Inzerce

Za mokrou postel nemůže stres, ale nemoc

25. listopadu 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 9083x

Ve spánku se pomočuje kolem patnácti procent pětiletých a deseti procent šestiletých dětí. Jejich rodiče si většinou myslí, že to je jen důsledek stresu, nebo strachu. Jde ale o nemoc, která se musí léčit, protože jinak se může stát celoživotním problémem.

foto: shutterstock.com

Noční pomočování je vždy nepříjemné pro celou rodinu. Trpí jím nejen samotné dítě, ale i všichni kolem něj. Světový dnes enurézy, tedy nočního pomočování, který je letos vyhlášen na 25. 11., má připomenout závažnost tohoto problému. Bohužel si většina rodičů myslí, že pomočování je důsledek strachu či stresu dítěte, takže samo odezní. Právě těm – a je jich podle průzkumů až kolem 80 procent – má říci, že to je nemoc, kterou je zapotřebí léčit, nikoli čekat, až sama přejde.

Přečte si víc o nočním pomočování.

Statistiky ukazují, že ve spánku se pomočuje 15 procent pětiletých a 10 procent šestiletých dětí. Téměř polovina rodičů problém ignoruje a téměř třetina odkládá rozhodnutí jednat až do chvíle, kdy se dítě pomočuje nejméně pětkrát za týden. Existuje mylný názor, že děti z pomočování „vyrostou“, ovšem údaje týkající se dospělých osob ukazují opak. Provedené studie naznačují, že 2,5 procent všech osob do 40 let věku stále trpí tímto onemocněním, více než 50 procent z nich se pomočuje třikrát týdně nebo častěji.

Německá skupina lékařů ve své studii dokázala významnou souvislost mezi pomočováním v dětském věku a nykturií v dospělosti. Výsledkem šetření u 1201 respondentů je tento závěr: Včasná a cílená léčba nočního pomočování je nesmírně důležitá - nejen kvůli duševní pohodě dítěte, ale také kvůli minimalizaci rizika budoucích zdravotních potíží v jeho pozdějším životě.

Z nočního pomočování děti nevyrostou, musí se léčit.

S tímto názorem souhlasí také MUDr. Zdeněk Dítě z Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze: „Celou řadou rodin a bohužel – často i praktických lékařů - je problém zlehčován, neboť neohrožuje život pacienta. Noční pomočování nesmí být přehlíženo, protože přináší těžkou psychickou a socioekonomickou zátěž, někdy až psychiatrické problémy. Dítě starší pěti let by se již nemělo v noci pomočovat, nutná je návštěva lékaře. Prvním krokem k řešení nynějších a prevenci budoucích potíží dítěte by měla být návštěva u ošetřujícího lékaře, případně dětského urologa nebo nefrologa.“

Noční pomočování je neuvědomělé vypuštění moči během spánku u dětí starších pěti let, které netrpí žádnou vadou centrální nervové soustavy. Jednou z nejčastějších příčin je nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moče vytvořené v průběhu noci. U většiny pomočujících se dětí je dočasně nevyzrálá budící reakce mozku na signály, které mu naplněný měchýř vysílá.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 252 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

    Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

  • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

    Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.