na plovárnu v plavkách, je Vám líto, že si nemůžete koupit slušivé módní šaty, připadáte si starší a neatraktivní. Častým důvodem je i vnější tlak, obezita Vám např. překáží v zaměstnání či Vaše okolí nevhodně na účet Vaší obezity vtipkuje. Konečně to může být i subjektivní nespokojenost, kdy obezita vadí především Vám samotným, nemůžete se na sebe podívat do zrcadla, jste nespokojeni s tím, že se nedovedete kontrolovat, toužíte po nižší váze, kterou jste měli dříve.

Pozor však na to, aby Vaše motivace k hubnutí nebyla nereálná. Někteří z Vás si myslí, že jejich tělo může za všechny nepříjemnosti a že až zhubnou, všechny životní problémy automaticky zmizí. Sní o budoucnu, kdy budou štíhlí, kdy pro ně teprve začne opravdový život. Všechno ostatní - od nákupu hezkých šatů, budování úspěšného společenského života až po nalezení vhodného životního partnera - odkládají až na dobu po zhubnutí.

Redukce váhy Vám samozřejmě přinese hodně zisků, ale nemůžete předpokládat, že vyřeší vše. Zhubnutí Vám nepřinese např. změnu chování. I když budete hubení, budete to stále Vy, Vaše osobnost se vším všudy. Žena, která očekává, že odstraněním nadbytečných kilogramů zmizí i veškeré problémy v manželství, může být po redukci váhy zklamána. Zamyslete se nad sebou, s čím kromě své tloušťky nejste ještě u sebe spokojeni. Pokud zjistíte, že příčinou Vaší nespokojenosti se sebou samým nejsou jenom nadbytečné kilogramy, pracujte na nápravě ihned a neodkládejte to až po zhubnutí. Pokud kvůli obezitě nevykonáváte nějaké činnosti (stydíte se jít koupat, cvičit apod.), přinuťte se začít žít naplno hned teď i s kilogramy navíc.

Pokud jste došli k závěru, že Vaše motivace je dostatečná, vyberte si velký den, kdy začnete a těšte se na něj. Nezapomeňte, že tento pokus o zhubnutí má být pro Vás pokusem posledním, a to úspěšným. A nezapomeňte, že ti, kteří mají nereálnou motivaci a nejsou připraveni na to, že se problémy samy o sobě po redukci váhy nevyřeší, bývají často zklamáni a rychle potom nabírají ztracené kilogramy.

příští článek: Zisky a ztráty při hubnutí

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 14 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Zdravou výživou ke zdravé hmotnosti

V našem dnešním článku začneme hovořit o základních zásadách zdravé výživy a o tom, jakým způsobem si může každý vytvořit zdravý jídelniček podle svých jídelních zvyků. K lepšímu porozumění tohoto tématu se však musíme nejprve seznámit s důležitou pomůckou - potravinovou pyramidou.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce