Inzerce

Zánět močového měchýře: na vině je hygiena i nechráněný sex

( Redakce | přečteno: 332212x )

V České republice někdy prodělalo zánět močových cest sedmdesát procent žen a u patnácti procent se záněty vrací opakovaně. Proto je důležité zaměřit se na prevenci, a to hlavně teď, v podzimním studeném počasí.

shutterstock.com

Urologické obtíže stále patří mezi témata, o kterých se stydíme otevřeně mluvit, a nebo se  je mnohdy snažíme přehlížet. Zánět močového měchýře je přitom velmi nepříjemným onemocněním, které je nutné léčit co nejdříve, abychom zabránili jeho přechodu do chronického stadia.

Co způsobuje zánět močového měchýře?

Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže, a to z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají totiž kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem různých bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakterií Escherichia coli, která se dostane z konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře. Proto musí ženy při wc hygieně velmi dbát na utírání zepředu dozadu, aby zabránily zavedení bakterie z jejich střeva do močové trubice. Velmi často bývá příčinou zánětu močových cest i neléčená infekce v pochvě

Jaké jsou příznaky zánětu močového měchýře?

 • Naléhavost močení, i když je močový měchýř prázdný.
 • Pálení či bolesti při močení.
 • Časté močení.
 • Bolest v podbřišku, resp. pocit plnosti a tlaku.
 • Příležitostně krev v moči.

Stadia zánětu

Zánět močových cest a měcháře je velmi nepříjemný, ale pokud ho zachytíte včas a dobře ho léčíte, není nebezpečný. Hodně záleží na tom, v jaké fázi se nachází.

Akutní forma - vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Poznáte ji i podle nepříjemné bolesti. Stejně rychle, jako nastoupila, při vhodné léčbě i stejně rychle ustupuje.

Chronická forma - jde o dlouhodobý a neustále se opakující stav. Bolest není tak výrazná, ale trvá déle. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace v celém vylučovacím systému a dokonce problémy s ledvinami.

"Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny. Infekce močových cest patří k nejčastějším důvodům, pro které Vám praktický lékař nasadí antibiotika," říká MUDr. Tomáš Marada.

Užitečné rady

 • Je důležité dostatečně pít. Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře.
 • Během močení by se měl měchýř vyprázdnit úplně. Není dobré sedět na wc ohnutý dopředu a číst si. Na záchodě bychom si měli naopak sednout dozadu a opřít se o zeď. Tato pozice je vhodnější pro zajištění úplného vyprázdnění močového měchýře.
 • Nosit teplé oblečení na spodní části těla.
 • Po dobu léčby zánětu močového měchýře se doporučují brusinky, ale i speciální probiotika. Tato jednoduchá přírodní léčba může přispět ke snížení četnosti opakovaných zánětů. Brusinky působí tak, že brání běžným bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tak zabydlování infekci.
 • Močení bezprostředně po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice.
 • Snažte se močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu trpí infekcemi močového ústrojí častěji.

Přečtěte si také: Při zánětu močového měchýře nepijte kávu

Kdo je v největším ohrožení?

 • Ženy či dívky, které nedodržují správnou wc hygienu.
 • Těhotné ženy.
 • Lidé s vrozenou deformitou v močovém systému.
 • Muži se zvětšenou prostatou.
 • Mladí lidé mající nechráněný pohlavní styk.

Pokud chcete vědět o infekci močových cest víc, rozhodně si přečtěte článek Akutní a chronické močové infekce.

Budeme také rádi, jestliže nám své zkušenosti se záněty močových cest sdělíte - k dispozici je vám diskuse.

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Zdenka
6x

Nejdůležitější je hygiena, žádná promiskuita a chráněný sex. Na bylinky si každý může dojít do přírody, místo povalování se u PC. Brusinky totiž rostou v lese a přeslička různě např. u polních cest.

Lulu
16x

hygienu dodržuji, promiskuitní rozhodně nejsem a trpím opakovanými záněty... ještě že jsou brusinky k dostání ve velkých obchodem a lékárách, nevim kde bych se svým denním režimem našla čaas a hodinou vyjížďku z města na hledání borůvek, zvláště nyní v lednu bych jich zajisté mnoho nalezla...

kačka
9x

Dobrý den, ze záněty močového měchýře jsem měla problémy snad 4roky a vždy jsem dostala antibiotika a zase antibiotika a zase...... Vyzkoušela jsem nakonec terapii na přístroji Biocon 2000 a zatím mám po 9 sezení a zlepšení je neskutečné.... Doporučuju všem vyzkoušet


Celkový počet příspěvků v diskusi: 70. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 284 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ledvinové kameny hrozí častěji úředníkům, kteří mají rádi maso

Tupá bolest v zádech, časté nucení na močení, mírně zvýšená teplota a pocit únavy. To mohou být příznaky "ledvinových kamenů", neboli urolitiázy. Jestli vám způsobí zdravotní obtíže, nebo vás dokonce ohrozí na životě, záleží hlavně na tom, jak jsou velké a kde přesně je máte.

Mykózy, zánět močového měchýře nebo chlamydie. Které infekce nám v létě nejčastěji hrozí?

Léto je časem sluníčka, dovolených, ale také některých nepříjemných onemocnění. Ženám ve zvýšené míře hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře. Muži i ženy by se pak měli mít na pozoru před pohlavními infekcemi, jichž v letních měsících často přibývá. Jak se před těmito problémy bránit i to, podle jakých symptomů je poznat, poradíme v následujícím článku.

Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví

Zatímco obláčky v moči (plovoucí pěna) neznamenají vůbec nic, červená moč signalizuje problém – nádor, kameny nebo vrozené vady. Vyšetření moči může odhalit zánět, metabolické poruchy, kameny v močových cestách, postižení ledvin i nádorové onemocnění.

Zánět močového měchýře - potíže pomůže zmírnit homeopatie

Zánět močových cest je po chřipce a nachlazení nejtypičtějším onemocněním tohoto ročního období. Lze mu však účinně předcházet a také ho efektivně léčit, pokud se začne včas. Při léčbě infekcí močových cest a ledvin lze využít mnoho homeopatických léků, vybraných přesně podle symptomů každého pacienta. Pokud trpíte často těmito infekcemi, je na místě se obrátit na odborníka – homeopata, který individuálně zvolí správný homeopatický lék a jeho dávkování. Homeopatická léčba je efektivní a je bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.