Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Brusnice brusinka

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 30484x )

Brusnice brusinka je asi půl metru vysoký vždyzelený keřík. Od počátku se používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty.

(Vaccinium vitis-idaea L.)Příprava čaje

1-3 polévkové lžíce sušených listů na půl litru vody. Pijeme denně.

Užívaná část

list List    (Folium vitis idaeae)
plod Plod    (Fructus vitis idaeae )

Sběr a sušení

Plod sbíráme v době, kdy barva je sytě červená, tedy v době úplné zralosti, během srpna a září. Z větévek bez plodů sbíráme opatrným otrháváním list. Sdrhování se nedoporučuje, protože rostlinka se snadno vytrhne a zničí. List i plod důkladně vysušíme, aby nedocházelo k plesnivění a ztrátě barvy. K plesnivění mají větší sklon plody, které obsahují větší množství vody, než listy. Sušit můžeme ve stínu nebo na slunci.

Brusnice brusinka

Jak vypadá

Brusnice brusinka je asi půl metru vysoký, vždy zelený keřík. To je jeden z rozdílů proti opadavé borůvce, které je velmi podobná. Listy brusinky jsou sytě zelené, oválného až vejčitého tvaru, velké asi 1 cm. Od medvědice ji odlišuje hnědé tečkování na rubu listů. Květy narůžovělé barvy, které jsou později nahrazeny drobnými zelenými, kulovitými plody, tvoří ohnutý hrozen. Plody v průběhu zrání zvětšují svoji velikost a barva se mění do červené, které dosahují v době zralosti. Brusinka kvete v červnu a červenci.

Kde se rostlina vyskytuje

Brusinka je hojně rozšířený keřík, najdeme ji především v borových lesích, na rašelinách a vřesovištích.

Co obsahuje

Plod brusinky – mezi hlavní obsahové složky můžeme zařadit arbutin, vitamín C, kyselinu citrónovou, cukry.
List brusinky – pro list brusinky je charakteristický vysoký obsah arbutinu, metylarbutinu (fenolové glykosidy) a tříslovin. Nelze zanedbat ani obsah flavonoidů a triterpenů.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Brusinka se od počátku používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty.

Dnes: Brusinka se používá hlavně vnitřně.

Vnitřně: Brusinka svým účinkem plně nahrazuje u nás vzácnou medvědici. Používá se k léčbě zánětů močových cest, které čistí a vyplavuje z nich škodlivé látky a bakterie. Lze ji použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny krevního cukru.

Brusinka působí rovněž protivirově. Plody mají účinek hlavně močopudný a působí svíravě.

Na co si dát pozor

Tato droga by se neměla užívat v těhotenství a během kojení. Rovněž není vhodná pro děti mladší než 12 let.

Pozn. Brusinka je součástí originálně vyráběných přípravků. U nich dodržíme návod k přípravě a doporučené dávkování. Čerstvé a především konzervované a sušené plody mají bohaté využití v kuchyni. Oblíbené jsou jak k přímé spotřebě, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kadlička
2x

Ahoj holky, mám problémy s močákem, zkoušela jsem různé čaje, u doktora jsem samozřejmě byla… Nicméně ten mě honí furt na kontrolu:(Nemáte nějakou radu??

Anous
1x

Ahoj, teda jestli mluvíš o zánětu močových cest - já měla dlouho podobný problém, zánět se furt vracel, je to pěkná bolest :/ Zkusila jsem Urinal a nyní je to rozhodně lepší.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce