Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Při zánětu močového měchýře nepijte kávu

(MUDr. FEBU Petr Macek Ph.D. | přečteno: 78956x )

Čtyřicet procent žen prodělá alespoň jednou za život zánět močového měchýře a polovině z nich se vrací. Neléčený zánět, nebo zánět s vážnějším průběhem může skončit postižením ledvin. Rozhodně se tedy vyplatí zajít k lékaři a poslouchat jeho doporučení – tedy například vynechat po dobu léčení kávu.

shutterstock.com

Jedna z nejvhodnějších definic označuje infekci močových cest (IMC) jako průnik mikroorganismu do močových cest. Po infekcích dýchacích cest se jedná se o druhou nejčastější skupinu infekcí. V průběhu života prodělá minimálně jednu IMC 40% žen a 12% mužů. Mezi původci zcela dominují baktérie – ve více než 75-85% Escherichia coli, dalších 5-15% způsobuje Staphylococcus saprophyticus a ostatní bakterie jsou zastoupeny výrazně méně.

Infekce močového měchýře se dělí na akutní a chronické, nebo na infekce horních a dolních močových cest. Označení komplikovaná infekce se používá, pokud je přítomna funkční či anatomická odchylka močových cest, faktory zvyšující riziko selhání léčby nebo rozvoje komplikací. Z mnoha lze uvést překážky v močových cestách (např. konkrementy močovodu či močového měchýře nebo benigní hyperplázie prostaty) případně diabetes mellitus.

Termín recidiva je označení pro zcela novou infekci po předchozím prokazatelném eradikování původce. Recidivující IMC znamená 3 a více epizod v průběhu 12 měsíců. Klasifikace z pohledu symptomů definuje uretritidu, cystitidu, pyelonefritidu, absces ledviny, u mužů pak také prostatitidu či absces prostaty. Ve velmi specifických případech se používá termín ureteritida. Zánět močovodu je ale výjimečný.

Akutní cystitida – projevy a léčba

Akutní zánět močového měchýře (cystitida) je nejčastější infekcí močového měchýře. Typicky postihuje sexuálně aktivní ženy. Její pravděpodobnost pomalu mírně narůstá s věkem. Typicky vzniká průnikem z oblasti zevního genitálu. Obvykle se jedná o infekce nekomplikované. Po první epizodě infekce má v průběhu jednoho roku alespoň jednu recidivu 25-50% žen a 3-5% trpí opakovanými infekcemi dlouhodobě. K rizikovým faktorům pro patří především frekvence pohlavního styku. Z dalších rizik lze zmínit například výskyt první epizody infekce močových cest ve věku pod 15 let, používání spermicidních antikoncepčních přípravků, cukrovku, nedostatečné vyprazdňování měchýře při močení, období menopauzy (souvislost s poklesem estrogenů) a přítomnost poklesu močového měchýře (tzv. cystokély). S výskytem infekcí nijak nesouvisí kvalita hygienických návyků nebo směr otírání zevního genitálu po vymočení. U mužů je výskyt výrazně ovlivněn obstrukčními uropatiemi – především již zmíněnou benigní hyperplázií prostaty.

K projevům akutní cystitidy může patřit obecně obtížnější pocit močení (dysurie), bolestivé močení (algiurie), pálení (strangurie) při močení nebo při jeho dokončování, dále pak zvýšená frekvence močení nebo pocit častého nucení na močení (někdy i velmi výrazný). Současně se mohou objevit bolesti v podbřišku nebo lokalizované do zevního genitálu. Teplota je obvykle v normě nebo jen velmi mírně zvýšená. Moč může zapáchat. Viditelná přítomnost krve v moči může být až ve 40 %. Teploty přes 38°C obvykle signalizují silně probíhající zánět nebo počínající postižení ledvin. Symptomy mohou být netypické, pokud je vysokým cíleným příjmem tekutin navozena vysoká diuréza nebo při recidivách.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vlastička
5x

Dobrý den, ráda bych se podělila o své zkušenosti, poněvadž sama moc dobře vím, jak je toto onemocnění nepříjemné. Po několika letech jsem zjistila, že je to vše více méně spojené se stresem. Měla jsem náročnou práci a nebylo žádným překvapením si ji brát domu. Nakonec jsem se rozhodla s prací seknout, i za cenu toho, že hold budu mít později nejspíš o hodně menší příjem. Stres mi úplně rozházel imunitu a tak jsem si na sebe udělala čas začala sportovat, zdravě jíst, nepila jsem už 5 káv denně apod. Také na mě měl pozitivní vliv wobenzym, který bereme rodina doposud. Myslím si, že většina nemocí člověka potká právě proto, že není vyrovnaný. Vždyť i ta zpropadená rakovina člověka lapí ve chvíli, kdy je jeho imunitní systém v háji a příčina může být třeba jen stresové povolání.

Pavlinas

Wobenzym se ale musí brát delší dobu, pokud máte ty potíže opakovaně. Mě vyléčil dokonale.

monika
5x

Tak káva by mě asi nenapadla pít při zánětu. Nebo jsem o tom nikdy nepřemýšlela. Většinou je mi tak zle, že piju jenom brusinkový čaj a nebo džus a na kafe nemám ani pomyšlení. Zánět opravdu není nic příjemného, když jsem ho měla poprvé, tak jsem se nemohla ani pořádně postavit z postele, jak mě bolelo v podbřišku. No a bolest při čůrání byla šílená. Trochu mě děsila ta rada hodně pít, protože jsem musela každou chvilku na záchod, ale postupně to bylo lepší. koupila jsem si v lékárně ještě uroval manosu a do večera už bylo po bolesti a nepříjemném řezání. Na druhý den jsem byla prakticky v pořádku


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře pomocí tzv. kontrastní látky. Lze takto zjistit některé z onemocnění vývodných močových cest.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce