Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Akutní a chronické močové infekce

( Nina Šeblová | přečteno: 109887x )

S močovými infekcemi se během svého života setká každá druhá žena, u mužů se tyto záněty objevují častěji po 60. roce věku ve spojitosti s problémy s prostatou. Léčba akutního zánětu močových cest trvá obvykle 3 - 5 dní. Chutnou prevenci představují sušené brusinky nebo brusinkový džus.

shutterstock.com

Příznaky zánětu močových cest

Při zánětu dolních močových cest je infekcí zasažen močový měchýř a močová trubice. Při tomto typu zánětu se objevují následující příznaky:


 • pálení a řezání
 • bolestivé močení
 • častější puzení k močení
 • často se objevuje pocit, že moč neudržíte
 • někdy je moč kalná, zapáchá a objevuje se v ní krev
 • bolesti břicha

Při zánětu horních močových cest je infekce v ledvinách, v oblasti ledvinové pánvičky a v močovodu. Příznaky a zánětlivé projevy jsou těžší a nepříjemnější:


 • horečka
 • pocit na zvracení
 • silná bolest v oblasti beder
 • schvácenost a záchvaty třesu
 • příznaky objevující se u zánětu dolních močových cest (pálení, řezání při močení, změna charakteru moči atd.) nemusí být u tohoto typu zánětu tolik výrazné

Léčba močových infekcí - antibiotika nejsou vždy nutná

Diagnostiku zánětu močových cest provádí praktičtí lékaři, urologové a gynekologové. „Zánět možových cest je diagnostikován ve chvíli, kdy se v moči nachází významné množství bakterií a současně jsou přítomny příznaky. Obě tyto podmínky musí být splněny současně,“ říká MUDr. Kateřina Batoníčková z urologické kliniky 2. LF UK a z FN Motol. K lékaři běžte ve chvíli, kdy pocity pálení, bolesti a jiné příznaky trvají déle než 24 až 36 hodin i přes domácí léčení (teplo, klid, dostatečný pitný režim), pokud se v moči objeví krev a pokud je pálení provázeno výtokem z pochvy nebo penisu.


Pro močové infekce jsou charakteristické recidivy - tedy opětovné propuknutí zánětu. Tyto recidivy mohou nastat i několikrát do roka, v některých případech jsou mezi jednotlivými záněty jen několikatýdenní intervaly. Pokud dojde k recidivě, znovu se dostaví typické příznaky a při návštěvě lékaře jsou v moči opět nalezeny bakterie. Již kvůli recidivám a opakovaným zánětům léčbu rozhodně nepodceňujte. „Ženy často močové infekce přecházejí, což může vést k budoucím zdravotním komplikacím a zvýšené nemocnosti,“ říká o důležitosti léčby MUDr. Kateřina Bartoníčková. Pokud se vyskytne infekce močových cest třikrát a víckrát do roka, považuje se to již za chronický průběh onemocnění a je třeba nasadit specializovanou dlouhodobou léčbu.

Zásady správné léčby zánětu dolních močových cest:


 • vždy dodržujte instrukce lékaře
 • pokud lékař nasadí antibiotika, vždy je berte po určenou dobu a nevysazujte je dřív (nejčastěji jsou antibiotika předepisována na 3 - 5 dní)
 • dodržujte pitný režim (během zánětu je třeba vypít 3 - 4 litry tekutin)
 • pokud se infekce vyskytne 3x a víckrát do roka, je třeba naplánovat s urologem či gynekologem komplexnější léčbu (např. v podobě dlouhodobého užívání nízkých dávek antibiotik a imunoterapie)

Řekli jsme si, že zánět horních močových cest, tedy zánět ledvin, ledvinové pánvičky a močovodů má těžší průběh, proto i léčba je delší a pacienta více omezuje. Je třeba dodržovat tyto zásady:


 • často dochází k hospitalizaci pacienta
 • antibiotika se podávají nitrožilně
 • akutní fáze zánětu ledvin trvá 7 - 10 dní a poté je třeba dodržovat i několikatýdenní domácí rekonvalescenci

Doporučení a osvědčené rady v léčbě zánětu močových cest a prevence

Pokud se u vás projeví první příznaky, nečekejte s léčbou a ihned jednejte. Začněte tím, že budete dodržovat pitný režim - vhodný je například urologický čaj. Na záněty močových cest (cystitidy) také skvěle pomáhají brusinky, které lze užívat i preventivně. I lékaři doporučují koupit si brusinkový džus a ředit si ho vodou. Ideálně byste měli vypít každou hodinu velkou sklenici nealkoholického nápoje.


Dodržováním jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko vzniku infekce močových cest:


 • V zimě nepobývejte nedostatečně oblečení dlouho venku;
 • v létě se vyvarujete pobytu v mokrých plavkách;
 • noste bavlněné prádlo, které je prodyšné;
 • po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého prádla;
 • dodržujte hygienické návyky i před a po pohlavním styku.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdenka Karumnikova
5x

Potýkám se s tímto onemocněním již celý rok. Částečně mi pomáhá čaj z přesličky. Ani chirurgický zákrok nepřinesl úplné zlepšení. Nevím si rady.

Sisi B.
3x

Toto onemocnění mě potrápilo už počtvrté, lékař mi ale nedoporučil komplexní léčbu. Co bych pro předejití zánětu mohla udělat sama??? Je mi 19 let.

Petra
1x

To jsi na tom ještě dobře mě je ted 19 a tramí mě to od 18 a za jedne rok jesm měla s tím potíže 16 a doktoři mi předepisovali antibiotika a na cvhilku jsme měla pokoj ale za nedlouho zanet se opakovane vrecel i když jsem lekařum tvrdila že nesedím na snudene zemi a pod že dbám na hygienu a pod prostě si furt mleli svoje a potíže mám dodnes :(


Celkový počet příspěvků v diskusi: 17. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře pomocí tzv. kontrastní látky. Lze takto zjistit některé z onemocnění vývodných močových cest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce