Brusnice brusinka je asi půl metru vysoký vždyzelený keřík. Od počátku se používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty.
(Vaccinium vitis-idaea L.)
Příprava čaje
1-3 polévkové lžíce sušených listů na půl litru vody. Pijeme denně.
Užívaná část
|
List (Folium vitis idaeae) |
|
Plod (Fructus vitis idaeae ) |
Sběr a sušení
Plod sbíráme v době, kdy barva je sytě červená, tedy v době úplné zralosti, během srpna a září. Z větévek bez plodů sbíráme opatrným otrháváním list. Sdrhování se nedoporučuje, protože rostlinka se snadno vytrhne a zničí. List i plod důkladně vysušíme, aby nedocházelo k plesnivění a ztrátě barvy. K plesnivění mají větší sklon plody, které obsahují větší množství vody, než listy. Sušit můžeme ve stínu nebo na slunci.
Jak vypadá
Brusnice brusinka je asi půl metru vysoký, vždy zelený keřík. To je jeden z rozdílů proti opadavé borůvce, které je velmi podobná. Listy brusinky jsou sytě zelené, oválného až vejčitého tvaru, velké asi 1 cm. Od medvědice ji odlišuje hnědé tečkování na rubu listů. Květy narůžovělé barvy, které jsou později nahrazeny drobnými zelenými, kulovitými plody, tvoří ohnutý hrozen. Plody v průběhu zrání zvětšují svoji velikost a barva se mění do červené, které dosahují v době zralosti. Brusinka kvete v červnu a červenci.
Kde se rostlina vyskytuje
Brusinka je hojně rozšířený keřík, najdeme ji především v borových lesích, na rašelinách a vřesovištích.
Co obsahuje
Plod brusinky – mezi hlavní obsahové složky můžeme zařadit arbutin, vitamín C, kyselinu citrónovou, cukry.
List brusinky – pro list brusinky je charakteristický vysoký obsah arbutinu, metylarbutinu (fenolové glykosidy) a tříslovin. Nelze zanedbat ani obsah flavonoidů a triterpenů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Brusinka se od počátku používala k léčbě obtíží spojených s močovým měchýřem, především jeho záněty.
Dnes: Brusinka se používá hlavně vnitřně.
Vnitřně: Brusinka svým účinkem plně nahrazuje u nás vzácnou medvědici. Používá se k léčbě zánětů močových cest, které čistí a vyplavuje z nich škodlivé látky a bakterie. Lze ji použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny krevního cukru.
Brusinka působí rovněž protivirově. Plody mají účinek hlavně močopudný a působí svíravě.
Na co si dát pozor
Tato droga by se neměla užívat v těhotenství a během kojení. Rovněž není vhodná pro děti mladší než 12 let.
Pozn. Brusinka je součástí originálně vyráběných přípravků. U nich dodržíme návod k přípravě a doporučené dávkování. Čerstvé a především konzervované a sušené plody mají bohaté využití v kuchyni. Oblíbené jsou jak k přímé spotřebě, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář