Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Zánět močového měchýře: na vině je hygiena i nechráněný sex

( Redakce | přečteno: 336419x )

V České republice někdy prodělalo zánět močových cest sedmdesát procent žen a u patnácti procent se záněty vrací opakovaně. Proto je důležité zaměřit se na prevenci, a to hlavně teď, v podzimním studeném počasí.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Urologické obtíže stále patří mezi témata, o kterých se stydíme otevřeně mluvit, a nebo se  je mnohdy snažíme přehlížet. Zánět močového měchýře je přitom velmi nepříjemným onemocněním, které je nutné léčit co nejdříve, abychom zabránili jeho přechodu do chronického stadia.

Co způsobuje zánět močového měchýře?

Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem různých bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakterií Escherichia coli, která se dostane z konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře. Proto musí ženy při wc hygieně velmi dbát na utírání zepředu dozadu, aby zabránily zavedení bakterie z jejich střeva do močové trubice. Velmi často bývá příčinou zánětu močových cest i neléčená infekce v pochvě

Jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře?

 • Naléhavost močení, i když je močový měchýř prázdný.
 • Pálení či bolesti při močení.
 • Časté močení.
 • Bolest v podbřišku, resp. pocit plnosti a tlaku.
 • Příležitostně krev v moči.

Stadia zánětu

Zánět močových cest a měcháře je velmi nepříjemný, ale pokud ho zachytíte včas a dobře ho léčíte, není nebezpečný. Hodně záleží na tom, v jaké fázi se nachází.

Akutní forma - vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji i podle nepříjemné bolesti. Stejně rychle, jako nastoupila, při vhodné léčbě i stejně rychle ustupuje.

Chronická forma - jde o dlouhodobý a neustále se opakující stav. Bolest není tak výrazná, ale trvá déle. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace v celém vylučovacím systému a dokonce problémy s ledvinami.

"Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny. Infekce močových cest patří k nejčastějším důvodům, pro které Vám praktický lékař nasadí antibiotika," říká MUDr. Tomáš Marada.

Užitečné rady

 • Je důležité dostatečně pít. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
 • Během močení by se měl měchýř vyprázdnit úplně. Není dobré sedět na wc ohnutý dopředu a číst si. Na záchodě bychom si měli naopak sednout dozadu a opřít se o zeď. Tato pozice je vhodnější pro zajištění úplného vyprázdnění močového měchýře.
 • Nosit teplé oblečení na spodní části těla.
 • Po dobu léčby zánětu močového měchýře se doporučují brusinky, ale i speciální probiotika. Tato jednoduchá přírodní léčba může přispět ke snížení četnosti opakovaných zánětů. Brusinky působí tak, že brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tak zabydlování infekci.
 • Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.
 • Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu trpí infekcemi močového ústrojí častěji.

Přečtěte si také: Při zánětu močového měchýře nepijte kávu

Kdo je v největším ohrožení?

 • Ženy či dívky, které nedodržují správnou wc hygienu.
 • Těhotné ženy.
 • Lidé s vrozenou deformitou v močovém systému.
 • Muži se zvětšenou prostatou.
 • Mladí lidé mající nechráněný pohlavní styk.

Pokud chcete vědět o infekci močových cest víc, rozhodně si přečtěte článek Akutní a chronické močové infekce.

Budeme také rádi, jestliže nám své zkušenosti se záněty močových cest sdělíte - k dispozici je vám diskuse.

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdenka
6x

Nejdůležitější je hygiena, žádná promiskuita a chráněný sex. Na bylinky si každý může dojít do přírody, místo povalování se u PC. Brusinky totiž rostou v lese a přeslička různě např. u polních cest.

Lulu
16x

hygienu dodržuji, promiskuitní rozhodně nejsem a trpím opakovanými záněty... ještě že jsou brusinky k dostání ve velkých obchodem a lékárách, nevim kde bych se svým denním režimem našla čaas a hodinou vyjížďku z města na hledání borůvek, zvláště nyní v lednu bych jich zajisté mnoho nalezla...

kačka
9x

Dobrý den, ze záněty močového měchýře jsem měla problémy snad 4roky a vždy jsem dostala antibiotika a zase antibiotika a zase...... Vyzkoušela jsem nakonec terapii na přístroji Biocon 2000 a zatím mám po 9 sezení a zlepšení je neskutečné.... Doporučuju všem vyzkoušet


Celkový počet příspěvků v diskusi: 70. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce